Jump to content

Omologari Exterioare


Nenciu Victor
 Share

Postare recomandată

Nenciu Victor

Salutare , deschid acest topic din dorinta de a cunoaste mai mult despre ce se poate omologa si ce nu , exterior pe masini . Si daca piesele au certificat de omologare european ECE mai trebuie mers la RAR ... 

Eu doream sa imi montez semnalizari pe led cu omologare ECE si am fost la RAR sa intreb , mi s-a spus ca e cu dus intors si ca ramane la latitudinea celui ce face inspectia daca considera valabila acea omologare ... Am ramas perplex ... Ei tot insistau sa nu schimb ... 

Acum am montat la evacuare care este stock doua ornamente si alea trebuie omologate ? 

Poate explica cineva ce se omologheaza , pe situl de la RAR nu am gasit nimic ... 

Stiu ca jantele daca sunt mai mari sau mai late si nu sunt in certificat trebuie omologate , foliile puse pe geamuri au omologare autorizate de la serviceul care le-a montat si el trebuie sa aiba autorizatie RAR , farurile si stopurile nici macar folie transparenta nu ai voie , culoarea autovehicului daca e mai mare de 30% din culoarea trecuta in certificat , ai voie sa colantezi sau sa vopsesti masina in aceeasi culoare care este in talon dar sa ii schimbi nuanta , daca este rosie o poti vopsi rosu inchis , dar sa nu o vopsesti violet sau portocaliu , nu mai sunt trecute nuantele trecute si cam atat ... 

Dar eu ca pasionat , daca vreau sa ii schimb grila originala care are semnul VW cu una fara , trebuie sa ma duc la RAR ? Daca vreau sa ii pun la praguri protectie pentru noroi , tot la RAR ? 

Va multumesc si astept si opiniile voastre ! 

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot sa iti spun ca orice modificare adusa la sistemul de iluminare si semnalizare nu este legala  eu am avut probleme la ITP la un logan cu stopuri pe led montate in reprezentanta cu factura  . Din cate stiu nu e nici o problema la la praguri grila presuri bandouri doar la sistemul de inchidere chestii de scos manere si altele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!