Jump to content

Roti iarna - dimensiuni, producator etc.


72THX
 Share

Postare recomandată

Salut

 

Am ceva intrebari pentru cei care sunt deja posesori de Kodiaq:

- ce jante ( ce dimensiuni, tip tabla/aliaj) ati folosit pentru iarna

- ce anvelope ( producator, dimensiuni ) ati folosit pentru iarna

pareri pro si contra vis-a-vis de incaltarile, consumul si cum ati resimtit in trafic completul janta/anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut:

Pt. iarna eu am optat pt. modelul Nanuq (originale Skoda) pe 17'', combinate cu anvelope Nokian WR SUV 3 215/65R17

Foarte multumit pana acum ( al doilea sezon cu ele).

Nu am sesizat cine stie ce diferente la consum vs cele de vara, pe 18".

2017_1102_11015500.jpg.5968ef018fd91351ca47936ece9d7120.jpg

2017_1102_11022800.jpg.5f5b32144e916568d2e75eb5ff69a951.jpg

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm. Nanuq-urile pe 17' + Nokian WR SUV 3 sunt confortabile si își fac treaba bine in sezonul rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, o informatie foarte utila. Sa inteleg ca e mai bine cu jante pe 17 decat 18 iarna. Din unele discutii avute cu terzi am inteles ca, cu jantele pe 19 masina este mai rigida sa spunem adica se simte cam tot.

O rugaminte: imi poate spune cineva exact datele de pe jantele de aliaj ( pana sosesc ale mele mai dureaza) pentru ca vreau sa prospectez piata.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de acest model ce parere aveti:

jante-Skoda.jpg

par a fi ALARIS  7,5Jx18H2 ET51

Modificat de 72THX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Wheel dimensions: 7J x 18“ ET 43" ar fi ptr Kodiaq

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc Andrei pentru sfat.

Si eu eram in dubiu fata de ET.

Presupun ca distanta dintre prezoane este 112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi comparatoarele de pe net ptr a vedea ezac ce diferente ar fi intre ce e standard si ce gasesti tu pe modelele care'ti plac, insa tot pe testate e ideal (eu am mers pe o dimensiune data de calculator cu 4% mai mare si totusi la virarea rotilor imi atingea, iar pe spate balonul rotii e la cativa mm de oala amortizorului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un set de jante de aliaj cu urmatoarele date: 7jx17 et 42 5.112 sau 17X7 5X112 ET40 57.1  sunt OK pentru Kodiaq iarna?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nanuq'urile folosite de colegi au 6,5J x 17“ ET 38, conform link'ului de mai sus, care probabil ti'a scapat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-a scapat link-ul  Andrei , am studiat si comparatorul de mai sus problema cea mai mare sunt banii ( ce de fiecare data ) Nanuk-urile sunt 850 lei /bucata la cehi probabil la noi sunt mai scumpe ( nici nu am curaj sa intrteb ).

Dimensiunile vazute pe www.wheel-size.com sunt

7Jx18  ET43     5x112   M14 x 1.5    57.1

7Jx19  ET43     5x112    M14 x 1.5    57.1

6.5Jx17  ET38  5x112   M14 x 1.5   57.1  ( Nanuq )

7Jx17   ET40    5x112    M14 x 1.5   57.1

 

am intrebat daca ar fi ok deoarece diferenta dintre ET-uri este foarte mica ; Sincer as prefera jante pentru iarna tot pe 18" ( eventual de tabla ) dar binenteles sunt foarte scumpe.

As fi mers pe jante de tabla in cazul in care trebuie sa pui lant pe cauciuc iarna ( sincer nu a fost nevoie pana acum dar nu se stie ) si nu stiu daca pe jantele de aliaj lanturile produc daune ( intelegeti voi  zgarieturi, ciupituri ) ; acuma se mai pot intampla si alte chestii sa derapezi si sa dai cu janta in  ceva de pe marginea drumului ( borduri  ca tot le fac din ce in ce mai inalte;  bolovan daca esti pe la munte etc. ) si una este da ai paguba pe o janta de aliaj si una pe janta de tabla.

As ruga pe cineva care este deja posesor de Kodiaq  daca este amabil sa imi spuna si mie ce anvelope sunt scrise in CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista table de 18 decit pentru offroad extrem. Dimensiunile relevante nu sunt in CIV ci in COC ul fiecarei masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de ce ai in COC ar fi bine sa nu ai abateri mari. Eu am avut la "overall dimensions", fata de rotile de 17" o crestere de 4% la trecerea pe 18" si la bracarea rotilor imi freacau in carenajul de plastic (doar cativa mm, acum plasticul s'a tocit deja si am scapat).

In loc de lanturi exista acum tot felul de alte sisteme de plastic care se monteaza pentru a spori aderenta, cu alea e mai probabil sa scapi fara a zgaria janta in caz ca e nevoie sa le folosesti, plus ca's mai usor de montat/demontat. Si sigur sunt si mai usoare decat lanturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok are cineva COC pentru Kodiaq si poate sa ii puna poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COC este personalizat pe sasiu, eventual iti foloseste unul fix cu echiparea ta pentru ca discurile de frina si deci si jantele difera de la motorizare la motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Domnilor va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi si anume:

am gasit de cumparat niste jante de aliaj care imi plac dar datele tehnice sunt diferite de cele originale de Kodiaq ( cel putin ce este pe hartie; urmeaza sa imi vina masina curand)

Modelul gadit au urmatoarele date:  8jx18 et42 5x112 distanta prezoane si 57,1 diametrul central.

Intrebarea mea este: se potrivesc pe Kodiaq avand in vedere ca cele originale sunt 7Jx18 ?

Multumesc anticipat

Daca o sa mai scrii cu italice sau cu alt fel de fonturi decit cele normale, o sa fii sanctionat!

Modificat de vdragos
Scriere nejustificata cu italice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fara probleme, eu am de vara 8J x 235/55/18 cu ET 35 nu mai stiu diametrul central...nici nu conteaza se pun inele....iar de iarna stau cu Trinity 7J x 235/55/18 ET 43. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.Vreau pentru iarna sa schimb doar cauciucurile. daca celede vara au urmatoarele caracteristici: 235/55 R18 la fel trebuie sa fie si cele de iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legal trebuie sa fie ceea ce ai in CIV/COC pe 18. Ilegal ... se discuta in alta arie, Jante si Anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se pot monta cauciucurile de iarna cu dimensiunile 215/55/17 pe kodiaq? Având in vedere ca vine echipata cu cele de vara 215/65/17.Ideea ii ca mi-au rămas de la cealaltă masina cele de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre diametrele cele 2 roti ar fi de peste 6%. Se recomanda maxim 3%. 
Poti monta ce anvelope ai inscrise in CIV/COC. Daca nu, la ITP, control RAR, accident si asigurari, ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Palencsar a scris:

mi-au rămas de la cealaltă masina cele de iarna

Le vinzi, mai pui ceva si cumperi ce trebuie pt kodiaq. Ar fi pacat sa fi dat atatia bani pe masina si sa te ineci la anvelopele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceeași concluzie am ajuns și eu pana la urma. O sa vand jantele cu cauciucuri pentru ca nu se potrivesc nici jantele și o sa cumpăr cauciucuri de iarna noi. Masina ajunge pe la începutul lui Decembrie și vine echipata cu cauciucuri de vara deci nu am altcumva cum sa vin cu ea acasă decât dacă ma duc cu cele de iarna noi și sa le schimb acolo. Multumesc de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Palencsar am observat niste reduceri pe la dealeri in perioada asta pentru seturi complete de iarna, dar si doar pentru anvelope. 

Iti recomand sa intrebi dealerul tau, poate fiind si masina noua comandata, mai prinzi o extra reducere si scutesti  agitatia de a cara cu tine, la livrare anvelopele si/sau jantele de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!