Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

popelu, ce ai vrut sa ne transmiti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut colegi! 

Am si eu o problema la un golf 4 variant, nu functioneaza butonul de deschidere/inchidere geam usa dreapta. Cand dau comanda de pe panoul de pe usa soferului merge. Atunci cand deschid usa se aprind becurile. Sa fie doar butonul de vina? Trebuie sa dau tot panoul interior al usii sa verific? Ms 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Trebuie verificat butonul de pe ușă dacă e bun. Să nu aibă mizerie în el cum am pățit la un clio. Da-l jos și verifica-l cu aparatul de măsură.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme: inchidere centralizata simpla

La deschidere, nu deschide decat usile nu si portbagajul (Cablul de alimentare al acuatorului din portbagaj a fost inlocuit acum cateva luni), nu se amorseaza pompa de injectie;

Dupa deschidere nu functioneaza luminile interioare, geamurile electrice (toate), reglaj oglinzi, martor lumini aprinse, martor usi deschise si cam atat.

Dupa inchidere nu functioneaza martorul "safe" de pe portiera.

Toate componentele au cazut simultan.

Diagnostic ?

Modificat de Gabriel75co
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea pleaca de la broasca(lipituri reci) e posibil si switch

Geamurile cu cheia in contact(on) functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu  functioneaza de nici un fel. Cei cu care am discutat mi-au spus ca nu ar trebui sa existe legatura intre broasca si geamuri, dar faptul ca au cazut toate in acelasi timp ma face sa cred ca au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da toate au punct comun MODUL CONFORT. fa si tu o scanare sa vezi ce iti da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul cf cu probleme sau sigurantele aferente functiilor. Broasca are legatura cu geamurile, chiar foarte stransa:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Ce este in stalpul usii? Exista o mufa (priza) sau cablurile trec pur si simplu... ca n-am dat jos burduful niciodata. Nu de alta, dar inainte sa se intample evenimentul am dat cu WD 40 pe balamalele usilor si s-ar putea sa se fi scurs solutie cu ceva mizerie pe acolo. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ma poate ajuta cineva
Passatul meu 3B5 când îl închid din telecomanda se ridica siguranţa de pe stânga fata , uneori merge de maniera urmatoare  ,5 încercării o data se închide ,alta data din 5 incrcari face doar o data figura. 
Procedura de închidere ,deschid uşa din spate dreapta , închid din telecomanda apoi apas cu degetul dacă sare înapoi pe deschis siguranţa .

Ma intereseaza daca este cineva pentru Craiova!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel5- nu ai nicio mufa instalp,trec doar firele la masina ta

@mihai 77- demonteaza broasca din portiera sofer si refa lipiturile pe placa cu cicuite. Daca tot desfaci curata si motoras si schimba si switch-ul. In craiova nu stiu sa fie cineva pe forum care te poate ajuta dar verifica in aria " prestari servicii"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare oarecum legata de inchiderea centralizata.

 

Pe bora din semnatura - Immo2 - am cheie briceag cu 2 butoane - modelul vechi, bineinteles. Are si alarma OE cu magarus.

 

A inceput din ce in ce mai des sa nu "armeze" alarma - adica se incuie, ledul de pe usa clipeste, insa nici avariile nu clipesc, nici magarusul nu se aude. La descuiere insa, clipeste normal de 2 ori (sunetul e dezactivat din vcds).

Treaba asta o facea cand nu era inchisa bine o usa - insa toate usile si portbagajul le-am verificat cand a facut asa, de fiecare data...

 

Unde sa verific? Exista cumva posibilitatea de la switchul capotei motor sa faca asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incuie-te in masina si vezi care usa se deschide. Este posibil ca o portiera sa nu intre pe safe. Daca sunt toate pe safe fa o scanare si vezi ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o usa care nu e pe safe. Intra in masina, incuie din telecomanda si apoi trage de manerul fiecarei usi de 2 ori. cea care se deschide este defecta si trebuie reconditionata broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scanare am facut din alte motive acum vreo luna, cand incepuse deja sa faca d-astea, si chiar am remarcat ca pe usi nu aveam erori - posibil sa fie ceva aleator.

O sa incerc asta in weekend - multumesc de idee.

postez rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora face misto de mine.

Tot weekendul am avut drumuri cu ea - si inainte de a iesi din masina ma incuiam singur sa verific care broasca e naspa.

Nici un moment nu a mai dat rateu :(

 

Continuam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil asteapta sa vina ninsorile... sa te chinuie atunci, cand e vremea mai placuta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema asemanatoare cu cea a lui mad_kat, am si eu la bora mea, doar ca la mine se manifesta putin diferit... in momentul in care sunt in interior si blochez portierele de pe panoul de control al portierei de la sofer, portiera dreapta spate nu se blocheaza ("tumburusul" coboara si sare imediat inapoi). Daca o inchid din centralizata totul bine si frumos... La ultima scanare facuta,nu parea sa fie nicio problema... Are cineva idee,ce ar putea fi...  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da - la yala de la usa respectiva, trebuie refacute lipiturile de pe placa electrica.

 

se da jos yala, se desface, se refac lipiturile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca intotdeauna,foarte prompt,F l o r i n   :icon_thumleft: ...Multam... Voi astepta sa se mai incalzeasca si ma voi apuca de treaba... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, de ieri intampin o problema cu inchiderea centralizat la un golf4 din 2003, da rateuri si nu se armeaza.am atasat un video scurt de 7 sec.

Va rog sa ma ajutati su un sfat sau o sugestie, sunt sofer incepator si chiar nu ma pricep.

Multumesc.

https://www.dropbox.com/s/0rmguhhss3t6jiv/VID_20151212_142027.mp4?dl=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Pare a fi blocata. Trebuie sa o dai jos si sa vezi ce-i cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!