Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

Eu stiu ca sunt pentru echilibrare disc..ATE stiu sigur ca foloseste metoda asta.

Modificat de costin07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am si eu o problema la franare si cand spun asta nu ma refer la eficienta de franare (care este ok), ci la un zgomot care se aude atunci cand opresc masina din semnatura (adica in momentul cand intra in actiune si placutele spate). Zgomotul acesta esta ca un fasait si este destul de pronuntat si se aude doar de la rotile din spate. ca sa va faceti o idee este asemanator cu cel rezultat in urma depunerilor de praf/ rugina cand lasi masina 1-2 saptamani fara sa o folosesti. o alta observatie esta ca am sesizat ca a devenit si mai pronuntat dupa o franare violenta in week-endul trecut. mentionez ca nu se pune problema de acumulari de rugina/ praf intrucat am folosit destul de mult masina in ultima vreme (peste 1000 km), deci ar fi avut timp sa se duca.

Am fost la mecanic si mi-a spus ca placutele sunt ok ca grosime, adica nu se pune problema sa se fi 'consumat' si ca imi mai recomanda sa fac niste km la drum intins (ceea ce am si facut - aproximativ vreo 300 si nimic...). As vrea sa aflu si parerile voastre sau sa imi spuneti din experienta daca ati mai intalnit asa ceva si asta inainte sa ma duc din nou la mecanic.

Imi cer scuze daca s-a mai discutat aceeasta problema, dar din cate am rasfoit eu in acest topic nu am vazut nimic. (recunosc ca doar am rasfoit nu am citit post cu post)

Ms in avans!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile cum se prezinta? E posibil ele sa fie de vina, mai ales daca nu mai sunt perfect rotunde.

Ceva vibratii ai sesizat? 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cand a aparut, dupa ce ai schimbat placutele?

Sunetul este metalic? Daca da, am auzit ca sunt placute cu aditie de metal mai mare si de aceeas e aude acel sunet metalic la franare.

Sunetul se aude pe toata perioada franari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

se poate un cod de ATE pentru placutele spate

 

masina este: WVWZZZ1KZ7P054837

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu pentru prima data placutele (dupa 90000 Km  :winter: ) si daca tot am trecut pe ATE m-am gandit sa schimb si discurile ... Mecanicul m-a intrebat daca vreau sigur sa schimb placutele (doarece mai aveau 30 % carne pe ele) , sa nu mai vorbesc ca a ramas masca cand am ceruti sa schimb si discurile. Dupa masuratoare a constatat ca discurile originale erau doar 1 mm "consumate"  :icon_cool: (i le-am lasat "cadou").

 

Acum am:

 

Cod fata: 1ZE

Front Disk Brake    ATE 24.0125-0145.1
Front brake pads    ATE 13.0460-7184.2

 

Cod Spate: 1KD

Rear Disk Brake        ATE 24.0110-0277.1
Rear brake pads        ATE 13.0460-2894.2

 

La plecarea din service am auzit de cateva ori un zgomot la franare ca si cum erau discurile cu rugina (dupa ploaie); acum dupa ~ 50 km nu mai am nici un zgomot dar continui sa merg prudent urmatorii 300 Km. Sunt curios sa vad daca discurile ruginesc la fel ca cele standard (in afara ariei de franare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile cum se prezinta? E posibil ele sa fie de vina, mai ales daca nu mai sunt perfect rotunde.

Ceva vibratii ai sesizat? 

 

am uitat sa precizez ca masina are 40k km pt ca s'a mers destul de putin cu ea. deci sunt placutele si discurile originale. nu se simte absolut nimic. se aude doar fasitul ala.

 

Problema cand a aparut, dupa ce ai schimbat placutele?

Sunetul este metalic? Daca da, am auzit ca sunt placute cu aditie de metal mai mare si de aceeas e aude acel sunet metalic la franare.

Sunetul se aude pe toata perioada franari?

 

placutele sunt cele din fabrica. nu le'am schimbat niciodata si inca sunt ok ca grosime.

fasaitul se aude cand aproape ca se opreste masina, pentru ca atunci intra in actiune si placutele spate. de pe fata nu se aude absolut nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am acelasi fasait pe spate si placutele sunt cele oem,dar nu mi'am facut probleme.se aud doar la viteza mica,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact!se aude cand masina e aproape sa se opreasca. dar e mai mult decat un fasait. nu stiu cum sa il descriu mai bn de atat. cred ca pana la urma o sa inlocuiesc placutele desi ar mai avea 'viata'. sa vad daca asta e problema. (duritatea lor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le schimbi sa ne zici si noua daca acel "fasait" a disparut!  si eu va trebui sa le schimb si pe spate ca mai au ceva dar foarte putina "carne" sa zic un 35% ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, este normal sa se auda un fasait cand pui frana usor si esti aproape de oprit. Este suntetul facut de placuta de frana in timp ce se "freaca" de discul de metal. Insa daca acel sunet este mai mult decat enervant ( fiecare dintre noi putem avea idei diferite despre ce inseamna "enervant") verifica sa nu ai vreo pietricica intre placuta si disc ( asta se poate fevea si prin santurile de pe disc daca sunt prezente).

In cazul in care ai niste placute foarte dure iar este normal sa se auda un oarecare zgomot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511

 

pai asta incerc sa spun. ca e mai mult decat zgomotul ala normal (pe care il recunoaste toata lumea). stiu la ce te referi. o sa verific si dc e vreo piatra pe acolo, desi cred ca in 3k km s-ar fi zdrobit intr'un final. plus ca zgomotul se aude si din stanga si din dreapta. asta e ciudat. e cam aiurea sa se intample asta concomitent. ma gandesc ca au ajuns la un grad de uzura egal (sunt cele din fabrica) si probabil ca din cauza asta...

 

@davides

 

o sa postez si aici si o sa iti dau si pm dc esti interesat. oricum, inca mai vreau sa aflu cauza. si asta inainte de a le schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat niste placute(spate) care nu aveau uzura nici 50% deoarece ma enerva zgomotul ala la franare cand aveam viteza mica...erau Ate. Pana sa se apropie de 50% uzura au fost super silentioase, franau impecabil chiar si cand le-am schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nici eu nu am probleme la franare. sunt super ok. si dupa cum am precizat, ar mai avea 'viata' lejer pentru vreo 20k km la cum merg eu (masina are acum 42k km, iar ele sunt cam la jumatate uzura).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fasaitul asta dar de fapt sunetul este asemanator cu frecarea metal pe metal. Am avut o problema asemanatoare la alta masina(nu VW), dar la placutele de fata. Dupa o cursa cam foratata prin oras presarata cu cateva frane violente am constatat ca pe ultimii metri de franare placutele se comportau ca si cum ar fi fost uzate pana la fier. Adica exact zgomotul de placuta terminata definitiv de la Dacia de pe vremuri. Dupa cateva vizite la diversi mecanici fara nicio solutie concreta am schimbat placutele(uzura 50%) si am scapat de problema. Concluzia mea a fost ca din cauza temperaturii f mari cauzata de franele alea puternice materialul si-a schimbat proprietatile ireversibil. Degeaba au fost curatate, suflate etc.

 

Cred ca si aici e vorvba de o calitate proasta a placutelor, care din cauza ca sunt schimbate mai rar au mult mai multe cicluri incins-racit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale mele sunt cele din fabrica, asta e ciudat.

o sa le schimb in curand, pentru ca e super enervant zgomotul ala.

o sa revin cu detalii in momentul in care le am pe alea noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In urma unui drum mai virajat abordat agresiv, am observat aceste dungi pe discuri.

 

20130507112257.jpg
 

Am inteles ca se produc prin transferul materialului de pe placuta pe disc la temperaturi mari. E adevarat?

Dupa inca ceva km la mers mai usor au disparut.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am inlocuit placute fata , la 60 k, Din fabrica erau FERODO, am montat FERODO Premier (178 RON )

Se comporta bine. Adaptarea de care se vorbeste a durat 5 km.

Bafta tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ The_Ego, vad ca ai 312 pe fata. Ai si furtunase de metal? sunt curios cum se comporta la o utilizare intensiva ( pe drum de munte sau pe oras, mers voiniceste).

Am si eu acelasi set up cu 312 pe fata ( ATE+ ATE) dar nu am reusit inca sa fac un drum de munte cu ele si in plus masina mea este semnificativ mai grea si cu ceva caluti in "grajd" iar momentul fortelor de accelerare este ceva mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtunasele nu sunt de metal. Franele s-au comportat foarte bine, chiar si pe tronsoane de 9km unde au fost utilizate intens. Nu am simtit senzatia de pedala moale sau ca nu mai tin bine. Au avut parte de destule frane ferme de la 100-110kmh la 30-40kmh. Placutele tocmai ce au fost rodate, discurile si lichidul de frana sunt si ele noi, poate si acestea au contat.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. 
Acelasi set up il am si eu, cu toate piesele noi si cu rodaj facut " ca la carte" si cu cateva frane de la 180-200 pana la 0 la activ...dar eram curios in regim de utilizare intens, cu franari repetate si puternice daca totusi  fac fata.

Multumesc pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_ionut

Salut, desi cred ca s-a mai discutat pe aici, va intreb, care e diferenta dintre placutele TRW si ATE??

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT,VA RECOMAND LA TOTI PLACUTE ATE CERAMIC,CELE MAI BUNE UN PIC MAI SCUMPE DAR MERITA.

Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!