Jump to content

Zgomot la rulare [Passat CC]


Adrian_Pintilie
 Share

Postare recomandată

Adrian_Pintilie

Salutare! Cum vi se pare zgomotul de rulare la passat CC (eu detin varianta facelift) pe drumuri 'obisnuite' de Romania (exclud autostrada si unele drumuri f bune)? Am impresia ca am zgomot de la anvelope parca prea mare ( am schimbat si cauciucurile, am luat printre cele mai silentioase - 67 db ), care e cu atat mai deranjant cu cat viteza e mai mare. De asemenea, suspensia mi se pare cam zgomotoasa ( detin jante de 18, cu cauciucuri 235 latime ). Am trecut la aceasta masina de la un golf 7 si mi se pare ca zgomotul la rulare este mult mai ridicat, ceea ce ma deranjeaza. Am verificat masina tehnic la mai multe serviceuri, inclusiv la reprezentanta, singura recomandare pe care o am este sa schimb amortizoarele pe spate, rotile sunt echilibrate... Pe drumuri f bune este in regula, indiferent de viteza cu care rulez, dar daca asfaltul nu e fin am aproape ca un huruit in masina. 

Ce parere au cei care detin passat CC?  Este intr-adevar ceva specific la aceasta masina? Sa fie antifonarea podelei de slaba calitate? Aproape ca ma gandesc sa o schimb din acest motiv, sau sa ii fac o antifonare. Mai sunt utilizatori care au facut aceasta procedura? A imbunatatit cu ceva silentiozitatea in habitaclu? Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut nici o diferenta intre A4 B7 ce l am avut si CC ul actual in privinta zgomotului la rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la al meu am simtit diferenta cand am trecut de la rotile de iarna R17 la rotile de vara R18. Da, se simte un zgomot de rulare care depinde in functie de asfaltul pe care rulezi, dar parca m-am obisnuit. Ma deranjeaza mai tare zgomotele care se aud prin stalpii B (unde sunt centurile de siguranta), zgomotul arcului din spatele airbag-ului volanului si altele mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa am avut eu zgomotul si am descoperit ca facea de la un rulment pe spate.

dupa schimb e liniste deplina in cc tot facelift

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adrian_Pintilie

Nu ai nicio problema. CC'ul e foarte slab antifonat si faptul ca nu are rama la geamuri accentueaza zgomotul. De cateva luni am achizitionat si eu un golf 7 si te inteleg perfect :) ... Golful are o rama de 2cm la geam si interiorul portierelor imbracat in material insonorizant ... diferenta enorma fata de CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian_Pintilie

Mie nu mi se pare ca problema e la portiere ... intr-adevar sunetul de la anvelope vine si prin portiere, dar cea mai mare parte vine prin podeaua masinii. De acum voi vedea la iarna care e diferenta cu anvelope de 205/50/17 pentru ca tind sa blamez latimea mare a cauciucurilor. Unii se plang de zgomot de la trenul de rulare chiar si la audi a8. 

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul. Poti folosi @nume_utilizator daca vrei sa vada ca ai raspuns.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vei vedea nicio diferenta (eu am 235/45/17 - vara si 205/50/17 - iarna). E o masina slab insonorizata si singura solutie cred ca ar fi aplicarea de burete din ala special pe interiorul portierelor, eventual si pe interiorul contra-aripilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu noutăți legate de această problemă. În ultima vreme am inceput să simt unele vibrații în scaun deși drumul părea bun vizual. Verdictul: 3 din 4 jante indoite, din care una îndoită rău de pe spate. Au fost îndreptate și constat o îmbunătățire majoră în ceea ce privește zgomotul de rulare, parca este alta mașină! Aparent de 4 luni (de cand am mașina) am mers cu jantele strîmbe si am verificat mașina la mai multe serviceuri din punct de vedere tehnic, fără vreun verdict.  Având anvelope noi (puse de dealerul de la care am cumpărat o) am mers pe incredere că sunt in regulă roțile, plus ca nu avea alte simptome mașina până recent. O varianta de luat în calcul la cei ce abia isi cumpara mașină :P Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, am un Passat cc facelift  2015  2.0 diesel si am urmatoarea problema. 

Cand ies din parcare si bag marsarier ,apoi apas pedala de frana se aude o trosnitura la roti.

Am fost la mecanic, mi a desfacut etrierii de pe fata, a scos placutele si a spus ca e din cauza placutelor ca au joc in etrier,dupa cateva ciocane a spus ca a rezolvat problema.

Toate bune si frumoase, am plecat de acolo,ce e drept pe moment nu a mai făcut acea trosnitura dar dupa cateva incercari de a merge cu spatele si a frana iar a inceput zgomotul(mentionez ca se aude mult mai tare cand dau cu spatele,virez de volan apoi pun frana).

Am revenit la mecanic destul de iritat iar acesta  mi a recomandat sa schimb flansele de la amortizoare pe fata.M'am conformat, le am schimbat  si masina face la fel ???.

Pur si simplu nu stiu ce sa mai schimb si unde sa ma duc.

Daca ati intampinat aceiasi  problem si ma puteti ajuta as fi recunoscător.Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Zgomot la rulare [Passat CC]

Salut ! De 2 luni am o bătaie la denivelări la roata fata stânga. Am schimbat bielete antiruliu, bucse de la brațe , capete de bara , bielete de direcție , pivoți dar bătaia nu a dispărut ?. Am folosit doar piese Lemforder. Nu știu ce sa mai fac ...Ce sfat îmi dati? E posibil sa fie de la bara stabilizatoare? Sau caseta de direcție? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema de cand am luat cc ul(70000km). La viteze mai mari de 50km/h se aude un vujuit de parca ar fi rulmentii stricati. Am schimbat toti 4 rulmentii, si nimic. Dupa care am schimbat si placutele de frana, nimic. Dupa care am fost si i am facut si directia si unghiul, stiind ca masina nu a fost niciodata dusa in service pentru asa ceva. Nu stiu ce sa mai fac. Ceva pareri? A mai patit cineva ceva asemanator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Edy_77 Nu e de la anvelope. Sunt noi, de vara. Le am si schimbat cu celelate de iarna. Nicio diferenta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 23.09.2020 at 10:23, Jujel2000 a scris:

Eu am o problema de cand am luat cc ul(70000km). La viteze mai mari de 50km/h se aude un vujuit de parca ar fi rulmentii stricati. Am schimbat toti 4 rulmentii, si nimic. Dupa care am schimbat si placutele de frana, nimic. Dupa care am fost si i am facut si directia si unghiul, stiind ca masina nu a fost niciodata dusa in service pentru asa ceva. Nu stiu ce sa mai fac. Ceva pareri? A mai patit cineva ceva asemanator?

Salutare, am și eu aceeași problema..de la 50-60 km/h se aude un huruit/Vibrație către mașina din podea așa nu știu .. când merg constant se simte, dacă accelerez nu se mai simte asa( și nici in decelerare ) dacă ai idee sau ai rezolvat ceva la tine. Mersi frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Stefan Patrasinca

Va salut cu respect,am si eu o problema la un vw cc, roata din dreaptă față între 50km.h 60km.h îmi trepidează,am schimbat suport trapez ambele, am echilibrat rotile,unghiul de fuga și tot asa imi trepidează are cineva ideea ce ar putea fi? Va mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!