Jump to content

Kodiaq Style 2.0 TSI 190 MY2019


Epo

Postare recomandată

HELP!

Din ce m-a dus pe mine mintea, pe site-ul de mai sus lucrurile stau cam asa:

Jantele Trinity originale au latime 7J ET43 adica 177.8 mm iar cele care le vreau au 8J ET 30 sau 35(ramane de vazut) adica 203.2 mm de aici rezulta o diferenta de 25 mm deci 2.5 cm

Conform calculului de offset :

de la 7J ET43 la 8J ET 35 la inner clearance este 5mm si outer position extra 21mm

inner clearance =the inside of the wheel to the strut housing

outer position =position of the outside edge of the wheel

pe cand la 8J ET 30 la inner clearance este la fel si outer position extra 26 mm

deci concluzionand 2.5 cm diferenta intre latimile jantelor + 2.6 cm de la outer position rezulta 5.1 cm fata de unde se termina acum janta. Gresesc? Dupa calcul pare sa fie ok sa nu depaseasca evazarile aripilor incat sa fie probleme la filtre, rar etc. Stiu ca o sa se murdareasca mult mai repede masina si trebuie sa fiu atent la pietre daca intru pe macadam cand sunt cu cele de vara. Altceva?

Orice recomandare/sfat este bine venita! 

Link către comentariu

Calculatorul iti spune cu cat janta va fi mai in afara. 

Outer Position:

EXTEND an extra 26mm (rezultat final cu tot cu 8j)

Outer Position:(position of the outside edge of the wheel)

Nu trebuie sa mai adaugi diferenta de 1J de la janta, asta e rezultatul final. Daca vrei sa fie iesita roata si mai mult, ai nevoie de un ET mai mic.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Aham, super, mersi de clarificari cu atat mai mult o sa dau comanda pe 8J ET 30, 26mm e chiar ok:)

Link către comentariu

O sa vad dupa ce pun jantele daca chiar e nevoie, sincer nu prea imi plac, vreau sa ii dau masinii un look sportiv si eu nu fac nebuniile care le-am vazut la tine iar pe off road nu o sa ma aventurez cu rotile de vara.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Dupa o pauza luata fortat revin cu noutati, sa incepem:

  1. Ca si @yanq pana in 1400 de km a trebuit sa fac o vizita la service,  mi s-a aprins martorul de bord ce era cunoscut ca check engine(sau eu il stiu asa)...mai nou in manual e trecut ca ,,Sistemul de control al gazelor arse'' din pacate la mine nu a fost caz de contact imperfect ci senzorul de presiune al filtrului de particule dupa care cica calculatorul stie cand sa faca regenerare a trebuit schimbat. Mai precis cum se vede si in poze pe infotainment la stare vehicul nu aparea nimic defect, in bord si raportul de pe skoda connect nu afisa nimic,la scanarea lor facuta in service nu le dadea ca defect dar au descoperit ca din cand in cand ''ghidusu'' nu comunica cu ECU si atunci s-a hotarat inlocuirea lui....si acum bomba, solutia tehnica de la fabrica, timpul de transport, comanda etc plus monatjul au durat 18 zile.....

 2. Intre timp au venit si jantele de vara de care sunt foarte incantat din toate punctele de vedere:

- latime, chiar daca sunt 8J cu cauciucurile originale pe ele s-a pastrat si buza de protectie a jantei...nu ma asteptam

- ET, cand am dat comanda dupa simularile facute mai sus am zis ca 30 sau 28 cel mai mic disponibil ar fi fost ok, noroc cu importatorul care a insistat ca sa nu pun mai jos de 35 in varianta asta e ce fara probleme la RAR etc.

- 2 culori, maresc.

- semi-concave seamana cu Tomason TN 17 primele in lista din care am ales dar care dupa o lunga analiza erau prea riscante

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.32.42.jpeg

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.32.44 (4).jpeg

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.32.44 (5).jpeg

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.32.45 (5).jpeg

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.30.04 (3).jpeg

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.30.03.jpeg

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.30.02.jpeg

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.30.06 (2).jpeg

WhatsApp Image 2019-05-29 at 08.30.05 (7).jpeg

Link către comentariu

In cele 18 zile ai lasat masina in service sau ai mers asa pana a venit piesa?

Link către comentariu

@Epo

Chiar ai citit cu atentie topicul meu. Eu si uitasem de acel contact imperfect de sub masina.

Acum se pare ca am alta chestie. Sus in plafoniera cate led-uri ai aprinse la serviciile de apel? Vad ca e aprins doar cel sos din dreapta. Sunt ferm convins ca inainte era aprins si cel din stanga...

Link către comentariu

@tetea a stat acolo, deoarece nu am vrut sa imi asum posibilitatea prajirii catalizatorului de 20000 de RON dupa spusele lor..

@yanq ma uit si iti zic, apropo mie nu imi merge partea de infotainment online cu parcari, pret benzina etc. desi nu am avut nici o eroare la activare, adevarul ca nici nu ma intereseaza decat Skoda Connect, asat asa apropo de soft-uri

Link către comentariu

@yanq uite ce e aprins la mine:)

In alta ordine de idei dupa ce am ridicat masina de la service am comandat si capacele de prezoane negre, astea cu care a venit din fabrica se potrivesc la jantele Trinity zic eu. O sa fie un pic de mesterit la cele care vin peste antifurt deoarece vin negru mat si celelalte sunt piano black dar cu un pic de colant 970 black magic se rezolva si odata cu ele o sa fac si capacele actuale. Pentru cine il intereseaza jantele vin cu un adaptor ce se monteaza pe interior si care permite montarea capacelelor originale skoda care sunt mai mici. Eu o sa le las pe cele de iarna iar la cele din poza merg pe all black la final efectul de marire a dimensiunii jantei cred ca se va amplifica.

WhatsApp Image 2019-05-30 at 08.20.38.jpeg

WhatsApp Image 2019-05-30 at 08.20.37.jpeg

Link către comentariu

Un consum tipic dimineata in Bucuresti, cum zicea si colegu @75NOR doar cel pe termen lung este relevant care se situeaza aproape de 11 pentru moment. Pentru cum se misca masina si greuatea ei plus ce plimba tot timpul in portbagaj sunt foarte multumit, oricum a ajuns la 1780 de km deci mai e destul din rodaj. Cealalta dupa 3000 de km a avut o scadere pe termen lung...

Cam asa arata franele si cum se vede in poze, URSU a mai capatat luminite ce se vad foarte bine noaptea cand deschizi usa pe un drum neluminat, sansele sa te agate careva eu zic ca sunt 0. Pentru gusturile mele led-urile rosii sunt cam prea puternice dar o sa incerc sa le mai estompez cu folie fumurie cand ajung la colantat. Se monteaza foarte usor doar cu o surubelnita dreapta si grija!

@yanq uite poza cu cele 3 culori, era masina murdara dar pe rosu exista un mic punct negru, la colegu @lenco e muuuuult mai vizibil!

In alta ordine de idei noile incaltari dau o stabilitate masinii....:wub:cand oi revenii la cele de iarna va fi un regres considerabil:(

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.38 (2).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.38 (3).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.38 (4).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.39 (4).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.39 (5).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.39 (6).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.39.jpeg

Link către comentariu
5 hours ago, Epo said:

 

@yanq uite poza cu cele 3 culori, era masina murdara dar pe rosu exista un mic punct negru, la colegu @lenco e muuuuult mai vizibil!

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.39 (5).jpeg

 

Sincer, eu nu disting cevs pe bulina rosie nici in poza ta. Insa vad foarte clar bulina portocalie de pe amortizor. Eu nu imi amintesc sa am marcaj pe amortizor.

Link către comentariu

@stryder sunt cele de pe superskoda.com de unde comand diverse. In cazul luminilor le-am luat de la un coleg de forum care nu stiu ce alias are, am primt numarul de la o cunostinta de la reprezentanta Skoda, am vorbit, ne-am intalnit el s-a pacalit si comandase 4(si pentru spate si eu as fi facut aceeasi greseala nu mi-a dat prin cap sa verific) in conditiile in care se pot pune doar la usile din fata. El are un Kody alb, style,TDI 190, cu jante Sirius si interior negru ventilat(poate se recunoaste in descriere).

Chiar saptamana trecuta mi-a venit o alta comanda de pe site, jos palaria!:)

P.S. astept vremea buna pentru montaj:rolleyes:

Link către comentariu

Si daca am facut baita zic sa ne mai expunem un pic....

Si daca tot e cuminte si ma incanta de cate ori ma urc in el a mai capatat si footrest ca sa fie pedalierul complet:rolleyes:. Este cel cumparat pentru Superb si se potriveste perfect!

Si daca a capatat la interior musai sa primeasca si la exterior...

Si va urma..:cool:

WhatsApp Im refacut.jpg

WhatsApp Image 2019-06-03 at 10.46.38.jpeg

WhatsApp Image 2019-06-11 at 15.34.14 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-11 at 15.34.14 (2).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-11 at 15.34.14 (3).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-11 at 15.34.14.jpeg

WhatsApp Image 2019-06-12 at 08.27.42.jpeg

Link către comentariu

Niste covorase din cauciuc all weather ar fi binevenite:) 

Link către comentariu

@stryderurmeaza cand ne apropiem de iarna, set complet si tunel median;) pana atunci a mai primit si protectia din portbagaj cu 2 fete(textil/cauciuc)care e folositoare si vara, dar la care nu am apucat sa ii fac poze.

Link către comentariu

Nice work! Cat de greu a fost sa schimbi acel footrest? Ca am si eu unul nou nefolosit si as bricola ceva...

Link către comentariu

Recunosc, ca nu l-am pus eu, am rezolvat la reprezentanta pentru ca am inteles ca se desfac niste plastice mai sensibile( nu stiu daca e asa) la Octavie am pus eu si a fost parfum.

Link către comentariu

L-am montat eu singur, e treaba de 30 de minute, desfaci deschiderea capotei, tragi de pastic-ul de acolo si desfaci suruburile la cel vechi, il bagi pe cel nou. E mai migalos mai ales sa pui plasticul mare la loc, dar daca ai rabdare se rezolva.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa o perioada in care am tot asteptat sa prind vreme buna pentru urmatoarea etapa prin care urma sa treaca masina a venit si momentul sa va arat ce a iesit:rolleyes::

- folie de protectie proiectoare

- shadow line pentru chedere, grila frontala si stalpii dintre portiere spate si aripi

- oglinzi negre( varianta milotec, linie ruby red o sa se potriveasca cu refectorul rosu ) am incercat sa comand pe original pe o serie de RS si ce le-a venit nu se potriveau la mine( cica nu merg pe cele cu AreaView, ce legatura or avea camerele care sunt montate in suportul inferior cu capacul superior...poate o schita sa ne lamureasca)

- capacele de prezoane comandate la ei dupa ceva distractie cu codurile pentru variantele mat si lucios, cele de antifurt vin doar pe mat dar cu putin colant s-a rezolvat, nu mai este nici o diferenta intre ele:wub:

- fake exhaust RS 230 edition( piano black) se fixeaza cu suruburile cu care vin, in partea de jos se etanseizeaza cu banda dublu adeziva rezistenta la apa

- tavita portbagaj textil\cauciuc care nu inteleg de ce nu este cat tot portbagajul dar pana la urma este ok deoarece pe spatiul ramas pot folosii incontinuare acele dispozitive de fixare cu care a venit masina

 

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.39 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.40 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.40 (2).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.40.jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.39 (2).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.39 (3).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.39 (4).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.38 (2).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.36.jpeg

InkedWhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.35_LI.jpg

InkedWhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.37 (3)_LI.jpg

Link către comentariu

Cat te-a costat infolierea chederelor in negru?

Arata f bine, bravo ?

Link către comentariu

Eu le-am facut cu un prieten, incet, meticulos dar la o alta firma care lucreaza bine e cam 200 250 lateralele, 150 grila cu oracal 970

Si sa punem si un consum wow zic eu...

Inca cateva poze...

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.41 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-06-24 at 08.30.41.jpeg

WhatsApp Image 2019-07-01 at 14.23.23 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-07-01 at 14.23.23.jpeg

WhatsApp Image 2019-07-03 at 13.09.34 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-07-03 at 13.09.34.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!