Jump to content

Conversie LED semnalizator spate


Executron
 Share

Postare recomandată

Salutari! Si-a pus cineva becuri cu LED in semnalizatoarele spate si a reusit si instalarea rezistentei pe traseu?

Mi-am montat si, desigur, mi s-a dublat cadenta semnalizarii, de aceea as ruga sa ma ajutati cu o schema cu montat rezistentele care se gasesc usor! :)

As prefera sa nu trebuiasca sa dezizolez anumite cabluri sa descopar care se duce la semnalizare!

Multumesc! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui rezistentele in paralel pe bec. Le poti pune pe toate de pe o parte intr-un singur loc sau la fiecare bec separat.

Firul corespunzator il gasesti cu o lampa de control in mufa de la lampa, nu trebuie sa deblanchezi firele la intamplare.

Atentie doar ce LED-uri cumperi. Ale mele n-au fost foarte fiabile si am trecut inapoi pe bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cosmin! Intre timp am comandat mai multe becuri care, din spusele vanzatorului, au deja rezistenta inclusa! Va tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Sincer este putin prea mult pt mine. Eu as vrea inlocuirea, in principal  a becurilor de semnalizare (fara a schimba cadenta semnalizarii), apoi voi proceda si schimbarea celorlalte (frana, pozitie, marsarier). De asemenea, tinand cont ca puterea si caldura emanata de becurile tip LED vor fi mult mai mici decat cele initiale, mi-ar placea sa fac sa se aprinda ambele cercuri (4 becuri) cand apas pe frana!. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-ar placea avariile si marche arier sa fie ceva de genul acestora 

Sa pot sa vad mai bine la parcari cu spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Dar fara scris PASSAT in faruri, totusi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Executron said:

Multumesc Cosmin! Intre timp am comandat mai multe becuri care, din spusele vanzatorului, au deja rezistenta inclusa! Va tin la curent!

Ma indoiesc ca au. Dar vei vedea tu cand le montezi. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici vorba sa aiba rezistenta in led.Fizic nu are cum sa incapa acolo.

Ca urmare tot frecventa marita o vei avea la releu,asta daca nu-l "rezolvi":D

Inca pe piata nu exista leduri care sa inlocuiasca cu succes becurile semnalizarii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmm... Mi-era teama de asa ceva. Inseamna ca nu scap de instalarea rezistentelor! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut  demult un DIY in care se modifica releul (era sectionat practic un traseu de pe clablajul releului) sa nu mai clipeasca repede ca pentru bec ars. Intreaba mesterii p-aici ca sigur stiu metoda. Bineinteles, daca esti de acord ca releul sa nu mai dea eroarea.

Citez de pe passab5.ro: ''intreruperea traseului spre pinnul 7 al integratului U6043 (integratul acesta are si functia de monitorizare bec ars la semnalizare, clipire rapida cand un bec se arde) deci se intrerupe traseul spre pinul 7, respectiv se inlocuieste rezistenta dintre pinii 4 si 5 ai integratului cu o rezistenta de 150-200k.  Dupa aceste modificari se pot pune beruri cu led fara nici o problema si fara riscuri.''

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa faci asta aici ai tot ce trebuie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am reusit smecheria aia. Nu la toate releele merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut asta la 2 modele de releu.

La al meu am modificat toti timpii pana am fost multumit de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge pe masina ta. Ar trebui prea multe modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!