Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

  • 5 months later...

Dragi colegi,

A venit din nou momentul schimbului de placute, asa ca m-am apucat să caut.

Frunzarind prin Autokarma (setat pe masina mea - Golf 5, 2.0 BKD), am gasit 4 placute al căror producator figurează a fi VW:

Varianta 1

Varianta 2

Varianta 3

Varianta 4

Ideea e ca nu pot sa imi dau seama care e diferenta intre ele, în condițiile în care, repet, Autokarma le recomandă pe toate pentru masina mea.

Dacă țin bine minte, BKD vine cu frane fata de 280 mm, nu?

Or fi diferențe la diametrul discului?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele doua sunt varianta "economic" placute ieftine , in functie de seria ta de sasiu , codul PR aferent si implicit bugetul tau se aplica o varianta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, gHapciu said:

Dragi colegi,

A venit din nou momentul schimbului de placute, asa ca m-am apucat să caut.

Frunzarind prin Autokarma (setat pe masina mea - Golf 5, 2.0 BKD), am gasit 4 placute al căror producator figurează a fi VW:

Varianta 1

Varianta 2

Varianta 3

Varianta 4

Ideea e ca nu pot sa imi dau seama care e diferenta intre ele, în condițiile în care, repet, Autokarma le recomandă pe toate pentru masina mea.

Dacă țin bine minte, BKD vine cu frane fata de 280 mm, nu?

Or fi diferențe la diametrul discului?   

NU, BKD vine cu 288.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gHapciu, asa cum ti-a spus si colegul mai sus, precizezi ce PR code ai pentru franele fata (din decodare VIN) si atunci se pot afla ce cod au placutele originale pe care trebuie sa le folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

O intrebare am nevoie pe cat se poate urgent de raspuns !la un golf5 variant 2008 bls se potrivesc placutele de frana spate fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc plăcuțele de pe spate pe față, dacă asta întrebi.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.

Am schimbat anul trecut discuri + placute frana fata la Touranul din semnatura. Din cate am citit pe aici, am hotarat sa merg pe ATE. Dupa aproximativ 2000-3000 km au inceput sa scartaie, mai mult cand e cald afara si ele se incing putin. Ma enerveaza la culme, asa ca am decis sa schimb placutele. As dori un sfat, va rog, de la cineva mai experimentat, despre ce tip de placute merg ok cu discuri ATE? Ma intereseaza sa nu scartaie in principal si sa nu uzeze prea repede discurile.(placutele ATE care sunt acum pe masina, dupa 10000 km au uzat ceva din disc, deci mi se pare ca sunt prea dure) 

Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ,posibil sa nu scapi de probleme pana nu pui discuri si placute OE 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa scartaie ATE-urile. Ii inchipui ca frana e eficienta, totusi.

Despre placute, nu pune Bosch, cel mai prost brand din punctul meu de vedere.

 

Cauta niste Ferodo Premier cat mai moi, ai sa le schimbi mai des dar scapi de scartait si de uzura accelerata a discurilor.

 

Sau de origine, dar costa mai mult.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sugestii. Franele merg bine. Am schimbat anul trecut lichidul la reprezentanta si am eficienta franare 87%, ceea ce zic ca e bine. O sa caut Ferodo Premier daca sunt mai moi. Nu as schimba iar discurile ca doar sunt aproape noi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat placutele. Am trecut de la ATE la Ferodo Premier. Deocamdata nu mai scartaie la franare dar nu am mers decat 100km pana acum si nici franrea nu e chiar ferma, dar mai trebuie inca vreo 100-200km sa se "aseze" placutele. Vedem cum se vor comporta in continuare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu foarte sigur ca placutelor li se pune o pasta speciala la capete anti scartait la montaj iar la unele branduri cand trec de nivelul de siguranta scartaitul e semn ca in maxim 1 mie de km ar trebui inlocuite mai sunt mici secrete oricum nu cred ca conteaza brandul prea mult!ca idee am folosit niste placute krotendorf nu scartie franeaza foarte ok si cel mai important se autoconsuma nu consuma din discul de frana!

Modificat de mike77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele ATE care scartaiau au fost montate noi, anul trecut. Au inceput sa scartaie dupa 2 luni. Le-am montat cu pasta cu cupru, am uns ghidajele pe care gliseaza plus pasta cupru intre placute si etrieri. Degeaba. Poate cu placutele Krottendorf ai gasit combinatia ideala intre material disc frana si material placute😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Update: a venit caldura si au inceput sa scartaie si astea (Ferodo Premier) . Grav... Incerc cu Krottendorf. Doamne ajuta... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/10/2021 at 11:27 AM, catalist said:

Placutele ATE care scartaiau au fost montate noi, anul trecut. Au inceput sa scartaie dupa 2 luni. Le-am montat cu pasta cu cupru, am uns ghidajele pe care gliseaza plus pasta cupru intre placute si etrieri. Degeaba. Poate cu placutele Krottendorf ai gasit combinatia ideala intre material disc frana si material placute😉

 

Se foloseste pasta speciala de frane, siliconica, rezistenta la temperaturi inalte, pasta de cupru nu tine la temperatura. Recomand ate plastilube, folosesc de cel putin 5 ani impreuna cu placute ate ceramice si nu am avut zgomote la franare niciodata

1ate-plasticlube-75ml-front_ohne_schatten.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat. Am folosit vaselina siliconica la gresarea culiselor de etrieri si la gresarea pistoanelor si garniturilor. Pasta de cupru rezista foarte bine la temperaturi inalte. Am pus pe suruburi de la esapament, pe suruburile de la galeria de evacuare si dupa 2 ani era tot acolo. Cred ca merge si la culisele placutelor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!