Jump to content

Golf 6 1.4 TSI 2012


TAZ844

Postare recomandată

Salut!

Sunt nou pe acest forum si vreau sa va prezint masina mea cu speranta ca ne putem ajuta reciproc. Am cumparat masina din reprezentanta vw din Belgia la 78.000km in septembrie 2017, iar masina anterior fusese rulata in Franta. In prezent masina are 110.000km iar de la momentul achizitiei am schimbat toate discurile si placutele de frana fata-spate, bujiile, lichid frana(la ultima revizie) si facut reviziile ca la carte, atat!

Golf 6 - 3 portiere

an 2012

motorizare 1.4 tsi 122cp 200nm 6 trepte manuala

cod motor CAXA

cod caroserie 5K1

De la cumparare si pana acum la fiecare 10.000km s-au facut schimbul de ulei si filtru ulei: LIQUI MOLY 5W-30 TOP TEC 4200 LONGLIFE III (20e per liftru)

De la momentul achizitiei si pana acum masina a mers in proportie de 70% doar cu benzina de 98 iar in martie 2019 am apelat la o firma de tuning pentru o remapare(vezi foto). de asemenea la 80.000km am inlocuit filtrul standard de aer cu unul sport marca K&N

 

2734f40a-9e06-40a0-b3aa-058c459f1c5e.jfif

https://ibb.co/T2fpWK3

Stanga sus: inainte de remapare masina a scos pe dyno 130hp si 216nm(benzina de 98 si filtru sport, de aici si valori mai ridicate)

Dupa remapare: 161bhp si 280nm

Firma de tuning DYNATEK  - 600e 

Am parcurs deja 7000km de la remapare si vreau sa zic ca e total altceva. Firma de tuning DYNATEK 

 

..in linii mari, urmatoarele planuri cu masina sunt schimbarea arcurile cu unele de marca Eibach, umblat la evacuare(nu vreau ceva foarte zgomotos deoarece eu fac 2300km odata - belgia romania) 

 

As avea unele intrebari la comunitate daca se poate

- Am fost cu masina in reprezentata sa intreb de distributie. Mi-au spus ca am distributia pe lant, pompa de apa auxiliara electrica(masina are 2 pompe de apa) iar distributia, pompa de apa, antigelul nu se schimba nicioadata la modelul meu de masina. Chiar asa sa fie?

- Tot in reprezentanta mi-au spus ca nici uleiul la cutie nu se schimba niciodata... Ce stiti despre acest aspect?

- Tot in reprezentata insista ca schimburile de ulei se fac la 30.000km dar aici nici nu ii bag in seama, eu fac schimburile la 10.000km fix.

Modificat de TAZ844
Link către comentariu

Salut si bine ai venit!

Inainte sa continui cu topicul te rog citeste Regulamentul forumului in ideea de a evita eventualele sanctiuni. 

Multumesc.

Link către comentariu

Multumesc!

Astept pareri referitoare la masina.

Link către comentariu

Eu unul astept poze cu masina.

Legat de intrebarile tale

1. Se schimba distributia. Cauta pe forum si o sa gasesti un topic intreg pe tema asta.

2.  Si acela se schimba, doar cu ulei OEM.

3. Inca o prostie, ramai la 10k km.

In alta ordine de idei, aici se posteaza doar lucruri referitoare la masina, ce ai mai facut etc, nu sa pui intrebari tehnice. Intrebarile le pui pe sectiunile special create pt asa ceva, daca nu cumva au fost deja discutate. Toate intrebarile tale isi au raspunsul pe acest forum, chiar ft detaliat, cu coduri de piese etc.

Modificat de minu94
Link către comentariu

0e6ac395-ea44-4e19-9417-f26b427bc68b.jpg03f7b6ce-caeb-4ef3-a655-4a845d270a74.jpg4d398f9f-f281-4bfc-83ba-7deae2859d65.jpg6c5f3a7c-c867-4469-afc6-c7a626ae66df.jpg76dcdae3-e9b9-43b0-bc25-c78465080c33.jpg690cc14e-4858-44e1-b4d0-06206607b824.jpg3601d7e7-08ce-42a3-a03b-2291fb582c45.jpg3772ac39-67c7-4917-98d9-eb30616e8b9e.jpgc75753af-24dd-47e1-9ed1-7bb984afb64a.jpgd78a0b1e-8c04-4eec-a081-bf519edbaf01.jpgfcba8efd-cabc-4591-a772-69e4a9e8bd4d.jpg

 

Jantele sunt Fox Racing FX004 Super Silver 16" si au fost achizitionate de noi in vara anului 2018 impreuna cu cauciucurile Michelin Energy Saver +

Cand am vazut cum vin jantele pe masina mi-a parut rau ca nu am luat pe 17, dar sper ca la anul sa vina si unele pe 17.

Link către comentariu

Faina masinuta, fain motor, faina echipare, Match, ca si a mea. Interesant insa ca ai gasit un Golf Match in Belgia, ce initial a rulat prin Franta. Din cate stiu, poate gresesc, si pana la urma orice este posibil, insa echiparile Match erau dedicate pietei germane. Acuma normal, pe nimeni nu opreste nimic, sa isi cumpere o masina din Germania, cu o echipare specifica acelei piete, si pe urma o ia la el in tara si cand o vinde omu, o vinde si aia e.

Link către comentariu

Multumesc!

Da, eu asa ii stiu povestea, cel putin asa mi-a vandut-o dealer-ul din reprezentanta de aici.

Sunt foarte multumit de ea, multumit chiar si de consum..o sa revin in maxim 2 luni cu niste poze mai detaliate din bord dupa un drum Belgia - Romania(~2300km)

 

Insa are o singura problema din fabrica..nu stiu ce au gandit insa vopseaua este groaznica..un strat mult prea subtire de vopsea..capota are 20 punte, albe deja, de la mersul pe autostrada, pe plafon de asemenea.. Trebuie sa le rezolv insa nu as vrea sa o revopsesc din nou..nu prea sunt genul care sa il intereseze aspectul vizual, eu sunt foarte atent la partea mecanica si tehnica.

 

Link către comentariu

Salut si bine ai venit! M-am abonat la topic asa ca dai bataie ? Frumoasa masina, sa te poarte multi km fara probleme!

Link către comentariu

Foarte fain interiorul - e pacat sa tii huse pe el. Cand se murdareste il cureti si gata, mai bine te bucuri tu de el decat altcineva peste cine stie cati ani...

Link către comentariu

Multumesc RUD!

 

Stiu, si mie imi place interiorul si ai dreptate, asa l-am tinut pana acum. Poate ca am sa iti urmez sfatul si dau jos husele alea

Link către comentariu

Din lipsa de ocupatie, astazi m-am hotarat sa curat filtrul de aer K&N

L-am montat la 80.000km, pe la ~90.000km l-am suflat o data cu compresorul, de curiozitate

Astazi, dupa 30.000km l-am curatat corespunzator, desii producatorul recomanda acest proces la 50.000 mile

ed2993c9-8857-4a16-ab67-d4fae180124a.jpg

 

Proaspat scos din carcasa:

47d6494b-afc1-4884-8cf6-42797ed776fc.jpg

Pata neagra e fix acolo de unde trage aer din exterior

 

Dupa curatare:

242a61f4-3ee9-4a01-ab1f-ee96613d7188.jpg

Dupa ce am dat cu spray-ul de ulei:

d7339c4c-a5da-45f2-a3ec-2dd100c86d35.jpg

 

 

Si un mic bonus va prezint brelocul meu - da, chiar un golf 6 coupe?

 

5703ca5d-7123-4f9b-8640-8043d2c14d27.jpg

Link către comentariu

Imi place sa vad operatiuni de curatare/intretinere, bravo pentru asta!

O intrebare am totusi, ce te-a facut sa alegi motorizare pe benzina avand in vedere ca faci asa multi km?

Link către comentariu

Exact, nu??

- este a 3a masina pe benzina la mine, momentan nu am avut nici un diesel(mai am timp, nu se stie)

- prefer finetea unui benzinar si urcarea acestuia in ture..sa zicem ca, conduc mai sportiv

- pret de achizitie mai mare al unui diesel cu km putini si costurile de intretinere

- prefer sa pun in rezervor 1,5-2l in plus la pompa cand vine vorba de motoare mici.

- singurul meu regret este ca nu mi-am luat un motor mai mare dar aici intervenea statul Belgian..sunt foarte scumpe asigurarile aici, enorm de scumpe. se calculeaza in functie de kw. eu la 90kw am platit primul an de zile, 98e pe luna asigurare! si era cea  mai slaba asigurare, nu te gandii la ceva extra. Acum anul 2 platesc 80e pe luna..

Link către comentariu

Argumentele tale sunt bune, esti fan benzina si ai facut alegerea potrivita. Insa, cand ne mai intersectam pe plaiuri romanesti, hai sa iti arat ca si cu dieselul se poate conduce sportiv ???

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Insiprat fiind de colegul 4smoke am zis sa fac si eu un upgrade mult mai mic la partea de iluminare. Dupa o scurta documentare am achizitionat PHILIPS H7 X-tremeVision 60/55 W 12 V pentru faza scurta iar ptr iluminat interior, 2x set PHILIPS W5W WhiteVision 12 V, Pentru montaj am urmarit acest video: https://www.youtube.com/watch?v=XuZQp3hB01o.

Cu becurile halogen oem:

41095b42-c62f-44b1-b6c3-be2f7b4c9a8b.jpg

Tin sa precizez ca in realitate becurile oem nu sunt chiar asa de capabile...camera telefonului a exagerat nivelul de lumina si detalii(am tras 20 duble, degeaba).

Montaj:

3ff42595-9e3e-4113-893b-3a377117cd81.jpg

Rezultatul:

fe8f0985-d29f-4f6b-bbd9-0fe3d2939cbc.jpg

Culmea, aici camera chiar reda realitatea - asa se vede cu noile becuri. Meh, cam asta e maximul farului cu halogen..o imbunatatire fata de stock exista dar nu e wow. Urmatorul set de becuri o sa incerc Philips RacingVision H7 -  becul becurilor, dar cu o durata de viata garantata de doar 200h :)) -- detaliii aici

Iar de noile becuri pe interior(in plafoniera fata/spate), sunt multumit, 12e bine cheltuiti. video pt montaj

Link către comentariu
mihai.onu94

Sa o stapanesti sanatos!

Lumina de la becurile noi e chiar cu atat mai alba fata de becurile vechi si in realitate sau diferenta e asa de mare doar in poze? 

Link către comentariu

da, chiar e ff alba in comparatie cu alea originale. Revin diseara cu o poza la masina din exterior.

Link către comentariu

Arata mult mai bine cu cele philips . Astept poze din exterior . Ma gandesc sa le schimb si eu pe cele oem ...

Link către comentariu

Nu am reusit deloc sa pacalesc camera telefonului sa scoata o poza decenta, cat mai aproape de realitate...doar ca sa va faceti o parere am selectat 3 poze.

bf45e028-1a6b-4b2a-a2ab-555cf6a9f647.jpg

60f2b1f6-2f2c-4d6f-8342-b456790ffa43.jpg

54124f77-67ee-40a9-b691-32d7879f1655.jpg

 

Tin sa mentionez ca intre timp am vizitat portofoliul celor de la LED IT UP si sincer m-au castigat..recunosc ca momentan voi ramane asa dar pe viitor sunt mari sanse sa apelez la ei.

 

Link către comentariu

Am trecut si controlul tehnic astazi, nici o problema. Aici in belgia, la masinile mai vechi de 4 ani controlul tehnic se face anual.

Am facut si un consum mixt, realizat la pompa, 672km parcursi cu 50l benzina(rezervor 55l, cred) = 7.4 consum mixt -- Fix atat imi arata si masina in bord, deci arata foarte precis. Se poate mult mai bine pentru un consum mixt dar eu nu schimb niciodata sub 2400rpm, fac depasiri cu full gaz, am schimbat si la peste 5500rpm cand a fost nevoie, deci se poate mult mai bine. 

Dar, ca, consum mixt, am vazut si sub 500km parcursi cu un plin, daca merg ca nebunu mai mereu, deci se poate :)) .

Urmeaza un drum pana in Romania, si revin si cu un consum calculat cum trebuie pentru autostrada.

Ca planuri, in Romania urmeaza:

sa schimb uleiul la cutie - cod cutie MCB si din ce am citit aici pe forum si pe gogu` se recomanda 2,3l de ulei oe VW G052512A2.

sa schimb arcurile fata-spate cu Eibach Pro-Kit E10-85-022-01-22. Arcurile originale nu am nimic dar sunt prea moi pt mine..cel mai probabil am sa pun la vanzare arcurile oem

sa fac revizia - desii nu o sa aibe km, in jur de 8000 o sa fie de la ultimul schimb ulei la motor + filtru benzina, ulei si polen

Desii lichidul de frana l-am schimbat acum 1000km nu prea imi place cum se simte pedala, cel mai probabil nu a aerisit cum trebuie, deci probabil, si ala intra la schimbat

 

 

Modificat de TAZ844
Link către comentariu

Nu e neaparat nevoie sa fie schimbat complet lichidul de frana daca nu este aerisit circuitul bine. Se poate face doar o aerisire si apoi completata pierderea. Nu merita un lichid nou dpmdv. 

Link către comentariu

Aha, am inteles. Chestia e ca nici nu stiu de lichid mi-a pus. Da, mi-a aratat ambalaju cu DOT 4 pe el insa mai mult nu stiu..si nici nu mi-a cerut mult(10e lichidu si manopera), d-asta am indoieli. Plus ca l-a facut manual, adica fiecare roata in parte, incepand cu dreapta spate(cum am citit ca se si face) si tot asa. As vrea sa il fac la un service, 'ca la carte' cu pompa. Chestia e ca nu e la fel ca inainte, pedala are cursa aproape dubla si se simte ca un burete.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!