Jump to content

Putin ajutor va rog!


nicolas31
 Share

Postare recomandată

De curand am devenit proprietarul masinii din imagine, am primit-o cadou de la mama soacra.draga de ea a facut singura tranzactia vanzare-cumparare fara sa aiba cea mai mica idee despre masini, motoare...! cel de la care a cumparat-o a spus ca motorul a fost schimbat si e de golf 2, 1.5 litri chiar daca caroseria e de golf 1 din 1980.asa a spus proprietarul.daca va pricepeti mai bine la motoare si la caroserii va rog sa-mi spune-ti si mie mai multe detalii, la ce pret o apreciati,caroseria e in stare excelenta cat si interiorul.abia astept sa pun mana pe niste bani si sa o mai dichisesc.

mai multe poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am devenit proprietarul masinii din imagine, am primit-o cadou de la mama soacra.draga de ea a facut singura tranzactia vanzare-cumparare fara sa aiba cea mai mica idee despre masini, motoare...! cel de la care a cumparat-o a spus ca motorul a fost schimbat si e de golf 2, 1.5 litri chiar daca caroseria e de golf 1 din 1980.asa a spus proprietarul.daca va pricepeti mai bine la motoare si la caroserii va rog sa-mi spune-ti si mie mai multe detalii, la ce pret o apreciati,caroseria e in stare excelenta cat si interiorul.abia astept sa pun mana pe niste bani si sa o mai dichisesc.

mai multe poze.

foarte dragut mk1 sa o conduci sanatos! Arata bine cat despre motor cel mai simplu ar fi sa pui seria de la motor asa elucidezi mai repede misterul tau + pune si tu o poza cu spatele pls sau mai exact ce stopuri ai scurte sau lungi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum se vede din poza,cred ca are stopuri scurte....alea lungi sunt si mai groase, astea sunt inguste, subtiri, dar nu bag mana in foc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numar de omologare/an fabricatie:ABVK111516I9401/1980, numar identificare:17AO324919,tipul volkswagen gg SERIE 049772, cilindree 1093. astea sunt date din cartea de identitate a vehiculului.dar in talon surpriza:cilindree:1457. in schimb pe cartea auto mai am doua stampile la partea:OMOLOGARE INDIVIDUALA PENTRU CIRCULATIE, ultima stampila din 98. asta inseamna ca nu e motorul original si a fost schimbat.oare e unul de golf 2 sau tot golf1?s-au fabricat modele de golf 1 cu capacitate asa mare, 1500 benzina?am sa ma lamuresc in iulie cand expira RAR-ul. dar pana atunci va rog sa-mi raspundeti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca o intrebare.am gasit o masca faruri de golf 2, aceea cu faruri duble inclusiv farurile la pret bun. oare potrivesc pe masina mea ca dimensiuni sau o iau degeaba.si daca mai stiti voi ce parti din caroserie potrivesc de la golf 2 si la golf1? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numar de omologare/an fabricatie:ABVK111516I9401/1980, numar identificare:17AO324919,tipul volkswagen gg SERIE 049772, cilindree 1093. astea sunt date din cartea de identitate a vehiculului.dar in talon surpriza:cilindree:1457. in schimb pe cartea auto mai am doua stampile la partea:OMOLOGARE INDIVIDUALA PENTRU CIRCULATIE, ultima stampila din 98. asta inseamna ca nu e motorul original si a fost schimbat.oare e unul de golf 2 sau tot golf1?s-au fabricat modele de golf 1 cu capacitate asa mare, 1500 benzina?am sa ma lamuresc in iulie cand expira RAR-ul. dar pana atunci va rog sa-mi raspundeti.

eu am golf mk1 (identica caroseria cu a ta tot din 1980) de 1,5 golf 1 sa realizat si cu 1,6 si cu 1,8

iar idea este sa te duci la masina si sa vezi ce scrie pe motor seria :blink:

Modificat de chemmitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iti pui 4 faruri, poti sa iti mai pui barile late de golf 2, bordul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca o intrebare.am gasit o masca faruri de golf 2, aceea cu faruri duble inclusiv farurile la pret bun. oare potrivesc pe masina mea ca dimensiuni sau o iau degeaba.si daca mai stiti voi ce parti din caroserie potrivesc de la golf 2 si la golf1? multumesc.

salut! in primul rand, sa stapanesti sanatos bestia! :D

in al doilea rand, am un prieten care are pe golful 1 o masca de golf 2 cu 4 faruri (asa i-au dat de la asigurare dupa ce a lovit-o) si vreau sa spun ca arata oribil. ideea este ca se poate, dar nu se potriveste ca aspect... mai bine cauti o grila cu 4 faruri de golf 1. parerea mea.

numai bine si sa ai grija de ea!

si apropo! cum au spus baietii mai sus, au existat desigur si motoare mai mari decat cel de 1.5. doar a fost si primul GTI in serie, nu? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate imi puteti spune si care ar trebui sa fie consumul mediu la masinuta asta.benzina, 1.5 gti.multumesc.inca nu ma risc sa o calc peste 90/h pentru ca am probleme cu directia si abia pe saptamana viitoare o duc la "doctor''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai prima oara nu este gti...

date tehnice si consumuri uite aici, pt toate tipurile de golf, de la 1 pana la 5: www.doppel-wobber.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate imi puteti spune si care ar trebui sa fie consumul mediu la masinuta asta.benzina, 1.5 gti.multumesc.inca nu ma risc sa o calc peste 90/h pentru ca am probleme cu directia si abia pe saptamana viitoare o duc la "doctor''.

tu ai un motor carburatie nu are legatura cu injectia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) tot ce e gti pe masina ta, e placuta aia mica din spate pe care scrie gti... cat despre motor, as zice ca e de golf2, dar nu stiu sigur...sau mai degraba as zice ca a fost schimbat, pt ca din cum se vede din poza, parca nu stau toate la locul lor....poate mi se pare mie.... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca pe golf 2 nu a existat motorul de 1.5... dar pe golf 1 a fost. parerea mea e ca motorul este tot de golf1...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iti pui 4 faruri, poti sa iti mai pui barile late de golf 2, bordul..

sa stii ca nu e chiar asa. ieri am incercat sa pun masca fata cu 4 faruri de la un golf 2 si nu potriveste de nici un fel.cea de golf 2 e mai lata cu 2 centimetri si mai scurta cu 3.plus niste tesituri in plus care incurca. am taiat surplusul si tot degeaba. nici inclinatia pe farurile originale nu e ok.am dat jos farurile originale si nici cu cele de golf 2 nu potrivesc. asta dupa ce mi-am demontat jumatate de masina.asa ca am ramas la varianta din fabrica.daca voi ati incercat sa faceti modificarea asta,dar voi nu din auzite, va rog sa-mi spune-ti cum ati facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu ce sa iti zic, asa i-a venit masina baiatului cand a scos-o din service... cu fata de golf2, 4 faruri. o sa il intreb. saptamana trecuta a vandut-o insa si s-a dat pe opel... sper sa tina minte in schimb cum era montata, pt ca masina ia-o de unde nu-i... a plecat spre suceava :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa ai dreptate in legatura cu motorul.dar la un reglaj bun cat ar trebui sa consume.benzina, 1,5 e motorul.luand in considerare si gradul de uzura.aveti vreo idee? a facut cineva consumul ca eu inca nu am reusit sa fac plinul si nici nu am curaj sa merg pana se goleste rezervorul.iar dupa indicatorul din bord pana nu ma conving ca arata bine nu ma iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa ai dreptate in legatura cu motorul.dar la un reglaj bun cat ar trebui sa consume.benzina, 1,5 e motorul.luand in considerare si gradul de uzura.aveti vreo idee? a facut cineva consumul ca eu inca nu am reusit sa fac plinul si nici nu am curaj sa merg pana se goleste rezervorul.iar dupa indicatorul din bord pana nu ma conving ca arata bine nu ma iau.

Masinuta mea e sora geamana cu a ta! ...doar ca e din '81 . motorul meu e de 1,6 , asa scrie pe chiulasa. consumul la mine era de 6,7 afara si cam 9 in oras( acum merg pe gpl si nu ma intereseaza cat consuma! ) daca iti pui la punct toate, te duci cu ea cam pana pe la 170 km/h dar sa stii ca peste 2500 de ture intra in functie a doua treapta la carburator si consumul creste enorm... mai bine sa nu stii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta mea e sora geamana cu a ta! ...doar ca e din '81 . motorul meu e de 1,6 , asa scrie pe chiulasa. consumul la mine era de 6,7 afara si cam 9 in oras( acum merg pe gpl si nu ma intereseaza cat consuma! ) daca iti pui la punct toate, te duci cu ea cam pana pe la 170 km/h dar sa stii ca peste 2500 de ture intra in functie a doua treapta la carburator si consumul creste enorm... mai bine sa nu stii!

am inteles. multumesc. cat te-a costat instalatia de gpl cu manopera cu tot? care sunt diferentele la motor? ma refer, merge ok masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. multumesc. cat te-a costat instalatia de gpl cu manopera cu tot? care sunt diferentele la motor? ma refer, merge ok masina?

GPL +montaj+omologare= 1200. diferente in mersul motorului nu sunt, merge la fel ca inainte . e putin mai lenta in demaraje dar asta nu ma deranjeaza deoarece nu am un stil de condus prea sportiv... oricum, pot trece in cel mult 3 secunde inapoi pe benzina.viteza maxima e aceeasi si pe gpl .( are si alte avantaje dar nu e locul aici pentru a le scrie! daca vrei , spune-mi si iti scriu un pm!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

stiti pe cineva care poate aduce manere de usi, cele cu butucul incorporat pentru masina din imagine?nu ma deranjeaza daca sunt folosite doar sa fie bune.la usa soferul s-a rupt o bucata turnata,e din zamac si nu cred ca se poate lipi si nu cred ca ar tine cu super glue.cea din dreapta e buna dar foarte uzata.butucul se poate extrage pentru a se pastra aceeasi cheie peste tot? va multumesc. inca o intrebare:am toate geamurile ionizate, mai putin parbrizul.se poate ca cei de la R.A.R. sau unde imi voi face verificarea sa refuze sa o faca din cauza asta?multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
stiti pe cineva care poate aduce manere de usi, cele cu butucul incorporat pentru masina din imagine?nu ma deranjeaza daca sunt folosite doar sa fie bune.la usa soferul s-a rupt o bucata turnata,e din zamac si nu cred ca se poate lipi si nu cred ca ar tine cu super glue.cea din dreapta e buna dar foarte uzata.butucul se poate extrage pentru a se pastra aceeasi cheie peste tot? va multumesc. inca o intrebare:am toate geamurile ionizate, mai putin parbrizul.se poate ca cei de la R.A.R. sau unde imi voi face verificarea sa refuze sa o faca din cauza asta?multumesc.

da , butucul se poate scoate! are un surubel mic care merge cu o surubelnita cu cap cruce (tot mica :lol: ). desfaci surubul si iese butucul dar sa ai grija la arcul ala rotund care vine in jurul unei peise ca o coada de randunica. Coada asta de randunica se misca atunci cand dai de cheie.

Cu geamurile ionizate nu stiu care e treaba. Din cate stiu se pot omologa daca intrunesc niste caracteristici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!