Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

In manualul de service, pe coperta la interior, este lipita o eticheta cu coduri (asa este la mine). Acolo poti gasi codul pentru frane fata si spate (de exemplu eu am codul 1ZE pentru fata si 1KD pentru spate). Cu codurile respective mergi pe site la ATE si vezi ce tip de placute se potrivesc pe masina ta ( spre exemplu la mine merg placutele (normale) cu codul 24.0125-0145.1 pe fata si 24.0110-0277.1 pe spate ... sau alte coduri in functie de performante (cele ceramice au alt cod))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pr_cata,sa postezi o serie de caroserie si te ajut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ1KZ7P038920.asta este seria.si in legatura cu placutele care le am deja stie cineva pt ce model de masini se potrivesc?eventual sa le vand si sa-mi iau ce imi trebuie.multumesc

Modificat de pr_cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placute fata 1K0 698 151 F (ate13.0460-7117.2), 1K0 698 451 J placute spate (ate 13.0460-2894.2).Placutele gresite merg pe G5,O2,SUPERB,SEAT,PASSAT incepand cu an fabricatie 2005.Le faci un pret frumos si le pui la vanzare aici pe forum si dispar imediat.wink.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu am an fabricatie 2007.banuiesc ca sunt in functie de motor.multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna ziua! vreau sa-mi achizitionez placute frana fata pentru un golf v 75cp din 2004... nu le-am schimbat niciodata.. si masina o am de 2ani si jumatate, are ~130.000km. ideea este ca as vrea sa-mi pun placute la fel ca astea pe care le am deja pentru ca nu vreau sa ma complic prea mult, si sunt multumit de franele pe care le-a avut pana acum,dar nu stiu ce sunt.. stie cineva daca pot sa aflu ce sunt?daca dau jos roata scrie pe ele?vreun sfat va rog frumos? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti iei placute pe original si ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi lasi o serie de caroserie iti dau codul si pretul placutelor de original.Oricum e posibil sa te surprinda pretul.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ1KZ4W142428

acelasi lucru, te rog, tot golf 5 ca si al lui edwin...

coduri pe original si pret...Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nutu2009 1K0698151F in jur de 340 lei.Mai ai varianta ECO(preturi reduse) JZW698151 la 210 lei..dar atentie mare pe varianta ECO poti gasii in cutia de original un producator mai inferior calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, e acelasi cod si pt puntea spate?

Mai am rugamintea pt codurile discurilor de frana originale fata / spate tot la WVWZZZ1KZ4W142428!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Disc frana fata 1K0 615 301 AC(300lei bucata),disc frana fata ECO JZW 615 301 A (230lei bucata),placute spate 1K0 698 451 J (255 lei set),placute spate ECO JZW 698 451(180 lei setul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GABIVVX: In primul rand, merci ca ai raspuns asa rpd! WVWZZZ1KZ4P040239

Dar.. dupa cum am spus, masina o am de 2 ani jumate.. si nu cred ca placutele astea de le am sunt cele originale pentru ca masina are 130.000km.. eu am luat-o la 90.000, aproape sigur au fost schimbate dupa parerea mea...macar o data. Si, masina mea fiind una destul de lenesa, nu cred ca ar merita frane prea "sofisticate" si scumpe.. as vrea sa merg pe aceleasi care sunt deja pe ea, dar daca tot am si pus codul sunt curios de pret.. n-as vrea sa dau mai mult de 150-200RON pe ele.

@Nutu2009: poate sunt offtopic, nu injurati.. esti multumit de masina tai cu 75caluti?

inca o data imi cer scuze daca sunt offtopic,daca asta este o problema, @GABIVVX: de cand am cumparat masina am folosit ulei Mobil1 5w40 full synthetic(si ceva de genu 3000x1 parca mai scria). Acum trebuie sa-mi schimb si uleiul foarte curand, ce parere ai de uleiul acesta? Pana acum masina nu mi-a consumat ulei, dar acum cand am verificat parca scazuse putin(depinde si unde e parcata, trebuie s-o verific in acelasi loc dupa ceva timp, stiu) Imi poti da o parere si despre asta te rog, sa continui cu acelasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placute frana 1K0 698 151 F ,Textar 150 lei,Pagid 150 lei,Trw 150 lei,Ate 170 lei si gasesti si mai ieftine Roadhouse..etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos! Este un pret rezonabil. Scuzati nepriceperea,acum ce trebuie sa fac cu codul respectiv?am vazut mai multe feluri de Ate pe site-uri,dar nu scria nicaieri codul acesta. Se potrivesc astea " 09.2008 Parte montare fata 1zf,1zm,1zc. Latime 146mm, Inaltime 54,7mm,Grosime 19.7mm. Cu senzor avertizare uzura( ceea ce cred ca eu nu am la masina) Lungime contact avertizare 145mm. Sistem franare volkswagen" ? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de ate este 13.0460-7117.2 si te duci la magazin cu el si e simplu,daca nu au pe stok in maxim 2 ore ai placutele.

Latime: 146 mm, Înaltime: 54,7 mm, Grosime: 19,6 mm, Contact indicator uzura: inclusiv contact avertizare uzura, Lungime contact avertizare: 145 mm, Sistem franare: Volkswagen.Ai senzor de uzura pe partea stanga fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nutu2009: poate sunt offtopic, nu injurati.. esti multumit de masina tai cu 75caluti?

inca o data imi cer scuze daca sunt offtopic,daca asta este o problema, @GABIVVX: de cand am cumparat masina am folosit ulei Mobil1 5w40 full synthetic(si ceva de genu 3000x1 parca mai scria). Acum trebuie sa-mi schimb si uleiul foarte curand, ce parere ai de uleiul acesta? Pana acum masina nu mi-a consumat ulei, dar acum cand am verificat parca scazuse putin(depinde si unde e parcata, trebuie s-o verific in acelasi loc dupa ceva timp, stiu) Imi poti da o parere si despre asta te rog, sa continui cu acelasi?

Eu sunt al doilea proprietar, primul in Ro, din 2009, aprilie. Nu consuma ulei absolut deloc, iar consumul/marea problema este intre 6-9,5%.Momentan in oras imi ia 8,5-9,0%.Avand in vedere ca de obicei e masina doar de oras, singurul lucru care ma nemultumeste este consumul de benzina...Si eu am aprox 84.000km cu placute/discuri originale, si probabil doar in primavara voi schimba placutele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai computer board? Eu nu am.. As zice ca afara ar consuma in jur de 6-7 dar in oras consuma peste 10 sunt de parere.. Iti dai seama ca nu am cum sa stiu exact.. dar dupa km parcursi si benzina care am pus,cam astea au fost calculele,iarna cred ca a fost 11-12%. Alimentez cu 100ron si ma plimb 3-4 zile, si fac ~30km pe zi aici in oras,poate cateodata si mai mult ~40. Probabil ca mergand numai in oras nu ai observat cum "moare" masina cand ai 2-3-4persoane in masina si urci vreun deal.. Este prima mea masina, cumparata din octombrie 2009, dar in rampa mi se pare ca masina asta sufera.Viteza maxima cu ea a fost 180km/h,oare e prea putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GABIVVX: Nu mi-a aparut niciodata martorul pe board.Sigur am?Acum am facut 2 poze la placute, si am observat ca nu sunt tocite uniform.E diferenta cam mare intre ele, dar de ce?Apropo de senzor, cred ca la placutele astea trebuia sa se fi aprins deja martorul

Fata dreapta: http://img708.imageshack.us/img708/1153/img0097mxd.jpg

Fata stanga: http://imageshack.us/photo/my-images/215/img0098nf.jpg/

Oare de ce nu sunt tocite la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca sufera in rampa, am avut ocazia sa franez in a 4-a, pe autostrada, in rampa, si stiu cat de greu prinzi iar viteza...

Nu am computer de bord, fac plinul si alimentez dupa 3-4-500km, pe urma fac calculele...alimentez de la aceeasi statie,atunci cand nu sunt plecat din oras.

Nu cred ca merge cu mai mult de 175-180kmh, chiar daca esti in ultima treapta de viteza si cu acceleratia in podea, poate doar pe autostrada, cand esti in panta (cobori).

Oricum multumit de masina, mai putin de consum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@edwin,senzor ai la roata stanga fata doar la placuta de interior.Placuele trebuie schimbate si pe fata si pe spate(in cazul tau)pt ca esti la limita cu ele.Pe spate mai merg..dar nu mult ..cateva mii de km,dar pe fata trebuie schimbate.Sfatul meu este sa schimbi si fata si spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GABIVVX, nu am pus poza cu placutele pe spate.. pozele alea 2 sunt: una pentru partea stanga si alta partea dreapta, dar amandoua fata!(pe spate le-am schimbat acum vreo 5luni) Daca ai vazut pozele, se vede ca e o diferenta destul de evidenta intr ele, asta m-a mirat. Intrebarea mea este: de ce nu s-au tocit la fel sau aproape la fel?exista vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate,acum am vazut pozele mai bine si sunt etrierii de fata.Cand am vazut prima oara pozele (pe repezeala)eram ferm convins ca sunt placutele fata si placutele spate.Daca masina iti franeaza bine nu ai de ce sa iti faci griji.De regula placutele se uzeaza neuniform:cele din pistonas mai mult,cele din exterior mai putin..etc.Sunt cazuti in care martorul nu sa aprins(nu sa rupt contactul sa se aprinda martorul)si placuta de pe dreapta a ajuns la fier.E bine sa mai tragi un ochi la ele cand schimbi rotile iarna/vara,sau cum 1 din placute pare mai uzata sa se schimbe si nu trebuie sa astepti pana se aprinde senzorul.Am vazut cazuri in care placutele ajunsesera la fier si pe mecanic il intreba omul de ce nu prea mai are frane :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja mi-am comandat placutele recomandate de tine, si cred ca o sa le schimb in weekend. Nu am avut nici o problema cu franele pana acum, doar cateodata in panta sau cand dau sa imping masina cu forta, se aude ceva ciudat,dar cred ca este de la frana de mana. Am citit pe net ca si cum placutele se uzeaza neuniform daca sunt discurile ovalizate, si m-am speriat! La mine si cu placutele din poza, pot sa spun ca franeaza foarte bine,si nu am observat sa trepideze volanul sau sa fie ceva in neobisnuit.Imi poti recomanda un service "ieftin si bun" pt schimbarea placutelor? O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am schimbat placutele pana la urma :D Cablul de senzor de la placuta din stanga era taiat si legat intr-un fel (nu inteleg de ce cel care le-a schimbat prima oara l-a facut asa).. si totusi nu stiu de ce nu imi aparea martorul pe bord.. Multumesc baieti!

Modificat de edwin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!