Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

La Golful V exista senzori de uzura ai placutelor de frana numai pentru rotile din fata.

Asa a considerat producatorul ca e mai economic... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai exact. Dintre toate cele 8 placute ale masinii, doar una singura are mufa cu senzor si aceea vine la roata din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat si eu placutele pe fata la PBN la revizie. Cica mai mergeau cam 3-4000 Km dar daca tot eram acolo...

Pretul lor a fost 270 ron iar manopera cca.100 ron. Si da, doar o placuta are senzor cea de fata stinga. Nici eu nu am descoperit ce marca sunt. Pe cutie nu scria nimic cunoscut ca brand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca sunt ATE sau TEXTAR. Din nou pretul la manopera mi se pare incredibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreo diferenta intre placutele de la Golf si cele de la Jetta?

Daca nu, nu imi explic diferenta de pret, 345 ron la mine/270 ron la camsonat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca forma cred ca sunt la fel. Sunt facute pe acceasi platforma. Jetta reprezinta varianta berlina a Golfului. Pretul difera pentru ca ti fost la service-uri diferite sau ati cumparat marci diferite. Probabil ca ATE sunt mai scumpe decat TEXTAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat si eu placutele de frana pe fata. Chiar daca mi s-a aprins becul probabil mai mergeau, spun asta pentru ca firul senzorului era taiat de gulerului discului de frana. Am pus Ferodo Premier 270 de lei + manopera 70 de ron. Din cauza uzurii nu am reusit sa vad ce marca erau cele schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

S-a apris si la mine becul ce indica placute uzate si ma gandeam sa pun ce s-a mai recomandat pe forum (ATE sau TEXTAR) si nu FERODO din cauza ca ar putea scartai. M-am uitat aseara sa vad cu ce este echipata masina mea si am vazut ca am chiar FERODO atat pe fata cat si pe spate si tind sa cred ca este o solutie OEM pentru ca apare semnul VW scris langa FERODO, asa ca as merge tot pe aceeasi marca pentru ca nua am avut probleme si sunt si mai ieftine.

Sebip,imi poti spune si mie te rog daca la tine scartaie sau ai ceva nemultumiri cu aceste placute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acuma pentru ca am facut doar cateva sute de km ii prematur sa imi dau cu parerea...dar pana acuma un lucru e sigur: nu scartaie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Poate sa-mi spuna cineva pentru un Golf V din 2006 77Kw 1K1 BLS.

Am tot vazut diferite marimi de diskuri, diferite marimi de placute de ex:

Am inteles ca Diskuri - pe fata ar fi de 280mm, 288mm...etc...

- pe spate ar fi 255mm, etc....

Am gasit placute - pe fata: - ATE Brake Pad Set, disc brake...Width 146 mm Height 54,7 mm Thickness/Strength 19,7 mm Incl. wear warning contact Warn Contact Length 145 mm Brake System Volkswagen Appr. stamp E1 90R-01323/171

- ATE Brake Pad Set, disc brake...Width 1 155,1 mm Height 1 66 mm Width 2 [mm] 156,3 mm Height 2 71,3 mm Thickness/Strength 20,6 mm Incl. wear warning contact Warn Contact Length 145 mm Number of Wear Indicators 1 Per axle Brake System ATE Appr. stamp E1 90R-01894/715

Care cu care se combina, care e regula, cu de care vine standard golfu echipat ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele din urma am ales ATE pentru placute, pe care le-am si montat, doar pe fata. 285 RON placutele + 50 RON montajul.

PS: Deocamdata nu scartaie :lol: ~50 km :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu placutele spate. Initial am cautat ATE sau TEXTAR, insa nu am gasit pe stoc decat la UNIX. Insa doamne-fereste ... voiau pe ATE vreo 360 lei, iar pe TEXTAR cu 20-30 lei mai putin. Am plecat ca din pusca, deoarece stiu cu aproximatie preturile corecte. Pana la urma am gasit TRW (Lucas) la un alt distribuitor (120 lei) si asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

duminica seara mi-a aparut si mie pe BC "Check brake pads", am cumparat niste placute, nu mai tin minte marca, de la vestitul magazin din militari, de pe dezrobirii, placute de productie olandeza pentru fata, 120 lei setul (mi le-a recomandat un coleg, sunt moi, nu deterioreaza discul si ce ma incanta pe mine cel mai mult e ca nu scartaie).

mi le-am schimbat singur, pentru cei care aveti un pic de spirit tehnic chiar nu merita sa lasati toti dobitocii de mecanici sa va umble prin masina.

mai aduc si eu cateva completari la posturile anterioare privind inlocuirea placutelor:

- aveti nevoie neaparat de un imbus de 7 mm pentru a desface doua suruburi ce prind etrierul de fuzeta (nu fortati, de obicei se desfac relativ usor insa exista si exceptii);

- doar placuta de pe partea stanga, din interior are senzor, mare atentie cum le puneti.

- atentie la mufa senzorului de pe partea stanga, este fixeaza in doua cleme si nu doar intr-una cum pare la prima vedere, eu am folosit putin spray degripant pentru a desface mai usor.

- uitati-va cu atentie cum se prinde etrierul in suport, in partea de jos, intrucat acolo este punctul cel mai sensibil, ciocul de la placuta vine pe exteriorul suportului, iar etrierul pe interior, astfel incat formeaza un U intors, se cunosc pe suport urmele vechilor placute.

imi pare rau ca nu am putut sa fac si cateva poze, eram murdar de parca as fi demontat tot motorul din cauza prafului de la placute.

Modificat de iulian_abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu putem decat sa te felicitam pentru ca faptul ca ti-ai schimbat singur placutele de frana.

Eu am fost la service, mi-a desfacut roata stanga, a montat-o la loc. Si cand am plecat surprize, surprize cu "andreea marin" : mi-a aparut martorul "Check brake pads" . Desteptul care umblase la masina, a uitat saracul sa conecteze mufa senzorului de la placuta de frana (singura care are de pe partea stanga).

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat placute spate Ate (asa erau si cele de pe masina) cu 150 de lei si le-am schimbat azi; recomand mare atentie, eu mi-am rupt o unghie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_golfV, pretul mi se pare foarte bun pentru placutele ATE, tinand cont ca eu am dat pe cele de pe fata 280 RON iar cele pe spate erau undeva pe la 300 RON dar mi se pare totusi cam mare diferenta... dar cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am luat de la un magazin din Cluj, scria Ate pe ele... Pe autokarma sunt 180 de lei deci diferenta nu e chiar asa de mare, dar e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desteptul care umblase la masina, a uitat saracul sa conecteze mufa senzorului de la placuta de frana (singura care are de pe partea stanga).

Hai ma, nu fi rau, a uitat si el, la unul singur. Ce naiba? :(

@adi_golfV: Cu ce ai invartit pistonasele?

Pentru cei care vor sa isi schimbe placutele spate singuri, atentie, pentru a baga la loc pistonasele care apasa placutele, acestea trebuie si invartite, nu doar impinse in interior. Atentie si la cablul de la frana de mana, mie istetul care mi-a schimbat placutele a uitat sa il prinda la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am invartit cu o cheie mox, am prins usor de marginea pistonului cu multa grija sa nu rup ceva si am invartit usor; pentru impins am folosit o scula facuta dintr-o placa de fier mai groasa si un surub care trecea prin ea, asemanatoare cu sculele pe care le au mecanicii. La frana de mana nu am umblat, atata ca am lasat-o jos inainte sa ma apuc de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se pare ca ma laudat prea devreme placutele ATE de-abia achizitionate, caci de ceva vreme, aprox. 1500 km au inceput sa scartie destul de stresant la frane/viteze mici, cand apas pedala usor. Care sa fie motivul? Exista oare vreun remediu, se duce zgomotul cu timpul dupa ce se mai uzeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa iti fi intrat o pietricica intre placute si disc si de asta scartzaie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti intra pietricle intre disc si placute (desi e greu) vei avea un zgomot constant.

Eu cred ca e de de la "buza" aceea care se formeaza pe marginea exterioara a discului; aceasta poate freca partea de sus a placutei si vei avea un scaratait la franari usoare, cand ai viteze mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa aibe dreptate colegul Adi_golfV. Clar nu e de la placute, daca scartaiau, scartaiau de la inceput, si in 1500 km se pasuiau bine. Daca e vorba de acea buza, nu stiu cum ai putea alunga respectivul scartait. Cel putin nu usor. Singurul remediu ar fi sa incerci sa elimini buza respectiva, dar asta presupune multa munca. MULTA. Si multa atentie sa nu intri pe suprafata de contact cu placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un Golf 4 am dat jos discurile si le-am rectificat la strung... a durat 2 minute pe disc (asta si pentru ca strungarul care le-a facut e maestru).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar asta a implicat sa dai jos discurile, sa ai cu ce sa mergi la strunjit, sa ai un prieten strungar/sa platesti un strungar care sa se priceapa si tot asa :icon_thumright: Operatia in sine pe strung dureaza mai putin de 2 min per disc :) In cazul in care nu il cunosti pe strungar, sa stai pe capul lui, sa aipe grija pana unde baga cutitul...

Important e sa ajungi acolo. Si sa o faci tu singur, cu smilgher... e sinucidere curata. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!