Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu o problema si sper sa nu fiu off-topic.

La revizia de 45 000km am schimbat placutele de frana fata. Toate bune si frumoase. Franele tin bine, dar de pe la 51 000km au inceput sa scartie urat de tot. Parca ar fi un Oltcit(daca stiti cum faceau). Mi se pare ca sunetul vine in special de la roata din dreapta. Nu scartaie tot timpul, din cand in cand si numai atunci cand pun frana foarte usor. Stie cineva cum pot scapa de acest sunet enervant?

probabil ti-a intrat o pietricica intre placute .. de asta scartaie:) am avut si eu aceeasi problema:)

legat de fir .. s-a rupt mufa in care intra mufa de la placute ... am cumparat mufa dar la urmatorul schimb voi incerca sa o pun ..deocamdata am pus firele pe direct ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ma ajutati si pe mine cu niste preturi la placute de frana fata golf V?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde de ce marca vrei sa pui.Ca sa pui OEM te costa vreo 320 lei fata (atat am dat eu acum 4-5 luni) iar pe producator gasesti de la 150 lei pana la 400-500 lei! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am discutat cu mai multe persoane TEXTAR ar fi mai bune tinand cont de raportul pret-calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va inteleg cu placutele OE.Ele sunt facute tot de un producator de placute doar ca sunt ambalate in cutie de VAG.Comandati voi placute OE si veti gasi in cutie cel mai probabil placute ATE.El e prim echipator pt VW.Daca aveti bani sa platiti numele ....treaba vostra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru inlaturarea unor eventuale confuzii, foloseste OEM

OEM = "Original Equipment Manufacturer."

End OffTopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va inteleg cu placutele OE.Ele sunt facute tot de un producator de placute doar ca sunt ambalate in cutie de VAG.Comandati voi placute OE si veti gasi in cutie cel mai probabil placute ATE.El e prim echipator pt VW.Daca aveti bani sa platiti numele ....treaba vostra.

Ai dreptate intr-o anumita masura insa placutele OEM sunt Textar.Se poate ca in unele cazuri sa fie si ATU insa eu am gasit Textar in 2 seturi OEM.

Cred ca cel mai mare avantaj ar fi ca sunt moi si se uzeaza mai greu la fel ca si discul.Si... rar am auzit sa ''scartaie'' cum fac unele de producator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman in continuare cu dilema mea referitor la faptul inexplicabil ca placutele spate s-au uzat aproape integral in doar 20000 km, la un stil de mers mai mult decat linistit in ceea ce priveste stilul de franare.

Explicatia primita azi de un mare mecanic " probabil ca franeaza mai mult spatele decat fata" mi se pare de-a dreptul tampita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate intr-o anumita masura insa placutele OEM sunt Textar.Se poate ca in unele cazuri sa fie si ATU insa eu am gasit Textar in 2 seturi OEM.

Eu le-am gasit ATE... Inca nu le-am montat (ma mai tin 5000 lejer placutele pe care le am)

Legat de discutia de un pic de mai sus, cu schimbatul placutelor pe spate, nu este nevoie de presa speciala. Mie mi le-a schimbat un baiat la un service/vulcanizare/atelier, cu un cleste, si 2 surubelnite. Treaba este sa invarti de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gHapciu tu gasesti vreo explicatie logica la ce mi s-a intamplat mie: Pe fata nu le-am schimbat niciodata si au de la 45000 km in sus( nu stiu exact cat) , iar pe spate le-am schimbat acum 20000 km si ieri am constatat ca pe fata mai merg cateva mii de km (cea de pe dreapta fiind mai buna decat cea de pe stanga) iar pe spate uzate aproape integral. Oricum azi sau maine le schimb pe toate si voi pune TEXTAR.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curios ce se intampla la tine ..:-s .. eu am avut ferodo pe spate si s-au dus in maxim 20.000 :| acu am pus pagid..

pe fata am pagid de vreo 10.000 si nu sunt uzate mai deloc... inaintea lor am avut ferodo daca nu ma insel si s=au dus in vreo 10.000 15 maxim

din cate am citit ..pagid vin pe s3, r32, rs6 etc:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cu atat mai inexplicabil pentru ca eu am un stil de mers foarte linistit in ceea ce priveste franarea! Merg destul de tare dar nu fac exces de frane!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gHapciu tu gasesti vreo explicatie logica la ce mi s-a intamplat mie: Pe fata nu le-am schimbat niciodata si au de la 45000 km in sus( nu stiu exact cat) , iar pe spate le-am schimbat acum 20000 km si ieri am constatat ca pe fata mai merg cateva mii de km (cea de pe dreapta fiind mai buna decat cea de pe stanga) iar pe spate uzate aproape integral.

Mai, ce sa zic, am citit primul post, insa am tacut, sa nu spun o prostie.

Eu cred ca poate fi partial plauzibila explicatia mecanicului. Presupun ca stii daca e aerisit circuitul, nu? Nu stiu cum e alcatuit circuitul lichidului de frana in instalatie, dar poate ai presiune mai mare la etrierii din spate, si avand in vedere dimensiunea mai mica a placutelor, cumulat cu unele facute dintr-un material mai moale, a rezultat uzura lor prematura... E doar o parere.

A inteles cineva ceva din ce am enuntat mai sus? :)

Practic cred ca se reduce la faptul ca nu au fost foarte de calitate placutele. Iar pe fata, daca tu stii ca e aerisit, iar discurile sunt uzate egal, sigur e de la placute.

31RZV, nu stiu cu ce marca vin modelele sport, insa e diferenta intre placutele care vin pe R32, si cele care vin pe Golfurile noastre. In primul rand dimensiunea, si apoi compozitia. Pentru R32, sunt placute de la mai multi producatori, cum si pentru Golf, ai mai multe variante. Deci, daca pagid echipeaza din fabrica modele sportive, nu inseamna ca sunt cei mai buni, nici pentru modelele sportive, nici pentru modelele normale.

Cily, daca umbli pe la sistemul de franare (aerisesti, sau schimbi lichidul), si gasesti alta cauza decat placute, pentru uzura prematura, si inegala, sa ne dai si noua de stire.

Oricum, imi mentin parerea ca au fost proiectate gresit cu un singur senzor pentru fata. S-a presupus ca se uzeaza uniform, si este suficient doar pe o parte, insa iata, ca sunt si situatii in care nu se uzeaza la fel pe ambele parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, la golf exista doar un senzor, la placutele de la roata stanga fata. Eu nu am vazut nici o masina la care placutele sa fie uzate uniform stanga/dreapta.

@gHapciu cred ca o sa schimb si lichidul de frana si sa fac o noua aerisirea completa a sistemului de franare. In proportie de 90% lichidul de frana nu a fost schimbat niciodata. Eu cred ca placutele spate, pe care le-am schimbat anul trecut, au fost mai "tari" sau "ecologice" cum am primit raspuns de la diferiti mecanici.

Mi-am cumparat placute astazi urmeaza sa le schimb maine. Preturile "oferite" la telefon erau mult mai mici decat preturile reale cand ma duceam la magazinul respectiv cu seria masinii. Tinand cont de suma de bani de care dispuneam nu m-am putut apropia de Textar. Mi-am cumparat placute Ferodo.

Cele mai mici preturi pentru placutele fata+spate au fost urmatoarele: Remsa 278 Ron, Textar 480 RON, ATE 450 RON si Ferodo 220 RON.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cily, sper sa nu ma injuri dupa ce o sa vezi urmatoare lista de preturi... :angry: Cu toate ca tu ai dat multicel pe ale tale, mi se par cam mici si astea pe care le postez eu. E fisa mea de pe autokarma.

placute14042009.th.jpg

LE: Am recitit. Va rog iertati prostia din capul meu, nu am vazut ca este vorba de FATA+SPATE

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George, my friend, postul tau de mai sus este simpatic! :D Nu puteam sa nu le gasesc la un pret bun. Ieri timp de trei ore am alergat de la o firma de piese la alta si am dat multe telefoane. Ma interesa doar ce aveau pe stoc. Nu mai puteam astepta pe comanda pentru ca e foarte stresant martorul de bord "Check brake padels". Si atat de mare si "clipeste" non stop! :D

Am dat 220 Ron pe 8 placute Ferodo, cata doua pe fiecare roata, dintre care doar una dintre ele are mufa pentru senzor.( cea care vine la roata stanga fata). :)

Tot azi voi schimba si lichidul de frana. Cred ca asa ar fi mai indicat, pentru ca daca tot pun toate placutele noi, automat trebuie aerisire pe fiecare roata si oricum lichidul nu a fost schimbat niciodata.

Tocmai am vorbit cu baietii de la service-ul la care ma voi duce azi. Pe langa placutele Fata+spate pe care am dat 220 Ron, ma mai costa 60 Ron pt schimbarea palcutelor si verificarea buselor si 100 Ron pentru schimbarea lichidului de frana( lichid+manopera cu acel aparat special). Ce ziceti e ok ca pret total?

Multumesc domnilor dudu si 4abc pentru ajutorul acordat telefonic.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul pentru schimbarea placutelor, si verificat bucse, este corect. Chiar bun. Cel pentru lichid, e foarte bun, avand in vedere ca pe forum s-au vehiculat sume de 200 ron, la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat pe placutele pagid la augsburg 86 lei .. placute spate... :blink: si 20 de lei schimbatu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am de ales intre PAGID, TEXTAR, TRW si ATE, vrb ptr placute spate, din tot ce am citit pana acum nu stiu de care...din ce am vazut pe placutele de frana pe spate (la mine) nu am reusit sa descifrez, parca EW, trebuie sa mai ma uit odata, nu stiu de care am. oricum cand o sa le schimb am sa revin sa zic ce am luat.

dar ca idee? de care? sunt confused!

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat placutele si lichidul de frana la PBN.

Placutele fata au fost 345 RON si cele spate 252 RON. Manopera a fost 75 RON/fata, 59 RON spate si 60 RON demontat/montat roti.

Am intrebat care este producatorul si nu au stiut sa imi spuna, au spus ca sunt aceleasi cu care vine masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ Caine ai masina in garantie? Mi se pare enorm pretul pt manopera 75+59+60=194 Ron. Fantastic de mult.

Datorita faptului ca placutele pe fata, care le-am scimbat acum o mie de km si pe care am dat 145 Ron, scartiau atat de rau de atrageam toate privirile la semafoare am mers ieri la service-ul unde le schimbasem. Dupa multe discutii, nervi de ambele parti, au fost de acord sa le dau inapoi placutele Ferodo, care erau foarte putin uzate si sa imi dea ATE. Am facut operatiunea si acum nu mai scartie. Am mai dat diferenta 150 RON, adica dublu cat dadusem initial.

Acum pe fata am ATE iar pe spate Ferodo. ( care au costat 75 Ron). O sa le urmaresc cu atentie pe cele din spate.

Sfat: Puneti doar ATE sau Textar. Exact ce se regaseste si in cutiile frumos ambalate de la reprezentante.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, masina e inca in garantie. De asta m-am dus la ei, sa imi faca si o verificare.

M-am mai interesat si se pare ca sunt ATE.

Si da, e enorm de scump la PBN....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am de ales intre PAGID, TEXTAR, TRW si ATE, vrb ptr placute spate, din tot ce am citit pana acum nu stiu de care...din ce am vazut pe placutele de frana pe spate (la mine) nu am reusit sa descifrez, parca EW, trebuie sa mai ma uit odata, nu stiu de care am. oricum cand o sa le schimb am sa revin sa zic ce am luat.

dar ca idee? de care? sunt confused!

Eu ti-as sugera ATE. La mine astea au fost din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan pe masina am Ferodo.Au 15 km si s-au dus cam jumatate...eu spun ca este destul de bine daca tin 25-30k,tinand cont ca nu mergem maxim 90 cum mergeam cu Dacia 1310 si ca pretul a fost in jur de 300 ron.In momentul in care le-am cumparat(au 8 luni cred) aveau placute al caror pret varia intre 180 si 560 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

De curand am schimbat anvelopele de iarna cu unele de vara si am remarcat ca pe fata am senzor la placute pe roata din stanga,dar pe spate lipseste cu desavarsire.Masina este echipare trendline.Voi aveti senzor pe stape?sau doar eu trebuie sa urmaresc uzura placutelor prin demontarea rotii?Cat despre producatorii placutelor de pe masina sunt urmatorii:TRW pe fata si ATE pe spate.Nu am probleme cu scartaitul la ele doar ca e curios cum de nu am senzor pe spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!