Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

Nu stiu sa iti spun exact. Ca in vacarmul de bucuresti abia mai aud ceva. Din ce scrie mai sus, lucas am doar pe spate. Ideea e ca imi scirtie cu unele ocazii, usor, mai ales cind pun frina foarte lejer. Dar nu e deranjant in nici un fel. In schimb nu prea imi place cum tine frina. Mi se pare putin cam "intirziata".

Habar nu am ce marca sint cele originale, insa tind sa cred ca sint ceva mai dure :icon_thumright: Vedem cit tin astea. Inca le mai am pe cele vechi si o sa arunc un ochi de curiozitate sa vedem poate scrie ceva pe ele, desi parca nu am vazut nimic.

Si ca sa te bag in ceata si mai mult nu stiu daca scirtie pe fata sau spate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi oricum. :( Mi-am luat placute lucas pentru spate si sper sa am bafta si sa nu scartaie. In functie de cum se comporta o sa imi iau si pentru fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat la 47k placutele la octavia 2 cu unele lucas cumparate de la augsburg prin luna martie. fata+spate undeva la vreo 350ron. am mai facut cu ele inca vreo 15k(cand am vandut-o) si pot sa zic ca NU am auzit nici un scartait..parca erau cele originale. pe cutie erau hologramele Lucas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din cat tin minte eu razdan si montat placute de frana Lucas si a zis ca totul e ok, nu are scartaieli la franari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat placute pe spate textar , ca le-am terminat din germania pana aici . Erau cam obosite.... Au fost 144 lei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

textar a avut lucruri de calitate.numai ca de ceva timp cred ca s-a "stricat"ceva pe la ei sau si-a bagat nasul vreun creator de replici...pentru ca toti clientii de textar se plang ca scartaie.

va dau un exemplu si mai concludent:bmw echipeaza pe ultimele modele cu textar din fabrica.toate bune si frumoase.cum a avut vreunul proasta inspiratie sa ia textar de pe piata....dezastru...marfarul in gara!!!!

e ceva dubios la mijloc oricum.pacat.textar era o firma buna.pe mine m-a franat de multe ori in trecut,cand aveam mania vitezei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu scartaie de loc . Chiar ma asteptam sa o faca pana se "aseaza " . Dar n-au scartait de la inceput de loc . Si dupa vreo 3 zile de la schimbare am trecut pe la RAR pt inmatriculare si ITP . Si au iesit ok franele . Probabil ca si piesele astea sunt aduse de multi importatori pe diverse filiere . Si evident provin din fabrici diferite . asa ca......poate am avut noroc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are rost ssa schimbam placutele inainte sa fim avertizati? asta in contextul in care nu scartaie, atinge, fasaie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am facut.Am lasat masina sa imi schimbe parbrizul...eu am plecat in DE pentru o saptamana si cand m-am intors sa o iau mecanicul a zis ca le-a schimbat ca erau gata...le am pe cele vechi si chiar sunt terminate.Tin sa spun ca nu faceau zgomot si nici nu s-a aprins nimic in bord...Mi-a mai zis ca ele merg la un stil normal de condus cam 40k....ei eu aveam 50k...deci se pare ca merg aprox normal cu masina :D ....sunt curios cam cat duc discurile :offtopic:

LE:Cele spate nu au senzor... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, deci trebuie sa ma pregatesc si eu, am 54000 cu ele !

scurt si la obiect : marca, pret, manopera, cat costa?

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret 550 ron setul pe original cu tot cu manopera!Asta acum jumatate de an.Chiar eu am deschis topicul in ideea sa iau after-market insa eu zic ca nu merita....fiecare cu parerea lui.... :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si yo o problema.. am calcat o data frana mai tare .. mi`a intrat absu.. in seara asta.. si acum nu`mi mai merge servofrana cred.. k nu mi se mai inmoaie pedala.. sta tare.. si tre sa apas foarete tare pe frana sa tina... care ar fi problema? stie cineva? plsssss

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am inlocuit placutele fata la 105.000km acesta fiind al doilea set de cand am masina...am pus ca si data trecuta placute originale cu toate ca pretul e cam marisor 350 ron.Cele pe spate mai merg 15.000km pana la urmatoarea revizie :lol:

PS:Discurile sunt in stare foarte buna...scriam intr-un post anterior despre ele...eram curios cat o sa tina...si acum m-am convinsa ca pana pe la 200.000km nu le schimb :D :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus acum acum 2 luni, Ferodo-Racing fata/spate , am dat pe ele 250/150 Ron , cu tot cu manopera, am vazut cum se schimba cele de pe spate cu presa aceea speciala :Driver:, e ceva de munca.

Au scos mici sunete in primii 80 de km, pana si-au facut pasul pe disc, discul e ok , chiar mi-au spus ca nu mananca discul.

Eu am simtit la o frana mai brusca o vibratie scurta si ciudata , si mi-a spus un prieten mecanic ca e vb de placutele spate. Am intrebat "cum nu au senzor?"...el mi-a spus ca pe spate sunt f multe modele de G5 nu au senzor pe spate, dar sa nu-mi fac griji ca pe cele spate nu le schimbi decat odata la 80 000km/h. Am fost si cand le-am schimbat asa era, cea din stanga spate ajunsese la limita dintre "carne" si fier.

Sunt f multumit de cum s-au comportat pana acum, chiar simt o franare mai buna . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus placute ATE fata/spate = 270/160 lei de la Volksparts. Manopera nu stiu cat am fost, am platit gramada pentru mai multe operatiuni. Sunt multumit de ele, dar uneori au un scartait foarte fin, in mers. Nu stiu ce marca am avut inainte, insa nu exista acel scartait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece nu am gasit placute Textar (cele mai frecvente placute OEM la G5), al doilea set de placute a fost ATE si la mine. Au scartait foarte putin si doar la inceput.

In ansamblu sunt destul de multumit de ele si consider ca scaderea treptata a eficientei franarii se datoreaza uzurii inegale a discurilor.

Sunt hotarat ca la viitoarea schimbare de placute (peste ~ 10.000 km probabil) sa schimb si discurile si sa pun placute Ferodo DS 2500 sau altele asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

razdan

din discutiile si cu colegii pe la intalniri am dedus urmatoare chestie:

Ferodo DS2500 intra in categoria motorsport... nu chiar Race dar sunt destul de dure si "duc" discurile stock mult mai repede... performantele sunt f bune

Ferodo Performance sunt Street dar calitativ destul de apropiate de DS-uri insa ceva mai moi si mai friendly fata de discuri...

Daca faci raliutz destul de des, merita DS2500 insa te astepti si la inlocuirea discurilor cam de 2 ori mai repede...

Altfel celelalte isi vor face treaba cu brio :icon_thumright:

PS: personal planuiesc upgrade-ul sist de franare cu unul de GTI... pe langa etrierii mai consistenti, trec si de la disc de 288 la 312 (parca atat e fata la GTI) - fata si de la 260 la 280 pe spate...

Am nevoie de o confirmare ca pe GTI stock intra si jante de 16... Cine ma poate ajuta, multam fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ca nu etrierii sunt cea mai costisitoare schimbare intr-un asemenea upgrade ci portetrierii.

Eu m-am intersat pentru un upgrade la nivelul GTI OEM si am vazut ca trebuie sa dau peste 1000 EUR pentru portetrieri, etrieri, discuri si placute.

Concluzia, discutata inclusiv cu colegi cu experienta de pe forum a fost: Nu merita!

Combinatia cea mai buna, inclusiv financiar, in cazul meu (2.0 TDI) si posibil si al tau pare sa fie o combinatie de discuri noi sport, perforate (Brembo sau Tarox) sau chiar discuri OEM cu placute Ferodo Performance sau DS 2500.

Neaparat trebuie folosite si furtune metalice si lichid de frana mai performant.

Eu nu cred ca fac acest upgrade pana la anul, asa ca daca reusesti sa faci mai repede asa ceva astept noutati ... :icon_thumright:

Verifica eventual niste preturi la firme cum ar fi Racing Nick si spune-ne niste preturi macar orientative.

Oricum e bine sa ne postam cat mai multi pe forum experientele pentru a fi de folos si altor colegi interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat si eu placutele, atat pe fata cat si pe spate. Mi-am luat FERODO si au fost 200 lei toate. Cel de la magazinul unde le-am comandat mi-a spus ca sunt bune, dar mai bune ar fi ATE si inca o marca nu am retinut care. Oricum avand invedere ca nu se schimba atat de des si e vorba de o diferenta la pret destul de semnificativa (dublu pentru ATE si cealalta marca) am optat pentru astea.

Le-am schimbat eu, ajutat de cineva. Oricum fara presa aia special nu se pot schimba. Dupa ce le-am schimbat simteam putin masina nesigura, dar dupa vreo 150 km si-a revenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat si eu plcauctele de frana si am luat placute Simer made in Italy la recomandarea unui coleg de pe forum care lucreaza la un magazin de piese auto. M-au costat in total 150 lei(fata+spate) +20 lei manopera sa le schimb la un prieten pe toate 4, iar din ce am inteles sunt dintr-un material un pic mai moale si nu afecteaza discurile de frana si cica taximetristii le cumpara si sunt foarte multumiti de ele. Pana acum am cu ele in jur de 5000km si franeaza foarte bine doar ca atunci cand fac cate o parcare si masina se misca sa zicem foarte putin se mai aude cateodata si o mica scartaiala, dar deja m-am invatat cu ea si cum am zis se aude doar cateodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-au costat in total 150 lei(fata+spate) +20 lei manopera sa le schimb la un prieten pe toate 4, iar din ce am inteles sunt dintr-un material un pic mai moale si nu afecteaza discurile de frana si cica taximetristii le cumpara si sunt foarte multumiti de ele.

Ai iesit extrem de ieftin.Insa cu parere de rau nu cred sa te tina mai mult de 20.000... :huh:

Stii cum e zicala...'''Ce e prea ieftin sigur nu e bun" :D

PS:Sper sa nu te superi..doar mi-am exprimat parerea!

Eu am luat ceva asemanator la Golful 4...au costat parca 80 lei si tot made in Italy si dupa 15.000km s-au dus si mi-au si uzat neuniform discurile... :D :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Aseara am vazut noile placute de frana ale lui Fusco, el urmand sa-si faca upgrade-ul cu frane de S3 (parca)

Sunt facute de ATE, vin pe OEM si arata intr-un mare fel, sunt f rugoase

Cred ca merita luat in seama producatorul, chit ca ce am vazut eu sunt ceva performance-race :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu nevoie de o parere. Sau mai multe ;) Trebuie sa schimb placutele pe spate. Nu stiu daca am senzor, dar cand am dat jos roata, sa ma uit, am vazut un fir care pleca din spatele placutelor... Am presupus ca ala ar fi senzorul. Dar mie nu mi s-a aprins nimic in bord, desi placutele pe spate mai au aprox 3 mm de ferodou... Oricum, am urmatoarele optiuni: VECTOR 50.74 RON; ROAD HOUSE 60.82 RON; REMSA 65.30 RON; FERODO 70.33 RON; PAGID 90.13 RON; TEXTAR 96.46 RON; FERODO PREMIER 97.82 RON; BOSCH 114.39 RON. Ce recomandati? Eventual si alte sugestii. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!