Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

una peste alta mai mult de 20 de mii nu am reusit pana acum sa merg cu un set de placute:| indiferent de marca:D

acu iar a venit timpul sa le schimb si mi se ofera placute pagid ... nu am auzit de ele pana acum ... dar am mai cautat si eu pe net si uitati ce am gasit:|

Pagid are o istorie puternic` [i o reputa]ie

dob

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat lichid de frana trebuie sa cumpar pentru schimb ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci gHapciu pentru link-uri. Cautasem inainte si am gasit mai multe pareri: 1-1.5-2. Si nu cred ca este aceeasi cantitate la Golf V cu Audi A6, Skoda Octavia sau ce mai era pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pune Pagid. sunt foarte proaste (in sensul ca sunt dure si o sa faca zgomot). Mergi pe Ate. Sunt cele mai bune AM. Sau daca vrei un pic mai ieftin Ferodo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinand cont ca nu am dat nimic pe ele ...:icon_cool: inafara de asta mi le=a si recomandat cineva ... cica sunt asa un pic mai sport ... mai aveam ca varianta lucas trw... dar trebuia sa astept cateva zile bune si deja erau terminate placutele ... :) deocamdata sunt multumit de ele .. abia le=am schimbat...

nu inteleg un lucru ... pe dreapta erau varza placute ... aproape pana la fier .. iar pe stanga unde este si senzorul mai mergeau inca binisor .. si bineinteles ca senzoru nu s-a aprins..:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt foarte priceput, dar asta sigur nu e ok. Discurile erau uzate ambele la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am franat odata de pe la 180km/h foarte brusc si cred ca roata din dreapta fata a blocat destul de urat :) .Cand am schimbat placutele cele de pe dreapta fata erau mult mai uzate insa discurile au uzura uniforma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile sunt uzate la fel.. nu pot sa imi dau seama de ce pe dreapta se uzeaza mai repede:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat placute EBC Redstuff ceramice fata+spate si cand mi-au venit am observat ca doar o singura placuta are senzor. E normal ? Nu ar trebui sa fie doua cu senzor, pentru ambele parti din fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pagidul sunt foarte bune! Spunea cineva mai sus ca fac zgomot. Nu este adevarat. Eu am pagid si fata si spate de aprox 8000 km si sunt f. multumit de ele. Nu scartzaie nu haraie....etc... Chiar sunt bune, fata de Ferodo spre exemplu care imi scartaiau de ma durea capul..

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt multumit de placute ... deja au aproape 2000 km si inca mai sunt bune:))) :D nu scartie nu huruie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madalex, ale mele sunt ATE, luate de la pbv. Doar una are senzor. Se presupune ca se uzeaza in mod egal. Dar nu mi se pare normal, gandeste-te la cazul lui 31rzv sau lui 4abc. Daca se uzeaza mai mult aia care nu are senzor? Ce faci? Mergi fier pe fier, ca nu te anunta nimic din timp..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bun senzor e soferu ;) chiar nu gasesc explicatie la uzura asta ... teoretic ar trebui sa se uzeze pe partea stanga unde este si senzorul deoarece acolo tot timpul este mai multa greutate... pm .. nu-mi dau seama:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteau macar sa puna pe ambele parti senzor ca nu era mare lucru. La mine s-au uzat uniform. E bine sa te uiti din cand in cand la placute ca oricum pe spate nu au nici un senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus decurand placute spate ATE ,sunt super multumit de ele nu scartie si tin si bine franele nu sunt rigide sa manance discu...dar bune am dat 190 Ron si 30 ron motat.....

Modificat de nowar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am pus azi placute de frana Pagid si sunt ok; au costat 230 fata si 120 spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand mi-am adus masina din Germania am schimbat si eu placutele + discurile ca simteam ca "zgarie" un pic. pret "promotional" 1000 RON (placute + discuri) ptr GTI. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata+spate ? Asa ieftin ? Ce tip ? Eu numai pe placute am dat 650ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca placutele de frana sa faca si alt zgomot in afara de zgomotul specific la franare sau huruit(cand sunt uzate)? Mi s-a intamplat de doua ori pana acum chiar cand am intrat in parcare sa aud pe sub masina un zgomot metalic pe puntea spate, cred ca pe la roti. Zgomotul a aprut exact la franare si este ca un balanganit metalic, ca si cu mi-ar fi intart o pietricica pe la roti, sau parca ar fi ceva desprins si atinge acolo . Am facut cateva manevre fata-spate si zgomotul a disparut. Poate fi si de la placute? A mai patit cineva asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am franat odata de pe la 180km/h foarte brusc si cred ca roata din dreapta fata a blocat destul de urat :P .Cand am schimbat placutele cele de pe dreapta fata erau mult mai uzate insa discurile au uzura uniforma!

Uzura neuniforma a placutelor e data e etrier...iar ca si prima ecgipare pe WV este ATE fata/spate, iar la unele pe spate vei gasi LUCAS TRW

Cat despre placute eu mi-am pus atat fata cat si spate LUCAS-TRW: fata-160 ron, spate 103 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acusi tre sa schimb si eu placutele pe spate ... acu am ferodo ..si sunt bunisoare .. doar ca s-au dus cam repede:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!