Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Slautare,

se poate face ca MAXI-DOT-ul sa arate viteza la care este setat Tempomatul ( viteza de cruise control ) pentru O2 2008 ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nici macar la FL nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat lumini la picioare la Octavia 2 2008, apoi le-am activat din VAG-COM, mi-au aparut pe maxidot, pot seta de acolo intensitatea si ON/OFF.. Problema este ca stau foarte putin aprinse (vreo 5-10secunde cred), nu stau cat sta si plafoniera. Aveti idee se poate seta de pe undeva din VAG-COM? Am cautat o gramada si nu am gasit nimic. As vrea sa stea cat timp este o usa deschisa, ca si plafonierele cand sunt setate pe usi.

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am discutat si pe messenger, am led si de la asta era. Dupa ce simte bec ars din cauza ledului mi le stinge si de aceea stau asa putin aprinse. Multumesc!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari dragi colegi...am si eu o nelamurire in legatura cu codingul (long coding) la o skoda octavia 2 2008 elegance.Am o interfata VCDS 10.6.3 full.Problema este ca dupa ce fac o modificare imi da cod acceptat,dar nu-mi salveaza codingul facut.Sa-mi trebuiasca cumva security code access ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai multe detalii ne-ar ajuta sa ne dam cu parerea....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari si Hristos a inviat! am rezolvat pana la urma...se pare ca pe XP nu functioneaza,am incercat cu windows 7 si totul este functional,de fapt am si facut cateva mici modificari. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
octavia owner

salut all,

s-a activat careva staging in vag com? e utila chestia la ceva sau e doar asa de smecherie? poate dauna/crea uzura prematura ceasurilor de bord?

tnx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. E "cool". Nu cauzeaza nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Merci pentru răspuns! :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar dauna, nu ar veni activata din fabrica pt Superb 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

ok, desi la inceput mi se parea cam kitch, imi place tot mai mult staging-ul, mai ales ca inainte trebuia sa urmaresc ce martori se sting in bord, ca pot da cheie...acum dupa ce acele au revenit la zero deja dau cheie, e mai usor asa.

seara faina tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara dragi colegi si bine v-am gasit. De cateva zile sunt fericitul posesor al unei Octavii 2 fabricatie 2005.

As dori daca se poate sa ma ajute cineva cu o interfata VAG COM sa imi activez si eu functia de inchidere(incuiat) automata a usilor la plecarea de pe loc precum si alte mici gimmick-uri daca se poate(am citit undeva ca la deschiderea portierei de la sofer se pot aprinde doar acele de la ceasuri).

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu aprinderea acelor ai citit gresit cat de spre restul si inca alte multe fuctii se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Daci, CB 2 la Octavia 2 FL se reseteaza la 19.59 ore sau 2000 Km, CUM BINE AU BINEVOIT CEHII SA NE DOTEZE MASINILE.( de la un anumit interval de timp).

Se poate face ceva pentru ca perioada acesta sa fie marita la 99.59 ore sau 10000 km cum este la aceeasi masina dar fabricata inainte de a se zgrci cehii la cativa biti???( si cum scrie si in cartea tehnica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

din cate am auzit in la anumite modele, din VAG COM se poate seta ca viteza aratata de ceas sa fie cea reala, fara toleranta....ati auzit asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa imi activez si eu staging-ul? A mea e MY2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge decat la FL. Eu am incercat la golf si imi spune "Chanel not available". Se pare ca pe golf la TDI nu merge.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Pana la urma cum se activeaza acest staging?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei DoDo

uite asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Azi am facut revizia de 45.000 km, defapt 41.938 (trecuse 1 an), schimbat ulei/filtru, filtru aer&polen, verificat placute, insa nu stiu cum se reseteaza intervalul de service cu vag-com, am intrat la SRI la VCDS insa am mai multe optiuni:

General Reset, ceva cu SUA, Canada, interval fix ... etc.

Masina e cea din semnatura, Skoda Octavia 2 , 2008 1.9 TDI BXE.

Multumesc anticipat.

Modificat de Radek
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

In primul rand va multumesc pentru informatiile impartasite aici. Am incercat sa activez doua functii si nu prea mi-a reusit:

1.Activare DRL - asta a functionat, numai in modul Scandinavia ( unde aprinde faza scurta si pozitiile spate).

Spuneau aici pe forum colegii ca se poate dezactiva din maxidot. Daca stie cineva ii raman dator daca imi explica si mie cum.

2.Activare auto windows. Se poate sa nu fii inteles eu bine cum functioneaza aceasta functie: apas butonul de inchis masina din telecomanda, tin apasat pana se ridica geamurile total. ( asa merge cum a venit masina). Am incercat sa activez functia atat dupa modelul de pe site-ul a3 :

Modul 46 - functia 7 (long coding) - si schimb Byte 03 in 40 ; Byte 04 in 3F ; si Byte 05 in 3F apoi transfer imi apare ca a fost acceptat codul.

La testare se comporta identic.

Am incercat si varianta propusa de un coleg :

Modul 46

Functia 7

(cod lung)

Byte 07 Bit 5 - Setat pe 1 = Inchidere confort geamuri electrice (via telecomanda) activa

Pentru trapa e Byte 08 Bit 5 - Setat pe 1

Repet poate nu am inteles eu cum functioneaza, insa eu ma asteptam la un apasat pe inchis din telecomanda si apoi geamurile se vor inchide singure, fara sa fiu nevoit sa tin butonul apasat. Se poate asa?

O alta problema o am cu interfata si poate ma lumineaza cineva:

La codare cand incerc sa vad ceva in long codding nu imi apar optiunile la fiecare byte. Atasez cateva screen-uri. Mentionez ca o interfata vag-com clona.

La Lcode2 am incercat si "Read info text file" si desi am incarcat fisierul aferent VAG Number-ului din scrren 2 nu imi afiseaza. Am incercat si deschiderea cu notepad a fisierelor si par sa aiba in mare parte caractere chirilice.

p.s am uitat sa mentionez masina e o skoda octavia 2 MY2007, 1.9 BXE

post-89113-0-71382300-1306416119_thumb.j

post-89113-0-65715200-1306416124_thumb.j

post-89113-0-57508700-1306416131_thumb.j

post-89113-0-06573800-1306416136_thumb.j

post-89113-0-00604900-1306416144_thumb.j

Modificat de Sincap Bey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Inchizi din telecomanda, mai tii apasat pana pleaca geamurile si dupa aia poti lua degetul ca geamurile continua miscarea. =- confort function automatic closing

2. ti-ai raspuns singur = e clona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

dar pentru ca geamurile toate sa se inchida la o singura apasare scurta (impuls) pe butonul de inchidere usi, se poate activa?

daca da, imi dati va rog si mie codingul?

ma mai intereseaza codingul pentru modificarea service-ului de la intervale fixe la long service (variable)

se poate activa ca la inchidere/deschidere usi sa se auda ceva sonor, nu doar clipitul avariilor?

merci!

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!