Jump to content

Retrofit Golf 7: Park pilot / park assist


Hayate
 Share

Postare recomandată

  • 4 months later...

Poate pune cineva o poza cu barile spate/fata la un G7 cu senzori de parcare? De preferat culoare deschisa, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, thanks! Vroiam sa vad exact unde se pozitioneaza senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva daca pun senzori de parcare spate originali imi vor arata ceva in bord sau sunt ca si unii after-market?

 

Rog eventual pe cei care au asa ceva din fabrica sa imi spuna daca lor le arata ceva in bord iar daca da ce anume? (Ma refer strict la senzori de parcare spate si atat, nu rear view camera sau park pilot). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-ti pui si modulul lor, iti arata pe ecran si iti functioneaza ca cei veniti din fabrica. Trebuie montat modul / tras fire si facuta codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenul Park Pilot se foloseste atat pentru senzori spate cat si pentru senzori fata+spate

 

Asta o sa vezi daca ai doar senzori spate:

29_max.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult C Z R si Hayate. (Eu credeam ca park-pilot inseamna acel sistem care iti parcheaza masina.)  

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai .. si eu stiam la fel. Park assist + Park pilot e sistemul complet. Cel doar cu afisaj e Park assist.

 

Edit: Se pare ca stiam prost, cel putin pare sa fie altfel (daca nu ma insala memoria) fata de exprimarea folosita pe Golf 6.

 

Park assist = se parcheaza singura

Park pilot = avertizare acustica

OPS-ul care a aparut odata cu RNS/RCD 510 pe Golf 6 e acum standard si vine odata cu senzorii = afisaj senzori pe ecranul unitatii radio/navi - a nu se confunda cu camera video care e separata.

Cel putin asta am dedus eu din configuratorul nostru si din ce gasesti pt. retrofit pe kufatec.de

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Park Pilot - afisaj grafic + semnale sonore

Park Assist - parcheaza masina singura + afisaj grafic + semnale sonore (include Park Pilot)

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am incercat zilele acestea sa montez un Park Pilot pe masina, si am primit urmatoarele raspunsuri: PBN si PBV nu monteaza decat senzori parcare spate si care au doar averizare sonora si costa in jurul a 1700 de lei (ma rog, monteaza si senzori fata after market, dar cu display separat); Midocar Vitan monteaza senzori "originali", dar afacerea costa in jurul a 4000 de lei (ceea ce mi se pare furt pe fata).

 

Ma gandeam sa imi cumpar eu unii de aici: http://www.carsystems.pl/vw-golf-7-vii-5q-park-pilot-front-and-rear-w-ops,id657.html, dar nu stiu daca sunt cu adevarat originali. (O domnisoara de la PBV mi-a zis ca sa verific codul pe situl WV din Germania, dar nu ma prind exact unde.) Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat? (Vreau neaparat senzori originali, ca sa-mi apara masina pe display si sa am si avertizare grafica.)

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt OEM senzorii de pe CS.

cu montajul te poate ajuta un coleg mai priceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu garantia cine ma ajuta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navi, mai suna si alte reprezentante VW din jurul Bucurestiului (Buzau, Pitesti, etc)

Nu ar trebui sa fie probleme daca te duci cu piesele tale, factura de achizitie.

Pretul pentru montaj la reprezentanta, din ce stiu eu, este de 200 euro + TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Ma tem insa ca va trebui sa fac de acum inainte garantia la cei care il monteaza si nu sunt dornic sa ma deplasez la Buzau/Pitesti de cate ori voi mai avea nevoie.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu cred ca vor observa ! Mai ales daca ii montezi cat mai profi posibil. Un coleg la galati i.a montat la reprezentanta 700 lei toata afacerea. Cam scumput, nu merita. Oricum ei nici nu dau importanta chestiilor de genu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot dai 450E pe senzori macar fugi si monteazai in reprezentanta(asta ptr linistea ta), in sensul ca daca o sa ai ceva probleme pe partea electrica(desi montatul senzorilor nu au nici o treaba, ai o simpla mufa care intra in alta) astia de la reprezentanta ar putea sa se lege de senzori,...asta in cazul in care verifica ei dupa VIN cu ce optiuni a venit masina si ce are acum ea pe ea(dupa cum se comporta cu clientul ma indoesc ca vor face asta). Oricum daca senzorii sunt montati cum trebuie e destul de greu sa iti dai seama ca sunt din fabrica sau montati dupa. Cauta si tu o reprezentanta prin imprejurimi unde nu iti ia manopera dublu, de obicei daca vii cu senzorii tai manopera e dubla.:D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lasat eu vreun moment impresia ca vreau sa montez senzori OEM la colt de strada?

 

Problema esta daca exista vreo reprezentanta VW in Bucuresti care sa vrea sa monteze astfel de senzori incat sa-mi pot pastra garantia fara probleme. Momentan nu am reusit sa aflu, dar cand ma intorc din concediu voi merge din poarta in poarta si voi discuta, ca telefonic e una si face to face poate ca e alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu conteaza la ce reprezentata/dealer ii pui, nu pierzi garantia. Ei nu iti pot oferi garantie la senzori ca doar nu sunt luati de la ei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba despre garantia masinii, nu a senzorilor, ca nici o reprezentanta a nici unei marci auto nu ofera garantie la o piesa care nu provine din magazia lor.

 

Se pare ca pana la urma PBN va accepta montajul contra unei sume de 100 de euro (nu cred ca asta include si vopsirea senzorilor, dar nu am intrebat, asa ca e doar o parere). Asadar voi cumpara Park Pilot-ul de pe carsystems si voi merge cu el sa-l monteze, nu insa inainte de a ma convinge ca daca-l montez va si functiona. Pe site scrie ca daca ai Composition Media este ok (si eu am asa ceva), dar cred ca ar fi mai indicat sa fac un test inainte; trebuie oare sa merg in reprezentanta pentru asta sau ma poate ajuta cineva de pe forum cu o verificare de VIN (daca o fi suficienta, habar n-am despre astfel de chestii).  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Are cineva idee daca se poate face upgrade de la composition media (fara nav) la discover media (cu nav), ma refer la plug&play fara alte modificari? Am cautat in lung si lat dar nimic.

On ‎01‎.‎08‎.‎2014 at 10:42, Navi a scris:
Navi, on 01 Aug 2014 - 10:42, said:

Am lasat eu vreun moment impresia ca vreau sa montez senzori OEM la colt de strada?

 

Problema esta daca exista vreo reprezentanta VW in Bucuresti care sa vrea sa monteze astfel de senzori incat sa-mi pot pastra garantia fara probleme. Momentan nu am reusit sa aflu, dar cand ma intorc din concediu voi merge din poarta in poarta si voi discuta, ca telefonic e una si face to face poate ca e alta.

Salut, la Darius Motors (rep vw Ploiesti) monteaza senzori de parcare daca masina nu a fost prevazuta cu asa ceva din fab sau daca nu sa optat in momentul config, pret undeva la 1200 ron toata treaba, cu tot cu afisarea senzorilor pe composition media la comutarea in marșarier, da un tel si vb cu cei de acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am mai citit de mult forumurile de afara dar pana de curand, nu reusisera sa faca asa ceva. Nu iti face sperate pentru prea curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

M-a intrebat un coleg dupa forum cum am montat navigatie pe masina mea un G7 cu Composition Media

am montat o interfata Dynavin (germania) dedicata G7 care are navigatie full europa intrare video pt un dvd (acum pot vedea filme ,videoclipuri etc)si mai are si o intrare pt camera de marsarier toate se pot vedea pe ecranul original

 

Spune-mi si mie cum ai realizat, si eu am Composition Media, dar cu 4 butoane si sunt interesat de un upgrade de genul, doar ca nu am inteles cu garantia ce se va intampla daca nu ai realizat la "EI" , adica ai facut la tine la firma, dar masina nu era noua? Fiind G7 (si cum majoritatea au deja 4 ani de garantie prelungita) ma gandesc ca esti tot in perioada de garantie...

 

 

 

 

 

 

Rave, on 26 May 2014 - 23:03, said:

 

1-Q, on 26 May 2014 - 15:28, said:

@Hayate, e vorba de cea neagra luciasa de langa ecran.

 

$_57.JPG

 

Vine cu tot cu aparatul.

 

Salut,

 

Are cineva idee daca se poate face upgrade de la composition media (fara nav) la discover media (cu nav), ma refer la plug&play fara alte modificari? Am cautat in lung si lat dar nimic.

Navi, on 01 Aug 2014 - 10:42, said:

Am lasat eu vreun moment impresia ca vreau sa montez senzori OEM la colt de strada?

 

Problema esta daca exista vreo reprezentanta VW in Bucuresti care sa vrea sa monteze astfel de senzori incat sa-mi pot pastra garantia fara probleme. Momentan nu am reusit sa aflu, dar cand ma intorc din concediu voi merge din poarta in poarta si voi discuta, ca telefonic e una si face to face poate ca e alta.

Salut, la Darius Motors (rep vw Ploiesti) monteaza senzori de parcare daca masina nu a fost prevazuta cu asa ceva din fab sau daca nu sa optat in momentul config, pret undeva la 1200 ron toata treaba, cu tot cu afisarea senzorilor pe composition media la comutarea in marșarier, da un tel si vb cu cei de acolo!

 

 

Si ai idee te rog daca in 1200 ron erau inclusi si senzorii de parcare? Caci doar pentru montaj mi se pare destul de mult pentru niste senzori amarati, tot pe aici pe topic vazusem un scor de 1700 ron, fratilor ati luat-o razna pentru niste senzori amarati 400 EURO ? Dar ce le face? Oricum este hotie ca extraoptiune, dar sa mai si ceara atata la montaj cand doar senzorii in sine costa 3-400 ron + 1-200 ron montaj , asta la orice service mai OK, poti gasi si mai ieftin. Mie mi i-a pus un amic cu 100 ron pe vechiul A4 si au mers perfect din prima zi ... In fine, e aiurea rau cu garantia asta, ca nu te lasa si te obliga sa faci numai la ei ... deja imi cam iese pe nas :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merlinboy, Salut

Atat timp cat produsul se monteaza intr-un service autorizat RAR nu este nici o problema cu garantia. Masina mea are 650 km. Iin general toate masinile care vin la noi sunt masini noi; cand am facut instalarea la masina mea, masina avea 2 zile si la tot ce am pus eu pe ea s-a muncit 3 zile ,nu am montat doar interfata audio video. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Retrofit Golf 7: Park pilot / park assist

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!