Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

Salut George,

Mi-am schimbat si eu placutele de frana pe spate anul acesta cu unele de la BOSCH si sunt foarte multumit de ele.Din cate stiu eu senzor exista doar pe fata.

Bafta,

Eugen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu Alex (Volksman), mi-a dat niste solutii interesante, si le voi lua de la el. De asemenea mi-a spus ca nu sunt senzori pe spate la masina mea. Voi reveni cu pareri dupa ce le voi schimba. Legat de placutele de pe fata, mi-a facut un prieten bun rost de unele de la dealer, de origine. Sa le pun si pe astea acum, sau sa astept sa se uzeze? Ideea e ca nu stiu cati km s-au facut cu placutele actuale. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bun! Operatiune incheiata. Placute frana spate Textar luate de la Volksman 110 ron plus montajul la o vulcanizare 50 ron (m-am ars un pic, dar prefer sa evit subiectul). Asta a fost toata distractia. Sunt extraordinar de multumit deoarece frana tine f bine, iar in ceea ce priveste scartaitul, nici urma de el. Nici macar la prima frana. Super ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare :

mi-am schimbat placutele de frana la pbv1 acum cateva luni... banuiesc cu unele originale.

azi am observat ca nu sunt paralele cu discul de frana ca in pozele de mai jos.. asa ar trebui sa fie?

post-9788-1225660155_thumb.jpg post-9788-1225660158_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am speriat la primul schimb si tot originale am pus :huh: ...da asa trebuie sa fie :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfiu :blink: dar tot mi se pare ciudat.. de ce atinge doar in partea de jos?

daca te uiti mai atent grafitu ala in partea din exterior e 1mm.... in partea de jos 2cm

daca aveam placutele vechi ma uitam la ele... dar nu le am p-aici

Modificat de ceetah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat si eu la un moment dat un oarecare neparalelism si nu au fost schimbate placutele pana acuma. Chiar o sa ma uit din nou maine in mod special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica dilema. Saptamna trecuta miercuri si joi ma avertiza la bord ca ar trebuie sa schimb placutele fata. De vineri pana azi nu a mai aparut avertizarea.

Mecanicul mi-a spus ca nu necesita schimbare urgent, ca ar mai merge. Sunt cel putin 40 000 km de cand nu au mai fost schimbate. Ce ziceti? Ar trebuie sa le schimb cat mai repede?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi indicat sa le schimbi cat mai repede. Odata auns la sezor, nu mai ai de mers multi km

@ceetah: la fel s-au uzat si la mine pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut o poza mult mai clara

post-9788-1225713699_thumb.jpg

repet ca am placutele de cateva luni

in ritmul asta o sa ajunga imediat la fier in partea exterioara.

Modificat de ceetah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata si la mine...deci nu cred ca ai de ce sa iti faci griji :lol:.Stiu ca arata ciudat... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit undeva pe un forum ca asa ar fi proiectate.. special pentru a minimiza zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie unde pot monta si eu placutele de frana fata/spate la un pret ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu placutele fata/spate , ceva de Olanda...pe cutie scria absallbrakesystems.com Sunt multimit de ele,insa nu stiu cat ma vor tine.

Pret: Fata- 120ron

Spate- 110ron

P.s M-am uitat la cele vechi...si mai aveau cam 4-5mm si tot huruia...ca naiba!

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, de unde le-ai luat? Depinde de cum mergi cu ele, daca ai un mers mai sportiv, cu frane mai dese, te vor tine ceva mai putin, daca esti calm, si ai grija de ele, poate vei ajunge la 40 k cu ele ^_^ E posibil sa fi huruit si din cauza vechimii, nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa faci mai mult de 25k cu placute de 100 lei....

Eu mai mult de 45k nu am facut cu cele fata luate originale de la dealer-->>330 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu placutele originale pe fata am facut 25.000 km si acum... dupa vreo 22.000 km iarasi trebuie schimbate... alea pe spate le-am schimbat la vreo 30.000 parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, de unde le-ai luat?

De la Alex ( wolskman)

@4abc- Nici nu vreau sa ma tina mai mult, nu stiu daca fac mai mult de 10k pana in Martie-Aprilie cand vreau sa o vand,asta in caz ca dau o fuga cu ea si pe afara daca nu mai mult de 5k nu fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut o poza mult mai clara

post-9788-1225713699_thumb.jpg

repet ca am placutele de cateva luni

in ritmul asta o sa ajunga imediat la fier in partea exterioara.

in primul rand dupa ce s-ar vedea din poza placutele astea nu sunt ce trebuie pe masina. au suprafata de frecare mai ingusta decat cele montate anterior.

faptul ca s-au uzat asa s-ar putea sa fie din cauza axelor culisante ale etrierilor ( sa fie blocate).

dar eu totusi cred ca placutele astea nu sunt ce trebuie si d-aia s-au facut asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu zic sa mergi pe originale, altfel o sa ai surpriza ,vara cand se incing - nu mai frineaza bine (franare elastica) cat si scartait ,, ca trenul'' la franari lente. Apropo asteapta sa te atentioneze martorul (au senzori originalele), chiar daca huruie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul te atentioneaza doar la placutele fata, cele de spate nu au senzor, acolo te atentioneaza discurile de frana (adica atunci cand auzi zgomot pe spate pe langa placute mai schimbi si discuri)>

O placuta de frana ieftina NU tine neaparat mai putin, calitatile placutelor de frana sunt parametrii de franare , nicidecum duarabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit vremea sa-mi schimb si eu placutele si initial m-am orientat spre Ferodo DS Performance, citind ce s-a scris aici si pe alte forumuri, dar nu exista acest model pentru Golf 5 GTI. Cei cu GTI-uri, puteti spune ce placute v-ati pus cand le-ati schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

uite placutele de pe primul GTI@Ro >300bhp :) puse pe frane de S3

Din cate stiu placutele DS2500 erau prima varianta care insa nu este deocamdata disponibila in Ro... insa se pare ca vor veni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau deocamdata sa-mi schimb si discurile si daca pun placute Race o sa-mi manance discul foarte repede. As fi vrut ceva intre Street si Race. Merci dudu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!