Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

mai jos ai tipurile de discuri montate pe golf V. Placutele sunt functie de tipul ( marimea ) discului

http://vwforum.vwfor...discuri-golf-5/

Sunt depasit, am mai multe coduri pe acel sticker din portbagaj...nu stiu ce dim au placutele, ma poate ajuta cineva?

Am atasat poza cu stickerul.post-97630-0-67995900-1331276658_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1ZE/1ZP - Diametru [mm]:288 mm / Grosime disc frâna [mm]:25 mm pt fata

1KD/1KQ - Diametru [mm]:255 mm / Grosime disc frâna [mm]:10 mm pt spate

Modificat de PaulBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt seria ta de caroserie WVWZZZ1KZ4W034432,placute fata 5K0 698 151,placute frana spate 1K0 698 451 J

post-64586-0-47168000-1331277181_thumb.j

post-64586-0-40615100-1331277195_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult!!!!

Pt seria ta de caroserie WVWZZZ1KZ4W034432,placute fata 5K0 698 151,placute frana spate 1K0 698 451 J

astea sunt codurile de piese...nu? si daca imi spuneti si ce lichid de frana sa iau ar fi perfect..dot.4 cumva?

Modificat de nucu_as
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TEXTAR 95006200 Lichid de frana DOT 4 PRO 1Litru (50lei),ATE 03.9901-5802.2 DOT 4 1Litru (30 lei).Sau daca vrei ceva mai bun cu interval de schimb sa depaseasca 2 ani ATE Super DOT 4 03.9901-6002.2 1Litru (50 lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt bune oare de ceva placutele italiene LPR? ei le lauda pe site de numa numa, insa am vazut ca pe spate au cel mai bun pret dintre toti producatorii din lumea asta. cam la jumatate fata de restul. pe fata sunt cam tot ca si trw, putin peste 130 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

De ce nu mergeti pe chestiile dovedite a fi bune si va orientati spre tot felul de firme? Minimul pe care l-as pune pe masina ar fi ATE. Sunt ok, nu scartaie etc etc. Aveti nevoie de mai mult, incepeti si studiati daca merita EBC, Ferodo etc etc. Sincer eu nu as face experimente pt o diferenta de 10-20-30 lei la placutele de frana, nu e ca si cum le-ati schimba lunar ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai restul sunt de la 90 lei in sus si lpr astia vin acum cu 45 lei. sparg piata. :) numai intrati pe site la ei sa vedeti ce le mai lauda, ca au senzor de uzura, ca au nu stiu ce material sa nu faca zgomot la franare, etc. la fel ca si are si trw sunt azbest free. pastile de frana. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa faci experiente pe masina ta pt 50 lei in plus,monteaza lpr-uri.Sunt printre cele mai proaste placute.E normal sa le laude...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte departe de TRW nu cred ca sunt deoarece pentru fata au preturi egale, deci oarecum si produse similare. un set de trw fata costa 132 lei si un set de lpr fata costa 130 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu stiu ca loganul are saboti de la LPR iar din punctul meu de vedere Loganul NU ARE FRANE :) De unde concluzia ca LPR sunt jenante. Simt nevoia sa ma repet, pt 50 lei merita sa faci experimente cu o piesa pe care o schimbi la 60-80-100.000km? O piesa de care depinde in mare masura VIATA ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu depinde viata mea de placuta aia de 2 cm de pe discul din spate stai linistit ca nu merg ca la raliu. am frane super ok pe fata iar astea de pe spate sunt la fel de bune, alea de pe spate sunt mai mult asa de fite.

daca loganul nu are frane cum le opresc taximetristii astia?

:)

la fel poate spune oricine ca un set de 90 lei sunt crima pe strazi fata de unele de 180 lei care si franeaza si canta lambada in timp ce isi flutura fustele.

toate au acel material abraziv numit de popor ferodou care asta face opreste masina la nevoie. numai un copil poate crede ca niste placute de 100 euro sunt race si fac minuni iar cele de 15 euro sunt din carton presat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te contrazic ONDIN...

Viata ta depinde de calitatea materialului si performantele acestuia cand este puns la treaba !

Loganul a fost drept ex, pana la urma toate masinile au un sistem de franare - eficient sau mai putin eficient, dar totodata analizeaza ca nu noi inventam roata.

Te sfatuiesc ca piesele si consumabilelel pe care le schimbi masinii tale sa se ridice nivelului pe care l`ai ales!

* Cand ajung pe la Cristi o sa`l rog sa ne stabileasca o intalnire :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Stiu niste baieti care pun ferodou pe placutele uzate, poate vrei d-alea :)) Acum lasand gluma la o parte, stiu foarte bine cum franeaza Loganul. Sau mai bine zis cum nu franeaza. Am avut asa ceva. Acum na, si trabantul si lamborghini te duc din punctul A in punctul B dar asta nu inseamna ca nu exista diferente intre ele. O friptura din muschi de vita argentinian e mai buna decat o friptura din muchiul de vita pe care il mananci la bodega X. Si asa mai departe. Sunt convins ca si placutele LPR vor produce o oarecare forta de frecate pe discurile de frana; intrebarea este ce valoare are aceasta forta? Pana la urma daca nu conteaza, de ce mai folosim franele pe spate? Doar pt frana de mana? In fine, eu nu voi mai citi acest topic. Am frane de GTI pe fata cu discuri Zimmerman si placute EBC RedStuff, am ATE pe spate, fiecare isi pune ce vrea. Dar in cazul asta nu inteleg de ce mai punem intrebari pe forum legat de calitatea anumitor produse daca tot ne incapatanam sa folosim ce e mai ieftin.

Problema nu se pune cand mergi cu 60km/h in oras, vezi semaforul de departe ca se face rosu si apesi usor frana. Intrebarea este ce te faci daca iti sare un copil in fata si vezi ca apesi frana DEGEABA? Sau ca ar fi trebuit sa opresti cu 1 metru mai devreme. Nu iti vei pune intebari daca nu cumva o placuta mai buna te-ar fi ajutat sa eviti un accident?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va explic smechereste :lol: .Stanga saboti LPR-dreapta saboti BOSCH veniti pe reteaua de original RENAULT.Va las sa va dati cu parerea in privinta diferentei de material.

post-64586-0-64043700-1331968216_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va arat poza cu ei sa vedeti ca sunt la fel ca si bosch, trw, pagid, ate, ferodo, etc. poate nu rezista la fel de mult ca si cele consacrate, poate ca sunt putin mai dure decat discul de frana trw pe care il am pe spate si il uzeaza mai repede, insa adevarul este ca sunteti voi refractari la nou. :)

LPR produce:

Cap planetara

Cilindru receptor ambreiaj

Cilindru receptor frana

Disc frana

Etrier frana

Furtun ambreiaj

Furtun frana

Planetara

Pompa apa

Pompa centrala ambreiaj

Pompa centrala frana

Regulator putere de franare

Rola ghidare curea distributie

Rola ghidare curea transmisie

Rola intinzatoare curea distributie

Rola intinzatoare curea transmisie

Set complet placute frana

Set complet saboti frana

Set complet saboti frana de mana

Tambur frana

Nu iti vei pune intebari daca nu cumva o placuta mai buna te-ar fi ajutat sa eviti un accident?

de fiecare data cand franez ma gandesc exact la acest aspect, in plus mai mai gandesc daca am dat destul bacsis la mecanicul care le-a montat sa nu le fi pus cumva gresit, apoi daca nu cumva trebuie sa pun un sistem de franare de o clasa superiora. sa fim seriosi, orice piesa aprobata de catre cei in drept si comercializata in tara noastra indeplineste normele si face exact ce face si o piesa mult mai scumpa.

cred ca este mult mai periculos sa umbli cu niste placute de super firma uzate decat cu unele ieftine dar noi, bine exceptand rodajul initial de 300-500 km cand chiar nu ai frane, mai ales daca schimbi si fata si spatele in acelasi timp.

nu cred ca este topicul despre cele mai scumpe placute si nici despre cele mai bune, vorbeste doar despre placutele de frana pentru golf V, fie ca sunt ieftine sau scumpe. produse in uniune sau in afara ei, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te contrazic ONDIN...

Viata ta depinde de calitatea materialului si performantele acestuia cand este puns la treaba !

Loganul a fost drept ex, pana la urma toate masinile au un sistem de franare - eficient sau mai putin eficient, dar totodata analizeaza ca nu noi inventam roata.

Te sfatuiesc ca piesele si consumabilelel pe care le schimbi masinii tale sa se ridice nivelului pe care l`ai ales!

* Cand ajung pe la Cristi o sa`l rog sa ne stabileasca o intalnire :)

viata mea depinde de foarte multi factori nu doar de frane, ca daca vine un nebun in scurt cu tir-ul peste mine pot sa tot franez eu ca tot degeaba.

:)

facem o proba cand ajungi in zona sa vezi ca si la mine franeaza la fel ca la orice alt golf cu frane de fite.

acum pe fata am discuri si placute ATE dar cand le termin pun set complet ori starline, ori nipparts, ori breck sau bendix.

am gasit si reclama care m-a determinat sa cumpar LPR.

Brake pads are housed in the brake calipers and are a key component of the braking system, applying contact and friction to the brake discs to slow/stop the vehicle.

Key Features:

  • R90 approved
  • Semi-metallic pad structure for strength and heat transmission (heavy metal free)
  • Friction levellers to maintain constant friction level
  • Anti-noise systems
  • Acoustic noise wear indicators
  • Operating temperature from -30C° to +500C°

cred ca asa se lauda si restul firmelor de top, ca doar nu spune nimeni ca a lor sun mai rele sau mai bune decat concurenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-au mai spus si colegii, unii nu sunt dispusi sa faca experimente pe masina/viata lor. Printre ei ma numar si eu. Am ales Ate cand a fost necesar schimbul de placute(cu mult inainte de a ajunge la senzor) si sunt foarte multumit de alegerea facuta. Am schimbat si fata si spatele in acelasi timp si n-am avut probleme cu frana, masina a franat exact cum a franat de noua, cand am luat-o de la dealer din curte. Toate placutele(fata+ spate) m-au costat fabuloasa suma de 290 lei. Acum fa si tu calculele cat te-ar duce un set complet de chestii d-alea si vezi daca diferenta e asa mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

"facem o proba cand ajungi in zona sa vezi ca si la mine franeaza la fel ca la orice alt golf cu frane de fite."

Naivii forumului: Fuscobal, Teff, Kirkus, GTSport, WVWZZZ, Johnny Bravo, Dudu, sebip, Kostas, AlexKGS, Calin., eu, Dr.G.Silviu etc etc. Nu stiu cum ne-am putut imagina ca un sistem de franare performant si scump ar fi superior unui sistem de franare stock! Daca vrei sa le faci "reclama" LPR-urilor hai sa ne rezumam la gama de placute apropiata de stock. Afirmatia aia ca tu franezi la fel ca orice alt sistem de fitze e mai mult decat aberanta.

Ondin, hai sa nu preaslavim un lucru ieftin doar pt ca la ei pe site scrie nu stiu ce chestie. Iti dai seama ca nu vor scrie "ne cerem scuze ca nu suntem la nivelul ATe dar ce vreti la banii aistia?". Daca imi arati cateva teste comparative in care LPR sa fie la acelasi nivel cu ATe&Co o sa iti dau dreptate. Pana atunci, luand opinia majoritatii in calcul, LPR sunt niste placute mediocre. De ce? Pentru ca deobicei un lucru foarte bun apare imediat in tot felul de teste, emisiuni, reviste de specialitate etc etc unde li se confirma proprietatile fabuloase. Tu crezi ca degeaba se fac milioane de teste comparative intre diverse produse? De ce avem sute de tipuri si modele de anvelope? De ce se fac anual comparatii intre ele? Asa de amorul artei? NU, se fac pt ca unele produse sunt mai bune decat altele. Iar unii oameni vor sa stie ce este mai bun. De ce se fabrica anvelope de vara si anvelope de iarna? Pana la urma din cauciuc sunt fabricate si unele si altele.

Este DREPTUL TAU sa montezi absolut orice placute de frana vrei, noi nu iti impunem sa folosesti placuta X sau placuta Y. Insa nu vom ramane pasivi ineptiilor de genul "toate ie la fel, domle, aia care vinde mai scump ie niste porci care vrea sa se imbogateasca".

In incheiere voi reveni cu intrebarea de aseara. Care a fost rostul urmatorului post daca tot ai deja raspunsul absolut???

"Posted Yesterday, 14:31

sunt bune oare de ceva placutele italiene LPR? ei le lauda pe site de numa numa, insa am vazut ca pe spate au cel mai bun pret dintre toti producatorii din lumea asta. cam la jumatate fata de restul. pe fata sunt cam tot ca si trw, putin peste 130 lei."

Modificat de the_punkreas2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ondin,pune lpr-uri daca tu crezi ca sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la a crede ca ate, textar, ferodo si trw sunt supreme pentru ca au un pret ridicat si vin pe original la vag iar lpr, pagid, valeo, bosch, febi, delphi, roadhoause, bendix, doar ca sunt mai ieftine, sunt cele cu care iti risti viata este distanta mare, nu crezi?

eu am intrebat daca sunt bune in sensul ca daca le-a folosit cineva pana acum, daca nu le folosesti nu ai de unde stii direct daca te omoara pe strazi sau scapi cu ele, doar faci niste afirmatii bazate pe supozitii.

dar e clar daca nu ai bremo sau cele 4 de top ca si pret pe masina nu poti circula pe drumul public ca esti pericol.

:)

Modificat de ondin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Ce spun eu si ce intelegi tu :)))) Ti-am vazut nivelul, nu mai are sens sa continuam :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ondin,pune lpr-uri daca tu crezi ca sunt ok.

le-am montat astazi si pana acum se comporta exemplar, incantat de lpr, am scapat de chitaitul enervant de la fostele trw, cu toate ca mai aveau inca mult ferodo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!