Jump to content

Audi A4 B9 Quattro


mkvgti

Postare recomandată

Salut si bine ai venit.

Masina arata foarte bine si e foarte bine dotata, mult mai bine decat a mea (vorbeste invidia sa stii). :)

Nu te zgarci cu pozele si impresiile.

 

 

Link către comentariu

mi-ar fi placut dar nu are, oricum e dotata pt preferintele mele.

Mai vedem ce retrofituri putem aplica

Link către comentariu

Al treilea, pedalele Sline. 

Al patrulea, jante de B9. Astea de C7 merg de iarna plus ca pare ca anvelopele sunt marimea gresita. :)

Edit: volan tesit, capac schimbator, etc etc :)))))

LE: recunosc ca balesc la scaune...

Link către comentariu

pt autohold aveti idee ce modificari sunt necesare? usor usor incep sa ma uit pe tutoriale

Link către comentariu

https://www.kufatec.com/de/alle-produkte/komplettset-auto-hold-berganfahrassistent-fuer-audi-a4-8w-a5-f5-q7-4m-42105

Iar cu montajul te pot ajuta colegii nostri mai priceputi. 

In plus, poti gasi cateva upgrade-uri relativ ieftine (stopui led, keyless entry, etc).

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Bun venit si sa o stapanesti sanatos!

Idei de retrofituri vei gasi multe, € sa fie :)

Link către comentariu

gata, am reusit sa achizitionez si sa montez si anvelopele PS4 245 40 ZR18 93Y ,dot 0119. am indreptat si jantele ca erau varza.

S-a schimbat total masina, imi place maxim.

20190320_150211.jpg

20190320_150522.jpg

20190320_161857.jpg

Link către comentariu

Nu te zgarci cu pozele si impresiile despre masina. Avem colegi pe aici care au in vizor modelul pentru viitor si sigur le-ar fi de folos inca un set de pareri. :)

 

Link către comentariu

Ar fi timpul sa schimb si placutele dar deocamdata nu e buget.Aveti idee daca sunt nevoit sa schimb si discurile, masina in mometul de fata are 63000km, nu cred ca au fost schimbate vreodata.

In plus ar mai fi si lichidul care iar sigur n-a fost schimbat, in fine, in vara cand o sa fac si revizia de ulei si filtre vedem.

20190320_151803.jpg

20190320_151814.jpg

20190320_152017.jpg

20190320_152038.jpg

20190320_152051.jpg

Link către comentariu

Lichidul de frana se schimba prima data la 3 ani apoi din 2 in 2.

Placutele si discurile se schimba in functie de uzura. Daca nu ma insel, grosimea minima pentru discurile fata este de 27mm (30 de noi, daca ai sistem de franare Ate de 318mm).

Daca mergi intr-un service autorizat RAR, schimbul de placute fata/spate ar trebui sa fie undeva la 1000 ron. In reprezentanta e vreo 3000. :)

 

Link către comentariu

la aglomeratia din Bucuresti, simt lipsa Auto-Hold... imi puteti spune va rog daca e doar un simplu retrofit (de buton si cablu) sau intra si alte componente in discutie... gen pompa abs etc
Si daca stiti pe cineva pe forum pt aceasta activitate (material manopera?)

Link către comentariu

avem un coleg pe clubaudi care a facut retrofitul Autohold la al sau B9,  bobalex18 e userul sau(daca il retin bine), ia legatura cu el si te va ajuta fara a cere ceva in schimb :).

Link către comentariu

@bobalex18 esti necesar. Ajuta l tu pe colegul nostru te rog cu informatiile iar ulterior vedem cum facem cu posturile. 

Mersi!

Link către comentariu

Tinand cont ca inca sunt putini posesori aici de B9 o sa mentinem discutiile pe topic, urmand ca ulterior sa creez topic-uri separate si sa mut posturile.

De aceea tot insist catre colegul nostru sa posteze mai des impresii, ajuta. :)

Edit: @mik15 cu drag.

Link către comentariu

Oho, acum depinde cat de tehnic sau atehnic ești. Eu singur nu as fi reușit dar am avut noroc cu un coleg și a fost mai simplu. Kit-ul de la kufatec vine cu dongle, kit-ul de la k-electronics vine cu codarea efectivă (așa am înțeles). Un prieten din Italia a găsit el codarea și la el merge. Să zicem că asta e acum rezolvată. Rămâne mana de lucru. Cat de priceput ești? Piesele efectiv sunt ieftine, 100 de lei butonul, vreo 50 de lei niste mufe și să zicem încă 20 de lei niste cablu.

Link către comentariu

 

Oare se poate monta roata de rezerva in portbagaj? pe portiera figureaza T125/70 R19

20190403_133554.jpg

20190223_174255.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!