Jump to content

Golf 5 R32 DSG


77.bgt

Postare recomandată

Jantele OE despre care vorbeam.Omanyt pe 18.Urmeaza noul model de anvelopa Dunlop Supersport.

Azi masina intra la reparat.Va fi dat jos motorul si schimbat absolut tot ce e necesar sa mearga excelent.

variatoare.jpeg

ebc.jpeg

jante.jpeg

Link către comentariu

alt cretin care da o groaza de bani hotilor de la Anaf... Cam ca mine asa :D

Foarte faina si cu curaj alegerea! Da, pare un pic puturos VR-ul la prima vedere, insa daca e in mintile lui si ii inveti comportamentul poate fi spectaculos - cuplat cu Haldexul. Iar sunetul nu il mai gasesti la nici un downsize actual, iar plaja de cuplu se obtine acum doar cu tot felul de combinatii turbine, compresoare etc.

Keep us posted si nu mai fi asa zgarcit cu pozele :)

Link către comentariu

Cam dura comparatia?

Se preconizeaza a fi masina gata miercuri sau joi. Sper sa se tina de cuvant mecanicul.

Update wish list:

1.Mai punem un RNS510, acum are mfd2.

2.Plafon alcantara

 

 

volan.jpeg

motorjos2.jpeg

Link către comentariu

Iti mai dau un pont - zi-i mecanicului sa verifice TOT circuitul de vacuum - e mai complex decat pare la prima vedere - si influenteaza considerabil comportamentul motorului.

 

Link către comentariu

Am sa il rog sa faca treaba asta, oricum l-am rugat sa il faca asa cum trebuie sa nu am probleme.

Intre timp am fost sa iau anvelopele si numerele.?

dunlop.jpeg

Link către comentariu

Felicitari pentru alegere. Ai grija de ea ca si ea i sa aibe grija de tine.Vad ca ai ales sa aiba dsg. Foarte bine

Link către comentariu

Din pacate mecanicul nu a precizat in care miercuri e gata masina?Am inceput demersurile pentru plafonul in alcantara.

Update wish list:

-hidrotransfer la anumite elemente din interior(am sa atasez o poza ca exemplu, mai putin rama navigatiei, nu o vreau neagra ci una originala intacta)

 

Va multumesc! As fi preferat manuala, dar sa vedem cum ne intelegem dupa ce e gata.?

plafonr32.jpeg

motorjos.jpeg

58383654_1914707961967988_5828354948059889664_n.jpg

Modificat de 77.bgt
multumiri
Link către comentariu

Ala e scaun de G30 sau G11? :P

imi place ce faci cu golfuletul, mare like!

Link către comentariu

Turbo sau nu are rost sa pui motorul inapoi, oricum tot acolo ajungi ...serios are rost sa  lucrezi de doua ori ? :)

Link către comentariu

Am fost sa vizitez azi masina, motorul e in stadiul din poza, nu a fost spalat, presupun ca a fost intretinuta ?

@BadGrandpa prefer sa ma informez foarte bine, datul motorului jos ar fi cea mai mica problema.Da intradevar visul este sa il fac turbo candva.

Update wish list:

-stopuri Valeo

motorr32.jpeg

r32kk.jpeg

Link către comentariu

Pentru plafon, daca te ajuta inca unul pt experimente, fara trapa este al meu, iti pot dona fostul plafon de la GTI-ul meu, cred ca este identic

Link către comentariu
racingparts.ro

Fain! Pacat de impozitul absurd. Platesc si eu ptr 3 masini o avere.  Acum poti sa il faci turbo , daca tot platesti impozit macar sa ai cai pe masura. 

Link către comentariu

La ideea de turbo am cam renuntat, am tot urmarit piata si am observat ca se depreciaza pretul masinii mult mai repede daca este turbo. Creste pretul considerabil, normal, in urma investitiei, dar scade foarte repede pretul masinii.

Pe langa asta nu prea as vrea sa stric "feng shui-ul", raspunde excelent la accelerari, 0 lag si nici nu urmaresc o masina cu x cai.Motorul este super rezistent si nu vreau sa stric asta.

Am gasit si ceva pe la o firma de tuning si imi place foarte mult graficul dupa resoftare.

In urma deciziei, un wish list update?:

-admisie Forge

-manifold Supersprint

-resoftare motor stage 2

-resoftare cutie

6331.jpg

Link către comentariu

pana la whishlist. Fa-i toata mentenanta ok, astfel incat masina sa mearga si sa se opreasca in parametri.

Apoi mai vezi ce si cum. S-ar putea sa nu mai ai vise de turbocharger.

In plus, cum ai aflat si tu - cu modificari, masina asta isi pierde rau din valoare. Peste niste ani, nu foarte multi, Golfurile VR6 vor insemna ceva. Deja sunt semnale.

Link către comentariu

@mad_kat cum am spus si sus am renuntat la "acel vis". Masina are totul schimbat, mentenanta este realizata.Singurele ce lipsesc sunt arcurile si barile antiruliu( aici probabil vor intra si flansele cu rulmentii).

Update wish list:

-am de cand sa schimb absolut toate bucsele inclusiv cele de la punti, probabil ceva Superpro sau Powerflex ori o combinatie cu OEM.

Link către comentariu

Poate sa puna si din lemn, oricum masina nu merge :))
Gata motorul? Sau ramane "fall2020" ? :) M-am plictisit eu de cand e in service.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!