Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

Salut,

Ce recomandati pentru masina din semnatura? Si cam la ce preturi sa ma astept.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum iti trebuie placute premium sa nu ai probleme la franare.ATE si TEXTAR.Preturi dupa ce se identifica placutele dupa seria de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

saptamana viitoare merg sa schimb discurile si placutele pe fata (ma omoara trepidatu' la franare). am primi urmatoarele variante. as alege ATE (nu pentru diferenta de 10 lei) :)) sau?

1. Producator TRW: aproximativ 790 lei cu TVA inclus (pretul cuprinde 2 discuri frana, set placute frana, manopera montaj si test franare)

2. Producator ATE: aproximativ780 lei cu TVA inclus (pretul cuprinde 2 discuri frana, set placute frana, manopera montaj si test franare)

3. Producator BREMBO cu placute frana TRW: aproximativ 875 lei cu TVA inclus (pretul cuprinde 2 discuri frana, set placute frana, manopera montaj si test franare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus acum o luna discuri + placute ATE (fata / spate) si pot spune ca sunt multumit de cum franeaza. Am scapat si de tremuratul ala enervant :icon_thumleft: .

Ca info pret:

- discuri fata - 369.5 RON

- placute fata - 171.84 RON

- manopera - 94RON

- test frana - 62.52RON

Testul de frana a fost ca m-au dus la o statie ITP si au pus masina pe stand dar aveam cam 3km de cand schimbasem toate asa ca nu cred ca rezultatele sunt relevante. Eficienta a fost ceva de genul 50% pe puntea spate si 60% pe puntea fata. Daca stiam cum decurge treaba nu-l mai faceam. Poti sa-l faci pe banii tai, mai tarziu cand se "asaza" placutele mult mai ieftin.

Daca vrei detalii pot sa-ti si zic de unde le-am comanda. Poti sa ceri si discount. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu a folosit nimeni pana acum placute de tipul acesta ? ( Ferodo Thermoquiet )

Modificat de schumitza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu pot sa-ti spun ca sunt bune ca marca.Masina mea a avut din fabrica pe original Ferodo si au fost excelente,nu au scartait pana le-am schimbat la 45k,mai aveau 3 mm grosime,discurile sunt lucioase fara mare uzura,cred ca sunt mai moi.Acum am pus Ate sa vedem cum se comporta.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine la 11 merg sa la pun. o sa vad si eu dupa cateva sute de km cum se comporta :) important e sa scap de tremuratul volanului la franare.

p.s. ar trebui sa am grija la ceva anume acum ca vor fi noi? (week-endul viitor trebuie sa merg la o nunta spre Cluj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat Ferodo Thermoquiet- le-am montat ( eu ca sunt mecanicos :)).)

Au costat 185 RON

La demontare -surpriza : placutele originale ( cu care a venit din fabrica -am 43500 KM) pe fata sunt Ferodo.

Eu ma asteptam sa fie TRW - pe spate asa sunt.

Gedeonn

Cine are tremurat la franare ar trebui sa schimbe discurile -s-au ovalizat si de acolo vine tremuratul.

Daca nu sunt foarte subtiate se mai poate incerca rectificarea discurilor ( se indreapta suprafata de contact cu placutele pe strung), dar experienta a aratat ca exista un mare risc ca tremuratul sa reapara in 1000- 2000 Km.

Modificat de schumitza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata treaba. am schimbat discurile si placutele pe fata si ... parca am alta masina. e incredibil sa nu mai existe tremuratul ala in volan.

Am pus ATE si merge totul OK.

Ma gandesc ca daca acum e ok, ar trebui sa fie si pe viitor :)post-93738-0-23310700-1345202640_thumb.jpost-93738-0-32759500-1345202646_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai curatat bine suprafata de asezare a discului pe butuc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai..tipu de acolo a curatat el ca l-am vazut cu niste "scule" pt curatat. sper sa fie ok.

la un anumit moment, dupa ce merg cu masina 4 5 km, se aude un scartait daca apas pedala putin... E normal asta pt inceput? dispare dupa?

lichidul a fost verificat si "testat" si e OK, nu ar trebui schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut odata discuri + placute ATE la un BMW si primii 1000 km au mai aparut diverse scartaieli, dar pe urma s-ai linistit. Rodajul....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat acum 1200km cu ATE (discuri + placute) si nu am avut nici un scartait. Discurile noi trebuie curatate? O sa ma mai uit o data pe instructiunile de montaj dar parca nu scria nimic de curatat discurile. Doar de pe placute trebuie desfacuta ceva hartie de pe spate si ramane "lipicioasa".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea lipicioasa e ca sa ramana lipita placuta de etrier si sa nu se miste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a disparut scartaitul ala. oricum, inca merg cu grija cu ea ca dupaia sa nu ma trezesc cu io stiu ce minuni.

oricum, senzatia de discuri si placute noi ...e .....greu de descris :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ... trebuie sa schimb si eu placutele pe fata ... ce imi recomandati dintre : ATE ,PAGID, BOSCH ... preturile sunt bune la toate 3 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE. De altfel aceasta marca echipeaza foarte multe masini din fabrica.

Sent from my E15i using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si Pagid sunt ok, Mintex, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca iau ATE ... pretul e foarte bun si masinuta merita numai ce este mai bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

imi poate spune cineva daca masima mea beneficiaza de placute cu senzor?

intreb pt ca se pare ca am mers mai mult decat trebuia cu placutele si la franare aud un pic de zgomot pe partea dreapta.

mai mult de atat, eu m-am tot uitat din cand in cand la placute pe partea soferului si nu si pe partea dreapta. iar acum se pare ca sunt uzate neuniform (st/dr)

masina este un G5 90CP 2007, 54.000km serie: WVWZZZ1KZP054837

m-am orientat spre placute ATE, acum trebuie doar sa stiu ce model am nevoie

ms

Modificat de zav3005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine crezi k o sa te ajute,cand tu ai postat seria de caroserie cu 16 caractere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

aseara am facut dat jos rotile fata si am facut poze la discuri si placute

stanga

http://www.filehost....457/stanga_jpg/

dreapta

http://www.filehost....60/dreapta_jpg/

http://www.filehost....1/drapta_2_jpg/

http://www.filehost..../dreapta_1_jpg/

dupa cum se vede, pe stanga mai este ceva carne pe placute, nu a ajuns la senzor, discul e uzat normal (f f putin)

pe dreapta insa, placuta e fier pe fier si dupa cum se vede discul este afectat. ca si uzura, in locul unde este mai afectat nu cred ca are 1 mm (nu am avut subler sa masor)

intrebare:

trebuie sa inlocuiesc si discurile?

de asemenea nu inteleg de ce s-au uzat mai mult pe dreapta si mai putin pe stanga, unde culmea exista senzorul ! este normal?

placutele sunt Ferodo

Modificat de zav3005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!