Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Aia este viteza alternativa si nu se poate schimba. Numai daca setezi totul in mile, viteza alternativa va fi in km/h. Dar nu te ajuta cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cIne ma ajuta din BOTOSANI si pe mine cu niste modificari in VAG...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot sa vad cat de imbacsit este filtrul de particule cu Vagcom-ul 10.6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prinj blocurile de masura de pe engine, la cele de 1.9 si 2.0 este grupul 070 sau 075.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA O2FL pe ABS se paote activa functia Disk Brake Wiping.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super - e desteapta functia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usuca discurile de frana, pe timp de ploaie. Daca simte stergatoarele ca fac mai mult de cateva ture, aproprie placutele de disc si asftel se produce o frecare minora, ca sa le tina uscate.....astfel, scade distanta de franare, pe timp de ploaie.

"Brake Disc Wiping" increases the efficiency of braking when it is raining heavily. Unbeknown to the driver, the brake pads are briefly brought into contact with the brake discs at set intervals, preventing a film of moisture from forming on the discs.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merg stergatoarele mai mult de 5 secunde ABS-ul aplica o minima forta de franare ca sa apropie placutele de disc ca sa se usuce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta nu duce la o uzura mai mare a placutelor si un consum mai mare de carburant?

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ca nu freaca cat sa infraneze masina..... Oricum, eu zic ca daca Bosch a proiectat sistemul asta, nu e prost gandit. Acum, nu se poate si bine....si ieftin... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe O2 non-facelift nu e prezent acest feature?

Stiti cumva un an (model year) de la care au inceput sa ofere la O2 acel "wiping"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, o sa ma uit si ;la alte O2 pre FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut ca a aparut o noua versiune vcds - 11.11.0. Sa vedem ce imbunatatiri aduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si eu, la golf a venit activata din fabrica "Brake Disc Wiping". La O2 nu exista aceasta functie, doar la FL.

Tot pe modulul ABS am vazut ca exista si functia Hill Hold Control, dar nu am acces pe ea. Presupun ca necesita ceva hardware in plus. M-ar interesa daca se poate monta after si ce cost ar presupune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA octavia HHC este functie software si nu hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur daca am inteles bine... M-ar interesa si pe mine daca se poate activa ulterior HHC din vag-com pe un ABS de golf 5 cu urmatoarele specificatii (masina are si ESP):

Address 03: ABS Brakes Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl

Part No SW: 1K0 907 379 AC HW: 1K0 907 379 AC

Component: ESP FRONT MK60 0101

Revision: 00H11001

Coding: 0004738

Shop #: WSC 00028 028 00001

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy - asta inseamna ca daca am Octavia 2 cu ESP dar fara HHC de fabrica pot activa HHC-ul? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. An incercat eu la mine si returneaza eroaqrea: incorect module installed si no comunication with longitudinal acceleration senzor.

Nu sunt sigur daca am inteles bine... M-ar interesa si pe mine daca se poate activa ulterior HHC din vag-com pe un ABS de golf 5

Nu cred ca se poate.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca si la golf - HHC e tot software, dar ce pot sa fac sa am acces pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate doar sa schimbi modulul ABS si sa montezi senzorul de acc longitudinala, dar nu l-am gasit pe scheme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi pare rau ca nu am dat 100 EUR in plus pt HHC cand am ales ESP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de acceleratie longitudinala e alta mancare de peste fata de senzorul de inclinare al alarmei OEM?

Am eu pe Octy HHC deja si tin sa iti spun ca nu as da bani pe asa ceva. Daca ar iesi dintr-o setare soft, as zice bodaproste. Dar sa dau bani pe chestia aia, no way... Si in caz ca nu ai condus masina cu HHC, sa stii ca daca vrei sa o bruschezi la plecare si e activ HHC, o sa te cam intarzie pana isi da seama ca vrei sa pleci si tre sa scada presiunea din sistemul de franare. La o plecare normala, e bunicel, iti tine masina pe loc vreo 2 secunde. In rest, nimic special...

Putin Off-Topic:

Multumim pentru contributia ta care inseamna mult pentru noi, nea' Bundy. Mereu saritor! Apreciem! :)

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e altul fata de cel de la alarma, e acelasi de la masinile 4x4.

Si sigur se poate scoate din soft HHC. LA mine avand dsg nu-i simt lipsa.

Multumesc de aprecieri.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!