Jump to content

Cardan (Tiguan 5N & 5N2)

SURAM76
 Share

Recommended Posts

Am un Tiguan 1.4 TSi  4motion - 2013. La revizia de 77.000 km au gasit joc la rulmentul de la cardan. Mi-au spus ca se schimba cu totul, Este ceva capsulat .  7.000 RON 

Stiti daca se schimba doar rulmentul sau trebuie schimbat tot cardanul ?

Multumesc 

On 1/24/2019 at 5:41 PM, SURAM76 said:

Am un Tiguan 1.4 TSi  4motion - 2013. La revizia de 77.000 km au gasit joc la rulmentul de la cardan. Mi-au spus ca se schimba cu totul, Este ceva capsulat .  7.000 RON 

Stiti daca se schimba doar rulmentul sau trebuie schimbat tot cardanul ?

Multumesc 

Nu, nu trebuie sa schimbi cardanul.

Se poate schimba doar rulmentul însă, este necesara o echilibrare dinamica. Sunt vreo doua locuri in Bucuresti unde poți rezolva asta. Da-mi un PM dacă vrei sa-ti zic unde am facut eu.

• 1 year later...

Salutare

Cum ai rezolvat pana la urma cu cardanul?

Si eu am joc la el si oferta de la un Service din Cluj-Napoca e de 4100 lei cardan si manopera

Baietii zic ca au mai avut problema asta si nu se poate repara insa am vorbit cu cei din Bucuresti si spun ca se repara cu 1600 lei

Pe un site am gasit cardan la 2500 lei nou

Edited by Folspeed

• 3 weeks later...

Salut,am un Tiguan 2014 2.0tdi 4x4 cand ajunge la viteza de 60km/h intra intr-o oscilatie,miscare stanga,dreapta pana trece de 70-80km/h si mai apare pe la 140 ca o bataie in podea dar mai rar. Intrebare cum pot verifica daca este de la cardan sau planetara,se poate merge cu masina fara cardan de proba sa vad daca mai face? Merci

Se recomanda ridicare pe elevator cu ESP OFF  si apoi accelerare cu toate rotile ridicate. Asa se pot diagnostica problemele de cardan sau planetare 

Poti sa mergi si fara cardan , dar trebuie si facut OFF din soft , sa stie si haldexul pe spate ca nu mai este cardan.  -  putin mai complicat.  

Daca dai jos cardanul si se dovedeste ca nu este cu problema ,  montatul la loc mai mult ca sigur va necesita echilibrare .  Asa ca nu merita. 

Primul lucru care l-as face in situatia ta este sa verific sub masina daca cardanul este curat , nu are pamant pe el , sau alte reziduri .  Indiferent de situatie trebuie sters cap coada sa fie curat (degresat).  Apoi curatata bucsa de cauciuc care tine rulmentul intermediar, este stransa in forma de "arc" si daca intra mizerie intre spire devine rigida si nu mai absoarbe vibratiile din cardan"  , la final aplicat un spray de intretinere cauciuc pe aceasta .  Acea bucsa se intareste in timp si nu mai absoarbe vibratiile .  

De asemenea trebuie verificate bucsele din capetele cardanului si acestea se pot rupe si dezechilibra. Aici inspectia este vizuala. 

Mai devreme sau mai tarziu cardanul tot va ceda , dar cu operatia de mai sus te asiguri ca prelungesti acest termen. 

• 9 months later...
Marinic?

Salut,

Am si eu o problema asemanatoare!

Dupa unumiti kilometrii se aude o bataie constanta, ca si cum am o roata patrata. Prima data am observat aceasta ”bataie” pe autostrada, pe la 130km/h. Dupa, am inlocuit rotile de iarna cu cele de vara si la fel se simte si aude. Daca merg cu rulota dupa mine, zgomotul incepe sa se simta dupa 100 km, incepand cu 80-90 km/h, si din ce in ce mai tare.

@Marinic?  eu recent am facut cardanul  , nu am apucat insa sa am simptomele tale . 

Verifica rulmentul si cauciucul de prindere al acestuia daca nu este rupt , de asemenea cauta "banutii " de echilibrare daca se mai gasesc pe cardan si asa iti faci o idee . 

Ai mai multe detalii in acest post : 

Marinic?

Multumesc frumos. Momentan, mecanicul meu are elevatorul ocupat. Verific si va dau de stire.