Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

Salut. Am un vw jetta 2008, 1.6MPI, 101 CP, 31000 KM rulati. Ma intereseaza si pe mine cam dupa cati km cu aprox.(in medie un mers normal) se schimba placutele de frana. Din postiturile anterioare am vazut 60000-70000 Km, cineva zicea ca are 120000 parca. In wek-end schimb rotile de iarna cu cele de vara si ma voi uita si la placute. Intreb deoarece, in ultima perioada dupa stat cateva zile pe dreapta si plecat cu ea, la primele franari se aude un zgomot de la roti (am vazut din posturile anterioare ca acest lucru ar fi normal - rugina). E normal ca zgomotul sa apara si dupa o zi - doua de stat pe loc ? Multumesc.

eu tot jetta tot din 2008, am 65 de mii si placutele fata sunt la jumate, trebuie sa te uiti, chiar nu-mi dau seama cum schimba unii la 30 de mii, probabil la stilul asta consuma si 25%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Ma puteti ajuta si pe mine sa aleg placutele de frana (fata-spate) pentru masina din semnatura? Vreau sa iau ATE si nu stiu ce sa aleg dintre toate variantele (1ZF,1KD, ...)

Numar identificare: WVWZZZ1KZ6W529016

 

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. Am verificat placutele cand am schimbat rotile de iarna si sunt duse cam jumatate cred. Deci nu trebuie sa le schimb, iar la drum intins zgomotul de la franare a disparut. Probabil ca trebuie sa utilizez mai des masina ca sa nu mai apara acel zgomot la primele franari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu discurile si placutele fata,am pus ATE ambele. Singura mea nemultumire ar fi ca mi-au pus lichid de frana 2+2,e facut in SUA am citit pe el. Acum nu stiu ce sa fac,sa il las sau sa-l schimb cu altul de alta firma. Voi ce parere aveti?

Modificat de flavius1611
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu discurile si placutele fata,am pus ATE ambele. Singura mea nemultumire ar fi ca mi-au pus lichid de frana 2+2,e facut in SUA am citit pe el. Acum nu stiu ce sa fac,sa il las sau sa-l schimb cu altul de alta firma. Voi ce parere aveti?

 

Daca ti-au pus DOT 4 nu trebuie sa fie nici o problema. Nu are rost sa schimbi firma ! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data viitoare(peste 2 ani) incearca un lichid de frana ATE SL6, dot 4 , asta vine si pe original. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut,

Trebuie sa schimb placutele de frana pt urmatorul golf WVWZZZ1KZ8P054606

 

Am primit oferte de preturi pentru cele de pe fata dupa cum urmeaza, pentru Bosch 98 ROn, ATE 180 Ron, TRW 160 Ron Delphi 104 Ron

Cu ce vine din fabrica golf 5-le ? Din ce a mcitit parerile sunt impartite, ATE sau TRW.

Iar din ce stiu Boasch este o firma buna, din experienta voastra merita sa pun placute Bosch ? Din ce vedeti diferenta este aproape dubla pentru ATE sau TRW. Care ar fi pro si contra-urile , repet din experienta voastra practica daca se poate.

 

Multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand TRW. Am avut pe G5 si am fost foarte multumit de ele ca pret/calitate/durata de utilizare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de unde ai primit oferta de 160ron TRW caci eu am platit pentru cele din spate 102ron si cred ca avem acelasi sistem de frinare. La mine TRW se comporta identic cu cele OEM  deci supermultumit.Conteaza foarte mult si calitatea / procedura montajului nu numai a pieselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, dar e diferenta aproape dubla pentru fata/spate. Eu pentru spate am primit oferta de 88 Ron pentru TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc/montez doar placute si discuri bosch si nu am probleme/reclamatii . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

...doar daca vrei discuri noi in max 10.000 km...

DS2500 sunt racing, mult mai abrazive decat cele de strada iar pe discuri stock clar nu renteaza

 

Pentru strada, chiar si avand 194 (?!) de cai (banuiesc stage 2 sau 2+), fara update pt discuri, gasesti variante mai bune insa, din punctul meu de vedere, upgrade-ul intregului sistem de franare (>=312) fata este abordarea corecta 

 

Detalii interesante

 

Ma refer la DS Performance, nu la DS2500 - http://www.placute-frana.ro/detalii-placute-frana-FERODO-pentru-VW-GOLF-V-(1K1)_FDS1765_17280_.html

Cel putin asa am inteles, ca sunt diferite, iar astea DS Performance sunt mai mult de strada..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Salut! Am un G5, 2008, 1.6 102 CP.  Astazi mi-a aparut in bord "Check the brake pad!" si as vrea sa va interb ce placute mi-ati recomanda? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate. Sunt suficiente pentru nevoile tale. :icon_thumleft: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei neaparat sa iti dai comanda pe net cand te poti duce direct la service de unde o sa le iei la aproximativ acelasi pret?

 

In alta ordine de idei, daca ai ajuns cu placutele la senzor ( eu nu am facut asta niciodata, nu stiu cum arata martorul pt asa ceva :D ) e mai simplu mergand in service ( unul pe care il cunosti sau ti-a fost recomandat de om de incredere) sa le verifici si pe cele de pe spate.

 

Eu unul asa as face, dar...fiecare e sef pe banii lui. Spor la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa-ti fac o poza, macar sa vezi cum arata martorul :) Multumesc pentru sfaturi. Nu vreau neaparat sa cumpar de pe net, doar vroiam sa stiu daca acel gen se potriveste pentru masina mea! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar te rog! :D

 

Placutele din al doilea link mi se par ca ar fi cele care iti trebuie tie. In primul link, la descrierea produsului scrie Pt sistem franare Lucas (spre rusinea mea nu am auzit vreodata de asa ceva) insa in cel de-al doilea scrie Pt siste de franare Vw. ( asta e motivul pentru care zic care sunt bune pt tine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danke! Promit ca o sa revin cu poza! :)

Modificat de deyandrey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am promis asta-i "individul"!

 

2ly6c21.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: ms de poza, chiar nu l am bagat de seama pana acum in bord. Eu nu l am vazut vreodata:d.

Ps: daca aia sunt km reali, felicitari pt o masina noua:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt reali! :) Am procedat cum mi-ai recomandat. Joi sunt cu ea in service sa le schimb :D

Modificat de deyandrey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!