Jump to content

Martor ABS ESP stins permanent


LRVP
 Share

Postare recomandată

Salutare! Vin cu problema la voi în speranța că mă puteți ajuta. Dețin un passat b5.5 AVB și martorii de bord ABS ESP nu se aprind, deloc, nici când pun contactul. Am făcut o încercare (frână pe zăpadă, tras de volan etc.) și sunt absolut sigur ca nu funcționează ABS-ul și ESP-ul. Am făcut o scanare cu vag com(nici atunci nu s au aprins martorii) și singura eroare este senzor abs roata fata stânga. 

Există posibilitatea ca martorii sa nu mai existe. Cineva a măsluit și a scos becul? 

Dacă da... Atunci când scoți martorul de bord nu îți mai apare eroarea? Menționez ca mașina are ceas mare, maxidot iar atunci când am erori apar și acolo, dar nimic. 

Modificat de LRVP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scanare poti gasi eroare dar daca nu mai exista martor-nu are ce sa se aprinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, LRVP said:

Există posibilitatea ca martorii sa nu mai existe. Cineva a măsluit și a scos becul? 

Dacă da... Atunci când scoți martorul de bord nu îți mai apare eroarea? Menționez ca mașina are ceas mare, maxidot iar atunci când am erori apar și acolo, dar nimic. 

Dacă scoate ledurile sau le acoperă, nu îți dă alta eroare.. Decât defectul inițial, dacă mai. Este. 

Demontează ceasurile și vezi ce se întâmplă acolo, remediază. 

Mai departe o diagnoza te ajuta, sa identifici problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai maxidot, acolo sigur nu scapa eroarea. Probabil au fost scoase/acoperite LED-urile de la martori sau a fost schimbat clusterul si a venit gata masluit de pe fosta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, foarte posibil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă a fost măsluit clusterul sa nu mai apară eroarea pe maxidot... Se poate reface din vag com?

Sigurantele par sa fie toate la locul lor, nu cred ca a fost scoasa una.

Mai exista un releu ceva ce poate controla unitatea?  Eliminarea lui poate anulează tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate numai din vcds. Trebuie verificat... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa clusterul si vezi daca ai LED-urile acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!