Jump to content

Skoda Octavia 3 DSG 2.0 TSI 190CP


exmember.

Postare recomandată

Adevarul e ca la stanele alea au fost probleme cu turisti muscati si tin aia o gramada de caini. Niste imbecili.

Link către comentariu

ei ii tin pentru ursi  si lupi, nu pentru turisti

 

acum ca turistul, calare sau pe jos are liber pe unde vrea muschii lui................

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@skodamen problema e putin mai complicata. Putin prea complicata.

Eu, ca turist, merg pe trasee marcate. De obicei, intalnirile cu turmele de oi iesite la pascut sunt fara prea mari batai de cap.

Problema apare cand traseul trece fix prin centrul stanei si nu ai cum sa ocolesti.

Daca ai bafta sa fie cineva in zona si sa calmeze cainii, e OK.

Daca nu, e grav pentru ca acesti chihuahua de stana sunt foarte teritoriali.

Daca mai pui in balanta ca in ultimii 20 de ani (cel putin) rasa asta de chihuahua de stana a primit imbunatatiri pentru a deveni cat mai agresivi (monta cu rase agresive - de ex ciobanescul caucazian) si ca numarul de caini detinuti este cel putin dublu fata de limita permisa de lege... ajungem la conflict.

 

th-955109850.jpg.f2aa8a230fa9e52d0e68e027d1684e92.jpg

 

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

*LE: rasa asta de chihuahua de stana a primit imbunatatiri pentru a deveni cat mai agresiva

 

 

Link către comentariu

Cum era recomandarea din filmul ala prostescian (hollywoodian)? Trebuie sa musti de ureche si sa tragi de coaie chiuhauaha alpha ca sa ti dobandesti superioritatea :))

 

Ps: eu cresc/am caini de talie mare de cand eram copil dar de nenorocirile alea de animale de stana imi e frica. Iar adaosurile din est sunt mult peste puterile mele de gestionare. 1 ca daca vorbim de mai multi...e groasa treaba.

Link către comentariu

@cristi511 meet Popi

 

hpSfEjJh.jpg

 

Cel mai tanar membru al familiei.

Link către comentariu

Ba... eu tot cred ca s-a defectat ;))

Wc9qUdRh.jpeg

Link către comentariu

Still alive and kickin' ;))

 

 

Link către comentariu

@all astazi colegu @tetea a avut niste timp extra in erwin si a facut rost de vreo 3.7GB de manuale pentru Octavia 4, Superb 4 si Kodiaq 2.

 

Daca nu incalc vreo regula, pot pune un link de onedrive intr-o zona accesibila doar userilor autentificati. Daca e un Admin prin zona, te rog PM.

Link către comentariu

@moroenius din pacate, nu, pentru ca sunt site-uri diferite

Link către comentariu
  • Administrator
R_a_z_v_a_n
în urmă cu 16 ore, zidanne a scris:

...pot pune un link de onedrive intr-o zona accesibila doar userilor autentificati...

 

E-n regula!

Link către comentariu

B000n.... si dupa episodul Moldoveanu... am ramas dator cu o poveste.

 

Cum juniorul mi-a zis ca anu asta el nu vrea la mare - ca e cald, e sarata si sunt valuri - si ca el vrea la piscina cu tobogan iar cu colega de apartament (ieri s-au implinit vreo 11 an de cand am cerut-o de nefasta... ) tot voia sa vada hOradea... am zis... hai la Oradea.

Acasa la @acidone77. Ziceam sa beau o bere cu el... n-a fost sa fie. Data viitoare.

 

Am plecat... mult dupa rasarit si, cum ai mei dormeau dusi, am zis sa nu trec de 2000rpm.

Cand am ajuns la Brad... am ajuns bine:

 

Wc9qUdRl.jpg

 

Despre hOradea nu sunt prea multe de zis, berea e rece

 

pAklvdpl.jpg

 

apa a fost calda, liniste. Multa liniste.

 

Daca tot eram in zona, am dat o fuga prin Apuseni... n-am intrat la Scarisoara din... motive dar am vazut cateva pesteri

 

aAwzU1ul.jpg

 

Orasul e... dragutel

 

zeAnA1ql.jpg

 

Cam pustiu in timpul saptamanii

 

K6GSn4Vl.jpg

 

tSOt8LGl.jpg

 

Dar... aia e ;))

 

Probabil mai revenim... vedem cu ce motiv

 

YISL7yJl.jpg

 

Bineintelesc ca, la intoarcere, drumul a fost un calvar - Valea Oltului plina, Dealu Negru... vreo 2 accidente... dar am ajuns intregi.

 

5000km in 6 saptamani.

 

 

Link către comentariu

Duminca, din motive logistice, campez la Cabana Negoiu

 

image.thumb.png.8f78cdc06a038eb2ec42fd2ebea6b7fe.png

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

E mult de scris... mai bine las o poza

 

UpTyE6n.jpg

 

;)

 

Noroc!

Modificat de zidanne
Link către comentariu

L-ai prins de coada? :)) 

Link către comentariu

Doamne cat te pot invidia... da nu zic mai multe... :D :lol: 

Link către comentariu

Curajos. Adica sa urci pe caldura aia, se vede ca te-ai antrenat in Bucuresti :)

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@cristi511 erau jos... vreo 2 mame cu pui pana in Valea cu Pesti ;)

 

@acidone77 mie imi spui 

 

bZA6cL6.jpg

 

@dercos erau 24C pe DN7C pe la 10 cand am inceput urcarea. Sus pe Capra/Vanatarea lui Buteanu am facut frigu' :D

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Unde ramasesem?

 

gL31IW2l.jpg

 

Noroc!

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

Sambata... avem treaba ;))

 

image.thumb.png.5cea480a0d0ff7c9e8122166df6e9684.png

 

Eu si mocasinii mei :D

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Ramasesem dator cu niste... detalii :D

 

Pentru ca ii tot promisesem juniorului ca-l iau si pe el la un traseu... acum vreo 2 saptamani, profitand de atmosfera irespirabila din Bucuresti (si cam toata Campia Romana), ne-am intors acasa:

 

ogaewFyh.png

 

Traseul a fost unul simplu, chiar daca pe alocuri am mers "pe aratura". 

 

Rosia a stat la locul ei cat timp ne-am plimbat:

 

mXUzSooh.jpg

 

Si am am facut poze

 

EboMqqxh.jpg

 

7KxhAath.jpg

 

Cateva.

 

Nu mai comentez despre ursi, balci si alte nebunii. 

Cam aglomerat dar am supravietuit ;)

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Cum prognoza pentru maine in Parang arata... delicios

 

image.thumb.png.728b208a2ab58a0f71e4e5889f80cba4.png

 

nici prea cald nici foarte foarte... zic sa ajung la zi cu povestea. 

 

Sambata trecuta am pun in masina una bucata colega de credit si... am zis sa ii arat un masiv (o creasta mai precis) mai putin cunoscuta si batuta: Buila-Vanturarita.

 

qPg8xaph.jpg

 

Pentru a ajunge acolo, de la Valcea (Ramnicu-Valcea) urci pe DN64 (spre Baile Olanesti) si undeva prin Valea Cheii faci stanga pe DJ654 spre Cheia. Prin Cheia drumul e asfaltat insa destul de ingust si asfaltul e prost. Se continua pe un forestier misto, stricat fiind chiar in dreptul Ocolului Silvic. 

Undeva in fata (exista un indicator) faci stanga si mai bagi vreo 2 km pe un drum putin mai prost.

 

Noi am plecat de la Schitul Pahomie, am urcat pe bila (punct albastru) pana in Saua Stevioara, dreapta spre Vanturarita Mare, am ciocnit o bere cu amicul de ne-a insotit

 

gL31IW2h.jpg

 

Dupa care inapoi prin Saua Stevioara -  Buila - Curmatura Builei si de acolo in jos pe cruce albastra si apoi bila galbena pana la Schitul Patrunsa. 

Dupa un scurt pitsop - sursa de apa e buna acolo - am mers pe cruce rosie pana la Pahomie. 

 

Am intalnit o singura turma. Cainii erau (suspect) normali. 

Zona de langa Refugiul Curmatura Builei e distrusa anul asta de o stana. Era si in anii trecuti dar anul asta depaseste orice imaginatie. 

Sursele de apa de mai jos nu mai sunt sigure (nu ca au fost vreodata) pentru ca oile se adapa de acolo. 

In plus, datorita secetei, cam toate curg si nu prea. 

 

Ce sa zic... ma mai duc. 

Modificat de zidanne
Link către comentariu

@zidanneBuila e fain sa o faci toamna, dupa ce pleaca stanele alea, mai vezi si capre negre.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Editat
Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n changed the title to Skoda Octavia 3 DSG 2.0 TSI 190CP
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!