Jump to content

Passat-ul B7 alb a lu' maistoru


maistoru

Postare recomandată

dupa multe amanari m-am decis sa ii deschid si "buburuzei" mele un topic

a vazut lumina pe banda de productie in 2012 si a copilarit in Franta

venita in Romania in septembrie 2015 cu 149k km

cumparata de mine in septembrie 2017 la 177k km

 

pe scurt

1.6 tdi 105 cp 

rns315 cu penultima harta europa de est ( folosit doar 1 data cand waze nu a reusit sa ruteze un traseu de 700 km )

soft dieselgate facut in romania de proprietarul anterior ???

start/stop dezactivat software de fostul proprietar ( din ce am citit pe subiect o sa ramana dezactivat )

cruise control

auto hold

senzori fata-spate

comenzi volan

oglinda sofer si interioara ectrocromatice

 

ce imi lipseste

puterea ( recunosc ca nu am citit destul despre acest motor si a fost o achizitie fulger dupa ce anterior eram fixat sa gasesc ceva pe benzina )

xenon. farurile curente sunt incredibil de proaste chiar si cu night breaker ( la fabia din 2004 eram ultra multumit de lumini ). o sa ramana asa pentru ca nu sunt dispus sa investesc intr-un sistem xenon complet ( spalatoare , autoleveling )

scaune incalzite ( nu e un capat de tara )

dsg - mai mult ca sigur urmatoarea masina va fi automata

 

ce am facut pana acum

schimbat distributie la 190k la pachet cu rola accesorii si curea accesorii; pompa de apa incepuse sa musteasca (desi in vasul de expansiune nu lipsea lichid de racire ); mecanicul mi-a zis ca a mai fost schimbata.

facut 2 revizii filtre+ulei; primul in decembrie la 15k cand a cerut masina . al doilea in august la 10k, asa mi-a recomandat mecanicul si asa am vazut ca se recomanda in general.

incaltata in primavara cu hankook ventus prime 3 205/55 r16 

leduri la march arriere , becurile halogen erau foarte chioare

leduri interior ( plafoniere, parasolare, torpedou )

banda led in portbagaj ( aveam la indemana si am preferat banda in loc de bec led si montare a doua lampa in stanga )

led in puddle light ( schimbat becurile existente cu t10 pe baza de led )

led numar ( pus lampi noi cu led integrat ) - aici se aprinde din cand in cand eroare la bord ???

 

daune

rezemat de bloc cu spatele dupa ce am fortat la limita senzorii si am uitat sa actionez frana de stationare

gasit 2-3 locuri stearsa in parcare ca asa e in Bucuresti

frecat bara fata pe ambele parti de borduri ???

 

planuri de viitor

ramane de vazut ce permite bugetul

 

cateva poze din momentul achizitiei

 

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Modificat de maistoru
Link către comentariu

Bun venit in clubul B7 1.6. Referitor la putere pe mine ma tenteaza revenirea la softul pre dieselgate si eventual o remapare la 135 / 300.

Link către comentariu

Si eu am discutat la Brasov, am citit toate subiectele cu aceasta tema, sper ca luna asta sa reusesc.

Link către comentariu

Are in mod sigur marker negru in torpedou...

Intreaba gradatul despre margine, trage repede dunga neagra ?

Link către comentariu
1 hour ago, deenman said:

Pai si linia neagra de la numere?

ce e cu ea?

nu se poate citi numerotatia fara ?

Link către comentariu

E "putin" ilegala orice interventie asupra placutelor de inmatriculare, conform legii din Romania, insa cine suntem noi sa ti spune tie ce sa faci, nu-i asa? :)

 

Link către comentariu

stergerea liniei este ilegala.

dar daca pui placuta in suport de plastic (alb sa zicem), linia aia este oricum acoperita.

daca ai ghinion, te poate amenda vreun politist.

Link către comentariu

1. legea circulatiei din Romania la ora actuala ( care este de fapt o oug ) este foarte prost exprimata si lasa loc de interpretari.

este normal ca politistul sa interpreteze aceasta "modificare" ca o incalcare a art 12

Art. 12. - Jurisprudență (3)

(1) Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu excepția celor trase sau împinse cu mâna și a bicicletelor, trebuie să fie înmatriculate ori înregistrate, după caz, și să poarte plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare, cu forme, dimensiuni și conținut prevăzute de standardele în vigoare.

desi mai jos la art 99 ne spune doar ca numarul trebuie sa fie vizibl, ceea ce la mine este chiar si fara dunga

16. conducerea unui vehicul ale cărui plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare sunt deteriorate, murdare ori acoperite cu gheață sau zăpadă de natură a împiedica identificarea numărului de înmatriculare sau de înregistrare;

17. conducerea unui vehicul pe ale cărui plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numărului de înmatriculare ori plăcuțele nu corespund standardelor în vigoare;

 

numerele mele au fost citite fara probleme atat la bariera de la fetesti ( publica ) cat si la intrarile in mall-uri ( private dar rezultatul fiind acelasi )

 

2. am citit pe mai multe siteuri ca nu ar fi probleme inainte sa fac acest demers. dupa ce am citit si pe aici ca sunt politisti mai zelosi in interpretarea legii am purces la cumpararea a 2 buc suporti de numar, momentan nu am reusit sa fac rost de niste guta, o sa incerc sa scot niste lita dintr-un cablu cu care sa le dezlipesc de pe bara. momentan suportii stau in portbagaj.

@Muale am rascolit internetul ( intern si extern ) nu am gasit ceva full alb . am de gand sa le vopsesc pe astea pe care le-am luat ( daca nu se "integreaza" in peisaj ) dar e posibil sa nu tina vopseaua pe ele.

 

3. in alte tari EUropene se poate din "fabrica" si fara dar noi trebuie sa fim mai catolici decat papa

 

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

5.JPG

Modificat de maistoru
Link către comentariu

Si de unde stii ca nu au pus chenarul negru tocmai pentru masini albe, ca sa detecteze camera din mers mai usor numarul?? un fel de faceid detection, implementat pentru numere.

 

 

Link către comentariu

Legea nu permite nicio modificare adusa placutelor, daca ele au iesit cu dunga si tu ai sters acea dunga, asta este o modificare si nu lasa loc de interpretari. Dar trecand peste asta, sunt foarte putini politisti care iti vor da amenda pentru asa ceva. Dar ideea ramane valabila, daca vor au cadrul legal prin care o pot face, odata, si masina iese in evidenta, intr-un mod rau, cu astfel de modificari asa ca ai avea mai multe sanse sa te opreasca, chiar daca se lasa cu amenda sau nu. Per total, eu zic ca nu merita deranjul. :)

Link către comentariu

@deenman am zis mai sus ca au fost citite numerele de camere 

@Rave tocmai de aceea am si cumparat suporti, pentru ca am ajuns la concluzia ca nu mertia complicatiile ulterioare

Link către comentariu

Nu inteleg nevoia de explicatii..mai ales ca e un tuning practic inutil. Nu aduce nimic benefic.

Mai frumos poate erau sa fie inlaturate pleoapele, infoliate oglinzile, plafonul.

Personal, mi se pare mult alb, prea mult alb. Passat-ul b7 nu da bine pe alb, de asta sunt si f putine in culoarea asta. Parerea mea.

Link către comentariu

@The_Ego nu consider asta un tuning. nu cred ca passatul ( cel putin b7 ) se preteaza in general la tuning. daca te uiti la pozele de la achizitie vei observa ca a venit cu pleoape. mie unul nu imi displac.

@CristianH ma astept sa se potriveasca cu elementele cromate existente pe masina. fostul proprietar a vopsit grila dintre proiectoare in argintiu dar nu dadea bine si a revopsit-o la loc negru ( din pacate a facut o treaba proasta si in urma spalarii cu presiune incepe argintiul sa isi arate fata  ?)

Link către comentariu

Acum am observat ca lipseste suportul de numar OEM de pe bara din fata. L-ai eliminat sau nu mai avea. Eu am pus numarul din fata fara suport, cu doua suruburi cu capacele colorate (albastru negru), direct pe suportul de pe bara.

Modificat de CristianH
Link către comentariu

nu a avut suportul original, se vede in primele poze ca si numerele vechi erau prinse direct pe bara ( cu autoforante )

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

diferenta ca de la cer la pamant

ebay 15$ si promisiunea ca sunt "can-bus" dar

din cand in cand se mai aprinde eroare la bord care dispare la fel de repede

20180105_184535155.jpg

20180105_184652156.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!