Jump to content

Golf 4 zgomot directie


Johnny Ice
 Share

Postare recomandată

Salut

Am si eu o mica problema. De aproximativ 1saptamana cand virez pe loc sau la viteze mici se aude un zgomot, gen bazait , de sub capota. Initial se auzea doar in momentul in care tineam volantul virat la maxim. Care ar putea fi cauza? Sa am probleme cu pompa de servo?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompele servo de obicei au acest zgomot...verifica uleiul de servo.posibil sa nu fie schimbat de cand e masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai verifica nivelul lichidului, apoi eventual fa o aerisire a sistemului, dar inainte de aerisire verifica si cureaua de accesorii-poate "aluneca" pe-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul e schimbat anul trecut, odata cu caseta de directie. Am ramas atunci fara lichid si acum am un "fix" cu uleiul de servo. Mentionez ca am pus ulei care cica e special pt masina mea, are un recipient verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer si la mine se aude la fel si am auzit la mai multe masini bazaind pompa de servo. Presupun ca nu ti-ai dat seama pana acum sau e din cauza ca ai prins cine stie ce ciment pe sub rotile din fata si a tras mai greu de ele...Daca zici ca esti in regula cu lichidele, mai ramane de verificat cureaua de accesorii daca "aluneca" si daca e intinsa bine, eventual s-o schimbi pe-aia ca nu e asa scumpa.

Altfel singura solutie mai ramane pompa de servo, dar n-are rost s-o schimbi daca nu simti ca incepi sa tragi de ea ca la skandernberg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere volan nu e nici o diferenta, e misca la fel ca intotdeauna,merge la fel de usor. La sfarsitul lunii mi-am programat sa schimb cureauade accesorii si rola intinzatoare(cea cu amortizor) pt ca imi trepideaza amortizorul. Sa fie aceasta cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceeasi problema de anul trecut , am schimbat prima data uleiul apoi cureaua + fulie alternator + intinzator si tot la fel bazaie la viraj ...in service mi`au zis ca e pompa uzata ...si am lasat-o asa pana cand o sa cedeze ,la tine posibil sa se rezolve daca zici ca nu le-ai schimbat inca ,eu am deja 1 an de cand bazaie :( , da un semn daca ai rezolvat ..poate poate nu e de la pompa :D

Modificat de VS-69-MMM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu detalii.

Initial am schimbat cureaua de accesorii si cele 2 role. Nici o diferenta. Am schimbat si lichidul din instalatie. In momentul in care am completat cu lichid nou, pompa a inceput sa faca spuma. Am zis ca trebuie aerisita, dar nici dupa 300km nici o diferenta. Asa ca am schimbat pompa de servo. Acum totul e nermol, nici un zgomot, nici macar la viraj maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normalul asta e normal cu pompa noua. Stii ca acum n-ai facut decat sa scapi de bazait ca alte probleme nu puteai avea decat sa se invarta volanul din ce in ce mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis sa nu risc. Atata timp cat imi facea spume, atomat nu baga presiune sa mearga caseta la parametrii. Am schimbat odata caseta si nu e foarte convenabila la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu am depistat un huruit la viraj dreapta, este suficient sa misc putin de volan dreapta si se aude. De la pompa servo inclin sa cred ca provine huruitul si la mine, pe unii ii deranjeaza mai tare(aici intru si eu) , iar pe altii mai putin.

@ Johnny Ice, cat te-a costat pompa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude... cand virez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat putin pe net la pompe servo pentru masina mea si am gasit in jurul a 600 lei....acestea sunt preturile !?!?!? :icon_confused:

Daca huruie la viraj se poate repara sau se recomanda schimbarea ei ?! Chiar sunt in dilema....sa dau 600 acum cand trebuie sa schimb discurile si placutele fata/spate, fac gaura in buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: am eu pompa sh la 200 de ron :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am intrebat la un service daca e de la pompa servo....mi-a spus tipul de acolo ca daca era pompa servo suna atat la viraj stanga cat si dreapta, la mine huruie doar cand virez dreapta (e suficient doar putin sa misc dreapta de volan si huruie), viteza nu e un factor, atat la viteza mica cat si la mare la fel face. Ma gandesc ca mai poate fi cureaua de la accesorii....

Nu ma las pana nu gasesc problema, la mine nu merge "da muzica mai tare si nu mai auzi niciun sunet"...

Voi ce spuneti ?

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

si eu am acest bazait..dar il am in continuu si se acentueaza cand virez maxim stanga sau dreapta.presupun ca atunci este solicitata mai mult pompa..vreun leac pentru problema asta?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si arcurile fata.E posibil sa fie rupt exact in flasa amortizorului si nu se observa la o inspectie mai putin amanuntita.Am avut si astfel de problema si mecanicucul a dat vina pe rulmentul din flansa din capul amortizorului.Cand a demontat amortizorul sa schimbe rulmentul abia atunci a vazut ca e rupt arcul, jumatate din prima spira,era mascata in flansa amortizorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cu asemenea problema ma lovesc si eu mai bine de o luna,numai ca la mine se aude un iiiiiii cand iau viraj stanga la 90de grade si in sensurile giratorii.Am fost la mecanic sa uitat la toate rotiile le-a invartit si nu sa auzit nimic,apoi am fost cu el in sens giratoriu si nu se mai auzea nimic,zici ca imi facea in ciuda ca sa nu gasesc aceea problema.Poate sa mai intalnit cineva cu problema asemanatoare cu a mea si rog sa-mi dea un sfat.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Bogdanel2fast

Acelasi huruit il am si eu dar doar daca virez si accelerez suna ciudat. Am verificat nivelul de ulei trebuia completat nu aveam numa 100 de grame de ulei acu nu mai face asa de tare sunetul se mai aude putin doar daca virez maxim insa am observat ca uleiu e maro ca si cafeaua . Am sa il schimb maine sa vad daca se remediaza problema :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

As spune ca o rola, sau chiar cureaua dar intreaba la aria passat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,initial acolo am vrut sa postez,dar nu am gasit topic si cand am vrut sa sterg,nu mai puteam.unii zic ca e din alternator,fulie sau rulmenti.eu zic ca e pompa servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea ca fiecare dintre noi am si io o problema pe dreapta cind iau viraj stinga se aude ceva un zgomot huruit in mers linie dreapta nimic totul normal am fost la mecanic , ( LA MECANICI ) unu mi-a zis ca ar fi capul de planetara altul ca e rulmentul , ce parere aveti ? stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am si eu cam aceeasi problema cu "hraitul" cand iau stanga sau dreapta. Chestia este ca daca accelerez si invart de volan nu mai face.

Mentionez ca uleiul la servo este la minim si ca mai am 4000km si tre sa ii schimb distributia.

Posibil sa "patineze" cureaua de accesori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut mă poate ajuta și pe mine cineva?

La un vw bora se aude un scârțâit de fier ruginit,de arc,nu sunt sigur ce sunet este,se aude doar cand se încălzește masina,când e rece nu se aude nimic.

Am crezut k sunt de vină flanșele de la amortizoare le am schimbat dar nu e de acolo.se aude și în mers și pe loc dacă trag de volan

Știți ce ar putea fi?

Mulțumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!