Jump to content

Polo 9N3 1.9 TDi "Black edition"


Stefan.DFS

Postare recomandată

Well hello there :D

...guess who's back:lol:. Cine nu ma stie, in trecut am avut Polo 9N3, Golf 6, Passat CC si acum....Polo:blink:...doar ca de data asta, putin mai special.

Nevoia pentru o masina mica de naveta m-a facut ca de data asta sa aleg cu capul. Asa ca dupa indelungi cautari, test drive si multe drumuri aiurea, cu ajutorul lui @ShadoWzZ am gasit ceva mai ales.

Se da urmatorul "specimen".

Polo 9N3  -  1.9 TDi - 101 cp - motor BMT - an fabricatie 2009 - DPF - Echipare confort.

Culoarea black magic pearl effect.

Plafon si interior negru, inclusiv stalpi.

Suspensie sport fabrica

Volan si schimbator piele

Climatronic

Scaune fata incalzite

Spalatoare far

Faruri black edition

.......si cam atat. Posibil ca am mai uitat unele, dar imi mai aduc aminte pe parcurs.

 

Motorul este genial pe caroseria asta, trage foarte bine si nici nu ma gandesc cum va fi cu stage 1. In rest, injectoarele, EGR, DPF, turbina...toate functioneaza in parametrii optimi.

Ca idee, o sa ramana si asta stock...cat sta trenu in gara la Faurei... :)) Ca deh, am fost cu trenul dupa ea.

Necesare pe termen scurt:  volant (am sa trec la SMF de G6 1.6tdi), distributie,  discuri fata (aici o sa trec pe fuzete de Fabia II pentru upgrade la frane 288mm) si alte posibile maruntisuri de schimbat, ulei, filtre, suporti si alte pivotareli pe la roti, evident daca o fi nevoie.

Upgrades pentru viitor:

Stage 1 - probabil ceva la 130-140cp, fara modificari la motor si nimic care sa forteze

O unitate multimedia android sau ceva OEM de pe platforma G4/Passat B5.

Cluster cu maxidot, sper sa gasesc unul. (momentan nu am nici macar computer bord)

Pilot automat.

Volan Golf 5 GTI.

Suporti pahare in consola centrala

Senzori parcare spate (am sa incerc OEM, daca nu..ma orientez spre ceva AM de calitate)

Lupe in far, ca tot am spalatoare.

Alte scaune fata, am sa incerc o adaptare la cele de Golf 5/6. Ramane de masurat si adaptat...sper sa incapa fizic. Daca nu, ma indrept spre ceva de Fabia sau Audi A1

 

2-3 poze...si cam atat, urmeaza pe viitor mai multe.

Spor!

 

 

 

 

 

WhatsApp Image 2018-09-09 at 20.33.58 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-09-09 at 20.33.58 (2).jpeg

d0324af9-ff4d-4cf7-b416-42c2b1d0eeaa.jpg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Arata foarte bine, iar jantele vin superb. Sunt modelul de passat b6 din cate stiu, dar polo nu e 5x100? 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!! Jantele sunt foarte tari si se potrivesc de minune.

Sunt tare curios cum alearga mașinuța?

@mihai.onu94 polo are jante pe 5x100.

Modificat de andreii_george
Link către comentariu

@blordc Multumesc :D 

@mihai.onu94 jantele sunt R16  6.5J ET43. nu am gasit numele lor exact, dar am codul de pe rezerva. 6Q0601025S prinderea este 5x100.

@andreii_george alearga f bine, as compara cu fostul Golf 6 la care aveam aprox 150cp. Polo castiga prin diferenta de greutate si un cuplu ff bun....si inca nu are stage 1 :))  

@Rave  si cand te gandesti ca este echipare sport pe serie.:))O rezolv eu la primavara cu o reglabila sau niste eibach :D

Am uitat sa mentionez si privacy glass din fabrica.  

Momentan sta cuminte langa prietena ei. Ieri au expirat nr de zoll si doar in 20 septembrie am programare la provizorii. :grrrrrr: 

Pana atunci am timp sa-i mai fac una...alta :D 

WhatsApp Image 2018-09-12 at 18.41.58.jpeg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos.E foarte frumoasa masinuta.

Poti spune cat a costat? Am luat si eu una recent.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Acum am dat și eu de mașinuta ta :) foarte frumoasa într-adevăr ! Îmi fac cu ochiul și mie farurile tale, alături de niște lupe bi-xenon ! Ai o bază foarte buna ! Felicitări ! Km fără probleme ! 

Știi dacă există cotiera oem ? Sau se potrivește de pe vreun model ?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Dam drumu la treaba. :lol:  

Distributie CONTI, kit curea accesorii, ulei, filtre, discuri+placute spate, lamela stergator spate.

Schimbat filtru polen (vorba unui coleg, mai era putin sa iasa si o veverita de acolo)cel mai probabil deaia nu baga aer cum trebuie.  

Schimbat filtru de aer ...negru ca la sonda.

Intre timp am montat si un comutator lumini crom, de la baietii cu ochii oblici. Arata penibil, afisaj decalat fata de switch, se simte ca este facut undeva in ghena vaporului. Iau unul OEM cat de curand.

Urmeaza volant masa simpla si disc ambreiaj in kevlar, poate saptamana asta sa le montez.

Next: Fuzete cu frane 288mm pe fata.

Next...after next: Turbo hibrid si soft. 

WhatsApp Image 2018-10-01 at 19.24.43.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-01 at 19.03.58.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-01 at 18.39.39.jpeg

WhatsApp Image 2018-09-28 at 19.22.57.jpeg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Nu usura volant, las-o stock, nu de alta dar sigur nu vrei zgomote la relanti.

Eu am avut kitu asta: volant g60 + disc kevlar + placa intarita, la configuratia de 170 cai nu a schitat nimic, dar la cea de 233 cai si 500 nm dupa 6 luni a inceput sa patineze, deci pt ce vrei tu e perfect, in rest nu au fost probleme.

Eu nu as mai merge pe hibride, e o loterie cu ele...unele ies, altele nu, poti pune turbina de ARL, tine maxim 190 cai.

Link către comentariu

@~LauR~ La capitolul volant, merg pe mana unui prieten care garanteaza ca nu vor fi zgomote/vibratii...samd. Montam, vedem cum suna...daca face urat, punem altceva. Stock sau ideea de la tine, merci pentru sfat. 

Intradevar, la turbina sunt inca la capitolul documentare. Multi zic hibrid, altii spun stock. Una de ARL este pe lista mea inca de la inceput. Vedem ce gasesc si in ce conditie se afla vs. pretu cerut.  

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Hai cu 180cp, ca sa zboare polonicu :))

S-o stapanesti sanatos ! 

Astept multe retrofituri si modificari :D 

Link către comentariu

@bubu182  merci de urari. in curand si cu mai multi cai...dar nu 180. :))

Pana atunci....Small things that make us happy! :lol:

WhatsApp Image 2018-10-05 at 19.19.02.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-05 at 19.19.08.jpeg

Link către comentariu

Let it be light....:lol:

Led 30w pe marșarier. In sfarsit vizibilitate perfecta.:D

La H7 faza scurta, am pus tot niste "China" care spre surprinderea mea, chiar sunt putin mai spre alb si nu este doar placebo. Sa vedem, cat le tin. Nu imi plac f mult din cauza ca sunt mai putin intense decat ce aveam inainte.

Mai jos 2 poze comparative. Lumina mai alba fiind a becului "de China".  In poza din fata se vede o oarecare diferenta in temperatura culorii, mai alba pe partea soferului, dar nu prea bine transpusa de camera telefonului.

 

 

WhatsApp Image 2018-10-08 at 18.12.54.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 19.27.17.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 18.59.42.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 18.59.50.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 18.28.35(1).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 18.28.35.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 18.27.17.jpeg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Eii da..lasa ca e mai frumos vopsit silver. Pacalim ochiul la nepriceputi sa creada ca am frane de 288mm. :biggrin:

Scurt si la obiect: Full led interior + License LED lights. Erori de bec ars?! Nu cunoastem asa ceva.:D 

 

WhatsApp Image 2018-10-22 at 18.23.45.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-22 at 18.06.08.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-22 at 19.41.26(1).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-22 at 19.41.26.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-22 at 18.22.51.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-22 at 18.27.40.jpeg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!