Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Gata,am rezolvat-o.Intr-adevar,nu era bifat autolock,dar din cate tin eu minte nici inainte nu era si totusi se inchideau.Eh,nu mai conteaza.E bine ca merge acum. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca nu era bifat nu aveau cum sa se inchida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi aduc aminte ca nu aveam bifate de la inceput autolock si autounlock, insa, dupa montarea unei alarme AM prin modul CAN aceste functii au inceput sa functioneze, iar in centrala electrica, erau bifate. Asta fara sa umblu cu vag-com-ul pe ea. Modulul CAN avea aceste functii incorporate, si erau active. Am crezut ca el facea functiile, insa apoi am vazut bifele din centr. el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pt colegi care au mai intampiat problema aceasta

Un prieten, coleg de forum m-a rugat sa-i activez al 2-lea stop de ceata pe spate.

Masina, O2, 2008, centrala electrica 30 bytes, etc.

1. Zis si facut, gasesc procedura, aplic procedura EXACT dupa text si surpriza... NU merge :huh:

2. Bun, reiau procedura, poate am omis ceva... dar se pare ca nimic.

3. Ok, cum el a vea un amic care mai vroia, dar cu alta Ocativa 2 (2006, centrala electrica 22 bytes) il suna sa vina sa vedem daca merge la el.

4. Ajunge omul cu Skodita, ma pun pe butonat si stupoare... MERGE :blink:

5. Revin la masina amicului meu (cea 2008 cu centrala pe 30 bytes) si o reiau de la capat... insa nimic!

Fac rost de alt laptop, si de-o alta interfata 805.0, le pun una langa alta si le iau pe rand... NIMIC diferit... totul ca "la txt" (ca nu-i carte)

Carevasazica: Ce palaria mea are ?! :wacko:

Adica o centrala electrica de 30 bytes (ultimu' tip disponibil si pe Passat si pe A3) nu stie asa ceva, iar o centrala electrica de 22 bytes, din prima generatie sa stie ?! :unsure:

Daca cineva are vreo idee/sfat, sa nu ezite sa scrie ca chiar imi e de folos..

P.S.: O sa incerc sa fac niste print-screen-uri de pe O2-ul de 2008 cu centrala pe 30 bytes si cu celalalta masina pe care a mers...

P.S.S.: N-am avut ocazia inca sa testez pe o centrala electrica pe 18 bytes (Ocativa <2005)!

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e 2008 atunci inca mai are modulul de confort separat si ar trebui sa mearga. Daca e 2009 atunci are modulul de confort in centrala electrica si nu merge.

Pune un print cu bitii de la cea de 30 biti unde se activeaza cel de-al 2-lea stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceasi problema s-a intamplat si la mine.

Cineva a incercat sa imi activeze stop 2 pe ceata..si nu a mers;

Pe 30 am si eu, ca e din 2008!

Ciudat.. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu sa-mi activez al doilea stop ceata si a mers..masina e tot din 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am incercat la mai multi. La unii a mers si la altii nu. Nu stiu cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un print cu bitii de la cea de 30 biti unde se activeaza cel de-al 2-lea stop.

Uite ca azi m-am retalnit cu ambi si am facut print-uri cu ambele centrale electrica.

Ocativa 2 2008, centrala 30 bits:

post-28301-0-62296500-1291333727_thumb.j post-28301-0-67541600-1291333733_thumb.j post-28301-0-11559900-1291333745_thumb.j

Ocativa 2 2006, centrala 22 bits:

post-28301-0-18352300-1291333773_thumb.j post-28301-0-75266900-1291333776_thumb.j post-28301-0-92401400-1291333780_thumb.j

Culmea, pe ambele centrale sunt pe acelasi byte (adica al 5-lea) :huh:

P.S.: Pt aceste print-uri cat si tentativa de activare am folosit in prima instanta VCDS 10.0.6.2 (parca) OEM dupa un 805.0 clona pt teste simultan.

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca mai e un bit care trebuie bifat, ceva cu (0-1 fog light, 1-2 fog light ), asta la ambele centrale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un post de acum 2 ani fara o zi daca cautai nu mai creeam atata tam tam degeaba, iti iesea si treaba bine si oamenii fericiti.

Culmea e centrala tot pe 30, nu numai o chestie se bifeaza ci doua cum zice si Al bundy, e greu sa cautati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ajutor cineva din ploesti cu vag-com pentru inst coming&leaving home,contra-cost,desigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insistent ....eu zic sa lasi nr de tel ca te sunam noi...cand trecem prin ploesti

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

ieri am fost la sediul Procar Timisoara, mi-au activat gratuit functia cornering, la fel ca si activarea DRL cica e gratuita facand parte din pretul masinii.

ce nu mi-e in clar...cu farurile aprinse si cornering activat, cand bag in mers inapoi, se aprind amandoua lampi de ceata...ei zic ca e normal asa (by default setting).

apoi am vazut aici:

ca se poate dezactiva aprinderea ambelor lampi de ceata la mers inapoi, nu-i vad rostul...

ce parere aveti? cineva din TM care ma poate ajuta cu asta?

odata activat corneringul, se poate dezactiva din maxidot ca si DRL? nu am gasit in meniul maxidot.

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la mine dupa ce mi le-a activat colegul nostru de forum Al Bundy, se pare ca vin la pachet.Parerea mea(hac), atunci cand dai cu spatele, iti lumineaza mai bine la coltul masini si poti evita eventualele obstacole.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, dar odata activat corneringul, nu ar trebui sa am optiunea de a dezactiva/re-activa din maxidot ca si la DRL?

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aprind proiectoarele cand bag in R. La masina socrului,un E Klasse in mom in care dai cu spatele se aprinde proiectorul opus directiei volanului.Adica daca iei stanga de volan se aprinde dreptul.Daca iei dreapta se aprinde stangul.Prob. e ceva de genu sa iti lumineze partea care iese inafara "liniei" masinii.

Nici eu nu am optiunea de a dezactiva cornering dar nici nu ma deranjeaza.Daia le-am activat,ca sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la mine dupa ce mi le-a activat colegul nostru de forum Al Bundy, se pare ca vin la pachet.Parerea mea(hac), atunci cand dai cu spatele, iti lumineaza mai bine la coltul masini si poti evita eventualele obstacole.

SE poate dezactiva, daca nu vrei sa se aprinda le putem dezactiva.

ok, dar odata activat corneringul, nu ar trebui sa am optiunea de a dezactiva/re-activa din maxidot ca si la DRL?

NU, nu apare optiune de Cornering in maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la mine dupa ce mi le-a activat colegul nostru de forum Al Bundy, se pare ca vin la pachet.Parerea mea(hac), atunci cand dai cu spatele, iti lumineaza mai bine la coltul masini si poti evita eventualele obstacole.

SE poate dezactiva, daca nu vrei sa se aprinda le putem dezactiva.

Pai nu am spus ca ma deranjeaza sau ca vreau sa le dezactivez. D.p.m.d.v este chiar utila functia, asa ca va ramane activa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

Daca se activeaza DRL pe proictoarele de ceata, dimmed la 50%, se poate intampla ceva la bordnetz? Este supus la stres suplimentar? Poate avea repercursiuni pe termen lung?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Revin cu procedura completa si corecta.

Pentru toti cei care vor DRL in proiectoare cu intensitatea redusa modificarile sunt:

1. in modulul Central Electronics adica 09 - coding (07) - long coding helper:

- se seteaza Byte 00 bit 04 Daytime Running Lights (North America)

- se seteaza Byte 17 bit 04 Daylight Running Light via Front Fog Lights

- se completeaza la Byte 20 in casuta unde scrie Dec. cu valoarea intreaga a intensitatii pe care o doriti pentru proiectoare in functia DRL ( de ex. 30 = 30%)

pt. 30% Byte 20 ar trebui sa aiba valoarea 1E in hexa.

Sper ca am fost explicit si ca a inteles toata lumea!..

Toate bune!

Pentru ca cineva intreba mai sus de DRL pe faza lunga auxiliara am revenit la subiect. Se pare ca se poate asa ceva la masinile My08 + adica la cele la care merge si cornering si care au centrale de 30 bytes. Deocamdata va pot da unele variante de solutii deoarece inca nu am pus mana pe o documentatie completa. Codarile au fost facute pe un golf5 cu bixenon ce-i drept.

P.S. - inca ceva .. pentru cine este interesat se poate pune si TPM AM - aveti aici: http://oooo-a3.blogspot.com/2006/04/tire-p...ystem-tpms.html procedura

bun la byte-ul 21 in modulul 09 avem :

Byte 21 Bit 0 Front Light Variant

Byte 21 Bit 1 Front Light Variant

Byte 21 Bit 2 Front Light Variant

Byte 21 Bit 3

Byte 21 Bit 4 Rear Fog Light as Brake Light

Byte 21 Bit 5

Byte 21 Bit 6 Leaving-Home Variant

Byte 21 Bit 7 Low Beam always active

varianta 1:

se activeaza bitii 1,2 si 5 - in cazul asta la golf a dat o eroare: "tip LED" - nu stiu ce vrea sa insemne probabil e codarea pentru noile modele de A3 care au leduri pentru DRL-uri si golful avea halogene.

varianta 2:

se bifeaza bitii 0 si 2 - si la golf a mers smecheria.

Daca cineva cu masina My08 sau mai noua are cum si poate sa incerce poate ne pune si noua un feedback :icon_thumright:

Toate bune.

Merge partial si la masinile fara xenon procedura de mai sus.

La bifarea bitilor 0 si 2 duce intr-adevar la aprinderea fazei lungi ca DRL (suporta si dimming). Insa nu va mai functiona faza lunga obisnuita si flash-urile le face cu faza scurta ( plus ca semnalizeaza lipsa motoraselor de reglare xenon).

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

In cazul in care doresc DRL in proiectoare cu intensitate 60%, Byte 20 ce valoare ar trebui sa aiba in hexa?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!