Jump to content

Accelerare brusca - sărit distributie ?


bluelena
 Share

Postare recomandată

Sunt un șofer începător, amator in ale condusului, si pentru ca aveam nevoie sa am o mașină cu care sa merg putin cate putin, macar din cand in cand, ca sa raman antrenată, tocmai am cumpărat un Golf 4, mașina adusă recent din Germania. 

La un moment dat, zilele trecute, eram la semafor la o ora de vârf, tot verificam daca vad bine in oglinzi si nu mi-am dat seama cand se facuse verde. Masinile din fata mea deja erau foarte departe si in spate aveam alt card imens de masini si m-am panicat sa nu ma claxoneze, asa ca am băgat rapid in a 1a si am plecat foarte brusc de pe loc, mi-au scartait rotile, mi-a alunecat si masina stanga dreapta la cât de violenta a fost plecarea. 

După aproximativ un sfert de oră mi-a sărit distributia in mers, eram in treapta a 2a.

Acum tot recapitulez in minte evenimentul, mașina e distrusă, încă nu stiu exact in ce stadiu e motorul, si ma simt cumva răspunzătoare pt ce s-a întâmplat.

Se poate sa sară distributia de la punct din cauza unei accelerări de genul acesta ?

Întreb si pt ca nici nu se vede vreun semn de uzura la curea, doar a sărit de la punct. Mi se pare cam suspect.

Modificat de bluelena
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa si sare distributia, din cauza cuplului mare combinat cu altele , suruburi fulii stranse necorespunzator, o curea uzata...

daca pistoanele nu au indoit supapele scapi doar cu schimbarea distributiei si punerea la punct.

Modificat de jhonutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat azi masina de la mecanic. A trebuit să schimb aproape tot, distributie, pompa de apa, supape, semeringuri, tacheti, garnitura de chiulasa si rectificat chiulasa. Cu ocazia asta am facut si segmentare. 

Acum merge greu, nu se mai tureaza, nu mai are putere, tremura la relanti si se aude ca un diesel. 

Oare nu a pus mecanicul distributia cum trebuie? Sau o fi de la segmenti?

Mecanicul zice sa mai astept câteva zile sa se mai aseze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floro_st205

..nu are ce sa se aseze ...ceva nu e in ordine ...tind sa cred ca axele cu came (cureaua mica) nu sunt sincronizate intre ele . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie vazut daca a pus distributia corect. Exact nu ai ce astepta.

Se verifica alinierea distributiei pentru inceput. Pacat de masina aia 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!