Jump to content

VW Move Up!


laduncaag

Postare recomandată

Salutare,

Se prezinta mezina familiei, una bucata up! Motivul achizitiei a fost o schimbare de job care a scos sotia de pe traseul metroului. Dupa cateva saptamani de metrou + autobuz a devenit clar ca nu merge treaba. Scopul fiind naveta urbana, cautarile au fost in zona clasei mini. Foarte multe optiuni nu am avut, multe din modelele concurentei lipsind de pe piata. Am mai luat in considerare si cateva modele din clasa mica, polo, sandero, dar la bugetul pe care ni-l propusesem nu gaseam masina dorita. Asa ca ne-am hotarat pe up si pentru ca netul zice ca pre facelift au fost diverse probleme, asteptam ocazia potrivita.

Aceasta a aparut la welt, in forma unei flote de masini din 06.2017 in echiparea move, care include aproape tot ce vroiam noi. Motorizarea, 1.0 mpi 75 cp, cutie de viteze manuala in 5 trepte.

Dotarile importante sunt deci : geamuri electrice, oglinzi electrice, scaune incalzite, composition phone cu bluetooth. 

Ce lipseste: senzori parcare, suport smartphone, computer de bord plus.

Masina a costat 7k euro si are acum 38k km.

Am montat cauciucuri noi de iarna Michelin Alpin 4, 175/65/R14 82T si am luat-o la o tura sa-i prezint orasul :)

 

20190121_201331.jpg

20190121_201344.jpg

Ca prima impresie:

- masina se simte f usoara, face viteza rapid si schimba directia intr-un mod zglobiu.

- motorul e galagios si transmite vibratii destul de enervante in habitaclu; e suportabil, nu ma asteptam la altceva de la un 3 cilindri de 1l.

- scaunele sunt foarte faine, comode si au suficient suport.

- vizibilitatea este excelenta in toate directiile, inclusiv in oglinzile laterale.

- suspensia e ok, preia rezonabil defectele drumului. masina e mai stabila decat pare din poze :)

Cam asta e masinuta acum, revin cu poze pe lumina cand o prind.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Sa o rulati sanatosi! ✌️

Cu ocazia asta ai facut loc in minte pentru un family gti! :D

 

 

Link către comentariu

Eh, lipsesc... Nu au ajuns inca! :)) 

Felicitari pentru jucarie! Sa stii ca poti sa pui si camera! ;) Suportul de telefon OEM, exceptand faptul ca iti da un port USB, nu merita. Si nici computerul de bord Plus. Un volan cu comenzi, in schimb, ar fi util!

Link către comentariu

:)))

Senzorii sunt primii pe lista, asa e. Cu suportul vedem. Mai urmeaza cotiera si presuri ca acum are niste glume proaste. Volanul nu e pe lista scurta.

Si o privire in interior...

20190122_081717.jpg

20190122_081122.jpg

20190122_081045.jpg

Link către comentariu

Faza nasoala e ca suportul oem te obliga sa pui telefonul landscape, ceea ce nu e grozav pentru navigatie. Sunt destule suporturi aftermarket, cu picior (adica poti sa le pui pe bord in locul celui oem), la care se poate roti telefonul si folosi si portrait, unele chiar magnetice, si sunt mult mai utile. Am luat si eu in calcul schimbarea suportului dar eu as pierde portul usb in felul asta si nu vreau.

Sa-mi zici si mie cand iei cotiera, poate luam impreuna...

Link către comentariu

Ce om, sa iti iei up in bani de passat full impekabil cu chilometri absolut reali :D

Glumesc - apreciez foarte mult oamenii care fac alegerile tinand seama struct de regimul de utilizare al masinii - si nu se arunca la barci inutile destinatiei propuse. Ca dotari are tot ce-i trebuie, pana si senzorii de parcare imi par in plus la o masina atat de mica cu haion.

 

Link către comentariu

@mad_kat asa e, specializarea pe trafic urban a fost principalul argument in favoarea upului. 

Cu senzorii nu o sa ma lupt cu ea, e un retrofit rezonabil ca pret si daca ea il gaseste util, aia e.

Link către comentariu

A venit prima piesa din retrofitul la smartphone holder. O sa merg pe OEM pana la urma, dna sofer a spus ca nu are nici o problema cu landscape si ca ii place asta cum arata :) (criterii solide, n-ai ce sa faci ...)

Asta ar fi schema de necesar ...

 

schema smartphone.png

a venit ansamblul 4 si 5

IMG-20190122-WA0011.jpg

IMG-20190122-WA0013.jpg

Link către comentariu

L-am plimbat si pe asta micu cu masinuta asta seara. I-a placut foarte mult, a zis ca e foarte rapida ! :)

Cu ocazia asta am aflat ca un scaun cu isofix se monteaza relativ usor. Unghiul banchetei e unul bun dar taieturile pt isofix sunt cam stramte, ceea ce a necesitat putina "surubareala" cu mana ca sa fixez scaunul (probabil nu fusesera folosite).

In acelasi context, am mai descoperit ca are atentionare de cuplare centura si pe locurile din spate, ceea ce e super cool pt parinti.

Se vede pe computerul de bord in dreapta jos iconita respectiva. ?

20190122_213121.jpg

Link către comentariu

Pana la operatii mai serioase am rezolvat o mica lipsa a masinii; aceasta venise fara podeaua falsa din portbagaj. Am gasit una pe olx la 60 lei.

 

20190128_211643.jpg

Link către comentariu

Tot la capitolul accesorii, au sosit ieri si presurile fata. Sunt 190 lei dar foarte calitative. Modelul imprimat este mult mai ok decat cel de golf, pt ca in zona pedalelor are gauri nu riduri, si e mult mai comfortabil.

20190202_085817.jpg

20190202_090102.jpg

20190202_090027.jpg

20190202_090129.jpg

Si o prima poza de "familie" :)

 

20190202_090438.jpg

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

O sa pun si in spate, momentan le am pe alea care erau pe masina. Sunt scumpe (tot 190 lei) si e o perioada f aglomerata financiar. Astfel ca daca am avut optiunea sa esalonez cheltuielule... :)

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Am renuntat la ideea cu suportul oem, este prea imposibil de facut retrofit, pt ca bordul nu are pregatita taietura unde se monteaza; la non fl avea :( aia e, am luat unul am.

20190206_183452.jpg

Link către comentariu
  • 10 months later...

Salutare,

A trecut aproape anul de cand ne plimba prin Bucuresti. Am avut in sfarsit ceva timp si am dus-o la service pentru a reclama o problema la ambreiaj: un tacanit destul de puternic la relanti. Zgomotul se mai domolea dupa ce se mergea 5-10 min dar tot era prezent. Au constatat la service si au identificat ca fiind defect de fabrica asa ca au inlocuit ambreiajul. La preluarea masinii mi-au confirmat ca au schimbat si uleiul in cutie. Masina e mult mai placuta acum, totul bine.

Tot cu ocazia asta am schimbat becurile H4 pe faza scurta cu Phillips pt ca Avia nu avea originale pe stoc ( ? ) si am luat lichidul de parbriz de iarna de la ei. Am diluat 2:1 cu apa distilata pt a obtine un amestec bun la -30 grade si am echipat ambele masini. 

Cam atat momentan, mai punem si o poza de sapt trecuta in unul din rarele mom cand le-am avut pe ambele curate in acelasi timp ?

20191208_150149.jpg

Hai inca una ?

20191208_150315.jpg

P.S. problema la ambreiaj era prezenta de cand am luat-o de la welt si 3 din cele 5 masini din aceasi flota o aveau. Mi-a spus de atunci reprez welt ca e cunoscuta problema si o sa imi schimbe pe garantie. Puteau totusi sa faca ei asta inainte sa o revinda, just saying...

Link către comentariu

Mai am tot auzit ca e foarte bun, nu a fost exagerat, tot cam cat cel de la omv. Momentan am observat ca nu se prelinge pe geam dupa ce stropesti, ceea ce e f misto. Sa vina iarna sa vedem ce si cum.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!