Jump to content

Nedumerire


amita
 Share

Postare recomandată

Am achizitionat de curand un golf 3, 1.9 TD (asa scrie pe carte), 1996 si am urmatoarele serii:

caroserie: WVWZZZ1HZTW192483

MOTOR: tip: volswagen 1Z seria 654158.

cineva mi-a zis ca nu-i motor 1Z.

Am verificat seria si pe motor...corespunde.

Pun si o poza a motorului , poate ajuta la ceva.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Nu este 1Z original. Este 1,9 TD sau mai bine zis 1,9 GTD, acela de 75 c.p. , 1Z-ul are injectie directa si intercooler.

Exista probabilitatea sa fie 1Z dar are chiulasa, sistemul de injectie cu cablu de acceleratie de 1,9 GTD, adica AAZ-ul.

De curiozitate, in cartea de identitate cati c.p. are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie doar de 66 KW.

Sa inteleg ca e motor AAZ?

Am inteles ca au niste probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
scrie doar de 66 KW.

Sa inteleg ca e motor AAZ?

Am inteles ca au niste probleme.

Daca ai grija de el cum se cuvine nu vei avea probleme cu AAZ-ul.

Daca seria motorului corespunde cu cea din cartea de identitate si nu a fost smecherita, inseamna ca pe blocul motor 1Z s-a montat chiulasa si sistemul de injectie de AAZ. Puterea lui reala este acum de 75 C.P. (55 KW).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar mecanicul mi-a zis ca-i motor de 1.6. Oare asa sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Dar mecanicul mi-a zis ca-i motor de 1.6. Oare asa sa fie?

CE ? ? ?

Tare prost mai e mecanicu ala!

E 1,9 stai linistita!

Pt. a nu umple forumul de reply-uri aiurea iti voi scrie pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma poate ajuta nimeni? Nu se stie ce tip de motor am?

Am inteles sigur ca nu e 1Z. Dar ce e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma poate ajuta nimeni? Nu se stie ce tip de motor am?

Am inteles sigur ca nu e 1Z. Dar ce e?

in poza arata exact ca al meu,iar eu am aaz 1,9 td
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puterea lui reala este acum de 75 C.P. (55 KW).

tu ai dinamometru telepatic in sange, sau de unde bazaconiile astea?

si oare ce logica de fier a putut monta alta chiulasa ca sa micsoreze puterea motorului...

cati km are rulati masina? daca are sub 300 kkm eu nu cred ca a fost nevoie de schimbat chiulasa.

1z a fost montat de catre fabrica pana 07/96.

parerea mea e ca ai 1z de 90 de cai. suna si mai bine, asa-i? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
tu ai dinamometru telepatic in sange, sau de unde bazaconiile astea?

si oare ce logica de fier a putut monta alta chiulasa ca sa micsoreze puterea motorului...

cati km are rulati masina? daca are sub 300 kkm eu nu cred ca a fost nevoie de schimbat chiulasa.

1z a fost montat de catre fabrica pana 07/96.

parerea mea e ca ai 1z de 90 de cai. suna si mai bine, asa-i? :D

Ori esti chior si nu vezi bine poza, ori nu te pricepi si te bagi aiurea si tu aici, ori pur si simplu esti prost!

Las moderatorii acestui forum sa decida...

Si inca un mic detaliu pt mintea ta de bibilica: o chiulasa poate fi schimbata si dupa 18 luni cand s-a terminat garantia si o faci pe banii tai. De unde stii tu istoria acestei masini? A fost cumva a ta de noua?

Rog un moderator sa stopeze aceasta discutie a unora ce se baga in seama aiurea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori esti chior si nu vezi bine poza, ori nu te pricepi si te bagi aiurea si tu aici, ori pur si simplu esti prost!

Las moderatorii acestui forum sa decida...

Si inca un mic detaliu pt mintea ta de bibilica: o chiulasa poate fi schimbata si dupa 18 luni cand s-a terminat garantia si o faci pe banii tai. De unde stii tu istoria acestei masini? A fost cumva a ta de noua?

Rog un moderator sa stopeze aceasta discutie a unora ce se baga in seama aiurea!

am avut un asemenea golf, pe care l-am vandut unui amic si-l vad in continuare de mai multe ori pe saptamana. cu prima ocazie voi posta o fotografie cu motorul si sa observam diferente.

@golff 3 cabrio

n-ai nici un motiv sa ma jignesti, sa ma faci prost sau sa ma acuzi in vre-un fel. sunt membru al acestui forum si am voie sa-mi spun parerea, chiar daca e alta decat a ta. acesta e si scopul acestui forum. te rog frumos sa-ti lasi incisivtatea verbala in afara acestui forum, si sa ti-o consumi in alta parte. eventual consulta un psiholog, moderatorii chiar nu te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
am avut un asemenea golf, pe care l-am vandut unui amic si-l vad in continuare de mai multe ori pe saptamana. cu prima ocazie voi posta o fotografie cu motorul si sa observam diferente.

@golff 3 cabrio

n-ai nici un motiv sa ma jignesti, sa ma faci prost sau sa ma acuzi in vre-un fel. sunt membru al acestui forum si am voie sa-mi spun parerea, chiar daca e alta decat a ta. acesta e si scopul acestui forum. te rog frumos sa-ti lasi incisivtatea verbala in afara acestui forum, si sa ti-o consumi in alta parte. eventual consulta un psiholog, moderatorii chiar nu te pot ajuta.

Daca tot ne bagam in seama aici spune care sunt diferentele intre 1z si AAZ!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1Z nu l-am vazut, dar AAZ-ul il recunosc sigur daca il vad, model care cred ca si este. Aveti o poza aici cu AAZ-ul meu (nu foarte clara, dar se pot vedea "trasaturile"):

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori esti chior si nu vezi bine poza, ori nu te pricepi si te bagi aiurea si tu aici, ori pur si simplu esti prost!

Las moderatorii acestui forum sa decida...

Si inca un mic detaliu pt mintea ta de bibilica:...

Sorin Golf 3 cabrio, desi sunt de acord cu tine in ceea ce priveste fondul discutiei voastre, sunt categoric impotriva manierei in care iti expui "argumentele" in acest post. Drept urmare iti acord un avertisment pentru jignirile aduse lui deluca. Totodata, da-mi voie sa-ti reamintesc si un fragment din regulament:

4. Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa va certati pe o problema atat de minora.

Istoricul masinii nu-l cunosc, am cumparat-o de curand. De aceea am marea nedumerire ca in cartea masinii scrie ca e 1Z, iar din poza reiese ca e AAZ.

Din cate am auzit, 1Z-ul este TDI, iar al meu cu siguranta este doar TD.

De aici sa rezulte ca a fost schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad in poza e AAZ ca si al meu.

Intradevar poti avea probleme la distributie(sare distributia).

Daca dai ''search'' vei gasi un post de al meu pe aceasta tema.

Daca vrei mai multe detalii da-mi PM.

Deci 99% motor AAZ 1.9 TD 75 cp (55 kw). Cred ca e scris gresit in cartea masinii .

Ca sa te linistesti , eu sunt multumit de masina chiar daca am reparat la motorul ala de m-am saturat. Acuma ca e ok chiar imi place. Consuma putin si daca si turbina e ok e un motor care te va tine mult si bine.

Al meu are 280.000 km si nu e uzat.

:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa va povestesc o chestie. Un prieten de-al meu are un motor 1Z (pe masina, bineinteles :D ). Dar in urma unui nefericit accident a trebuit sa renunte la intecooler (s-a spart rau de tot). si am demontat toata tubulatura de la intercooler si am chinuit un cot de cauciuc sa se potriveasca direct de la galerie la conducta dinspre turbo. Dupa operatia de amputare motorul arata ca cel din imagine (in primul post - Amita). Era el mai bleg motorul dupa toat chestia asta dar tot 1Z avea numele.

:D

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar. Cel din poza are pompa de injectie indirecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: Eu zic ca e 1Z

Sunt unele diferente la turbo (ex: conducta de recirculare gaze) care apre la NIK si nu apare la AMITA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de injectie este de 1Y sau AAZ dar turbo si galeria sunt de 1Z. (Observatie: la motorul AAZ supapa EGR este plasata in alta pozitie fata de motorul 1Z...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_andrei

Poate fi el 1Z dar tdi nu ii.Nu are din ce vad in poze nici debitmetru si nici dbw.Asa arata 1Z

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca poate fi 1Z, dar fara intercooler. Super. macar stiu ce tip de motor e cand caut piese.

Mai astept poze cu 1Z. Ce ziceti? Postati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau e sa mergi la un service autorizar VW sai sa isi bata ei capul. Sa caute seria de motor care e stantata pe bloc.

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!