Jump to content

Suspendare permis strain cand esti in Ro


medley
 Share

Postare recomandată

Salut, 

Cazul meu a fost fericit pentru ca am dat de niste oameni prea intelegatori probabil dar e bine de stiut.

Am permis de UK si masina de UK iar acum 2 luni am venit in Ro. Felul meu de a fi ma obliga sa am bunul simt sa conduc legal peste tot dar uneori mai am scapari. Asa a fost si cand eram in drum spre iesirea din tara.

Dupa 2 saptamani in Ro, eu fiind din loc din HD,eram in judetul meu si ma indreptam inapoi in UK. Era ziua, frumos, liber dar eram in spatele unui tir pe E70(cred) si nu din graba, ci din plicitseala mai degraba, am depasit, pe linie discontinua dar am depasit viteze legala in localitate, cu peste 50 se pare. Cand ma incadram inapoi pe banda mea, politia in fata, veningld spre mine,au si bagat girofarele. Deja stiam ce urmeaza, ma stiam vinovat, banuiam ca raman fara permis, asa ca am oprit imediat. Au coborat, salutat, au zis infractiunea si pedeapsa -suspendare permis 3 luni+ amenda. Stiindu-ma vinovat nu am comentat nimic ca nu sunt atat de nesimtit. Le-am arat actele iar cand au vazut ca e permis de UK m-au chemat la masina lor. Si le-am zis: da, imi pare rau, am mers mult prea tare, nici macar nu ma grabeam ca drumul pananin UK e 2 zile asa ca un tir in plus nu conteaza. Le-am zis ca platesc de acasa ce amenzi vor caci la mine am 30euro pt vignette pentru alte tari iar restul pe card. Tot ce vreau e dovada aia sa pot circula cu ea inca 2 zile sa ajung acasa. Se pare ca dovada emisa in Ro e valabila doar in Ro si ca atare nu puteam sa ies din tara cu ea, concediul se termina in 2 zile. Dupa ce mi-au aratat obrazul ca sunt mai presus de lege, ca nu e bine, ca mai sunt si de la ei din judet, ca e riscant cu volan pe dreapta, m-au lasat sa plec fara amenda deloc si cu permisul. Nu am comentat la minic, nu am incercat sa le ofer nimic sau sa imi gasesc scuze. Our si simplu m-au lasat sa plec si nu imi venea sa cred ce oameni au fost, desi nu trebuiau sa fie. 

Asadar, daca planuiti sa ramaneti fara permisul strain in Ro, sa stiti ca nu mai iesiti din tara, caci dovada nu va foloseste la nimic

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca ai intalnit 2 oameni de nu ti au dat amenda,nu ma pot lauda ca nu mi au dat amenda de cate ori m au prins ca am depasit viteza in localitate,de fiecare data m au prins cu in jur de 20kmh peste viteza legala....e f greu sa faci Oradea-iasi cu viteza legala

57 minutes ago, medley said:

Asadar, daca planuiti sa ramaneti fara permisul strain in Ro, sa stiti ca nu mai iesiti din tara, caci dovada nu va foloseste la nimic

asa e,cu dovada nu iesi din tara,ai nevoie de permis sa iesi...iar daca se intampla sa ai permisul suspendat in perioada cand vrei sa pleci faci o cerere ca in urmatoarele 48 de ore parasesti tara si iti reprimesti permisul inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei cu permis strain suspendat in Romania, cu dovada si procesul verbal de contraventie se poate merge la un birou notarial si se da o declaratie pe proprie raspundere ca vor parasi tara la data de xx.xx si nu vor conduce in Romania pe toata durata suspendarii permisului. In baza declaratiei politia restituie permisul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!