Jump to content

Alt eUp !


cascadoru

Postare recomandată

sa mai zica cineva ca "doar" in RO iti crapa parbrizul de la pietre...

in NL nu da nimeni cu sare pe drumuri ( sunt +10gr afara ) si totusi, 

azi, sotia a primit " cadou" o piatra-n parbriz la eUp si are o " floricica" ...  deh... masina de doamna ;) la nici 900km rulati ....

O sa pun poza dupa ce vine acasa de la munca sotia... 

Dupa vacanta de iarna o sa merg la alt dealer sa vad care i treaba cu zgomotele alea la virare ca eu inca nu s impacat ca,

" asa fac toate" si tot atunxi ( daca nu mi-o ia alt coleg inainte ) o sa deschid si un topic cu "probele specifice eUp".

in rest.. de bine s-auzim.

Link către comentariu

Ouch! Chiar ma intrebam cat costa parbrizul incalzit :)) 

Confirm ca “asa face toate” dar nu ca ar avea vreo problema ci din constructie. Up!-ul, ca masina de baza, este o masina ieftina si e facuta foarte ieftin, solutii constructive ieftine, antifonare minima si cand iei in calcul si faptul ca zgomotele astea nu mai sunt acoperite de zgomotul motorului... da, se poate ajunge aici!

Degeaba asta e de 3 ori mai scump ca platforma de baza e aceeasi la ambele si vor suferi de aceleasi probleme. Putin accentuate la electric cand iei in calcul o masa de cateva sute de kg in plus pe care masina incearca sa o miste si sa o flexeze fix in conditiile de care zici tu. Dar face asa doar in cazuri izolate si rare, eu imi aduc ami te de o singura data, poate sotia a mai auzit dar nu a bagat de seama, asa ca nu e chiar ceva ce te face sa nu poti sa mai conduci masina.

Si Leon-ul, multumita suspensiei spate semi-independente, scoatea unele zgomote de la suspensie in anumite conditii. Toate astea sunt considerate “zgomote normale de functionare”

A, si nu poti sa compari un Up!, fie el si electric, cu un Passat B8, la... nimic! :)) 

Link către comentariu
  • 1 month later...

saptamana viitoare eUp face o vizita la VW .. :)

s au inmultit "problemutele".....

1. stergatoarele "dardaie" pe parbriz ( dealtfel, sterg bine )

2. in continuare zgomot mare la viraje parcare pe fata

3. la plecare de pe loc ( in special pe marsharier ) si calcare frana, se aud pocnituri puternice (posibil ce spuneau colegii de suporti etrieri )... aici m ar ajuta daca stie cineva de existenta unui TPI de la dealer .

4. aseara am incarcat la priza normala toata noaptea. de dimineata masina arata ca a primit curent doar ptr 5 km in plus si acul la combustibil era la jumatate, A mers sotia cca 30 km cu masina si acum are 36km Range fata  de 47 cand a plecat cu ea dupa ce a incarcat o noapte intreaga la priza casnica.... foarte ciudat comportament !... sunt curios cu cat ajunge acasa, dupa alti cca. 18 km rulati.

in rest, masina inca este o ...incantare! ... parbrizul incalzit face toti banii... :) 

ma gandesc sa iau o mini remorca si sa pun un generator in ea... asa as rezolva problema autonomiei si as vinde passatul. ;)

toate bune !

 

 

.

Link către comentariu

revin cu ...... :)

5. suportul de telefon, este blocat la reglajul longitudinal.

Sambata intentionez sa merg la un dealer VW sa vad ce si cum

probabil cand revin o sa rog un coleg moderator sa ma ajute in descgiderea unui topic cu " probleme eUp"...

zi cu sporrrr, tuturor !

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
4 hours ago, cascadoru said:

ma gandesc sa iau o mini remorca si sa pun un generator in ea... asa as rezolva problema autonomiei si as vinde passatul. ;)

Buna asta...eventual sa fie si diesel...sa mergi la consum :))

BTW...merge incarcarea in mers?

Link către comentariu

Habar am dar, fac un retrofit si rezv eu .... ;)...in caz ca nu merge OE .

 

Link către comentariu
  • 1 year later...

Buna seara.

Rog un coleg moderator sa nchida topicul - am vandut masina :) 

Multumesc pentru gazduire.

Numai bine tuturor ... Hristos a nviat!

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!