Jump to content

Passat B8 Comfortline 2.0 TDI


zsssbogdan

Postare recomandată

Salut la toti. Desi am masina achizitionata de 1 an de zile , acum m-am hotarat sa o postez pe forum. A fost cumparata de noua de la Automitric Suceava, ridicata pe 15 decembrie 2017. Initial am facut comanda de Passat Advance 1.4 tsi 125CP la 23500 euro (cu optiuni adaugate) si intre timp am gasit pe stoc varianta Comfortline 2.0 TDI 150CP. Multe optiuni extra nu are dar le enumar aici:

App-Connect, 

Faruri de ceata cu iluminare statica la virare, 

Functie Safelock pentru inchiderea centralizata (doar impreuna cu alarma WD4), 

Interfata USB pentru iPod/iPhone, 

Aer conditionat automat „Climatronic"

Adaptive Cruise Control - ACC (nu cred ca il voi folosi vreodata)

Pachet Function: 

-Alarma antifurt

-Pachet iarna

Radio CD Composition Media 

In oferta am prins set roti iarna (de aliaj) si 4 ani service gratuit sau 120000km.

Cu discountul facut atunci am luat-o cu 24480 euro.

Am ales aceasta varianta deoarece nu aveam nici un feedback despre motorul 1.4 TSI 125CP pe Passat, nici macar la reprezentanta SV sau Cluj nu am gasit pt test drive si pt 1000euro am prins o masina cu acceasi culoare , echipare mai buna si cred ca un motor mai fiabil (asa cred).

Mi-as fi dorit macar farurile led Basic, spalatoare faruri si noul Radio Composition Media (varianta 2018)

C8C7C469-BCD6-4A4E-B93C-4DA81A10D0D1.jpeg

70DCDC46-5FA5-4514-BC12-7CFFD864B1F5.jpeg

8548FB81-BE79-4A0F-8046-17738A5B1377.jpeg

03525BEC-CCC3-464E-AE17-4460A837DCEB.jpeg

D78258D9-D8F2-4882-B36B-5F1504AA597D.jpeg

Link către comentariu

Intre timp am facut niste modificari, am inlocuit jantele stock pe 16” cu cele pe 17” Soho si o sigla Rline (din China) pe grila din fata.

553EBCC1-F252-4CCB-8D7F-B2B039BB6590.jpeg

708B036B-C251-42C8-8D4C-921525BCBC9D.jpeg

Link către comentariu

Am ajuns dupa 1 an de zile la 15000km , a aparut in bord si inspectia anuala (initial am crezut ca e vorba de revizie) unde s-au verificat toate functiile masinii si totul a fost ok.

Nu am inteles de ce au marit perioada de revizii la 2 ani . 

Link către comentariu

Sigla aia de R-Line poti sa o dai jos linistit ca e absolut inutila. Cei care cunosc modelele R-Line stiu ca nu e R-Line, doar un wannabe, iar cei care nu stiu, nu stiu :)
E cam aceeasi poveste cu cei care au la Golfurile 5 1.9 TDI bara fata cu dungi rosii si inscriptie GTI, da' la o accelerare mai hotarata scot fum negru.

Link către comentariu

Da, nu cred ca asemanarea este acceasi. Rline tine de pachetul exterior si interior, vorbim de elemente vizuale si nu de performanta motor. Pachetul Rline se poate opta si la un motor de 1.6 TDI. Semnul nu il voi da jos ca imi place si intentionez pe viitor un retrofit pt pachetul exterior. 

Concluzie: poti vedea o masina echipata cu pachet Rline din fabrica si scotand fum negru pt ca e diesel ?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu

Cred ca @B_o_g_d_a_n se referea la total altceva...masina ta nici macar pachet R-line exterior/interior nu are. Scrie R-Line pe un Passat standard, fara acele imbunatatiri vizuale.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Cu diferenta de 1000 euro nu puteai sa urci la 1.4 tsi de 150 de cai? 

Stim si noi ce e pachetul R-line dar colegii ti-au zis ca ce faci tu e cam "cocalareala". E pe principiul toti care au bmw isi lipsesc semne cu M desi nu au niciun element din pachetul M, la fel si cu s-line la audi si amg la mercedes. Dar na, tu conduci masina si daca asta te face fericit, poti sa le pui si pe cele de pe laterale sa faci pachetul complet de embleme :) 

Link către comentariu

Nu mai stiu exact cum a fost, citisem pe forum despre 1.4 TSI ACT 150 CP si era destul de apreciat dar cred ca ma duceam mai sus ca pret. Masina asta era 29131 euro in lista comandata de cineva la Apan Braila si nu a mai luat-o. Am luat-o cu discount de 4445euro. Asa am gasit-o la momentul respectiv. 

Link către comentariu

Arata foarte bine interiorul de piele (Vienna sau Nappa? ), schimba foarte mult atmosfera in masina. Felicitari!

PS: mi se pare mie sau cotiera e inca cea originala, non-piele? Daca da, cand o schimbi? :D

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Acest retrofit l as fi dorit si eu , cu scaune de piele , dar ma gandesc ca voi avea probleme cu garantia masinii ..

nu stiu exact ce sa fac

Link către comentariu

Nu ai nici o problema, ideal e sa iei scaune care sa fie doar plug & play , sa nu modifici mufe sau alte chestii. Ale mele aveau aceleasi functii electrice si a fost foarte simplu. Nu ai treaba cu diagnoze sau alte nebunii. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!