Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

salut,

vreau sa schimb placutele de frana (fata + spate) iar cei din service mi-au recomandat lucas trw. imi puteti spune daca sunt ok(pret aprox 300 ron + manopera 80ron)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ce placute imi recomandati pentru masina din semnatura? ca urmeaza sa imi fac si eu revizia si placutele s-au cam dus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai scumpe. :D Nu sunt neaparat si cele mai bune, dar au marketingul cel mai scump si asta iti confera siguranta sporita la franare. Toate placutele de frana cumparate de la magazin/service autorizat isi fac treaba, stai linistit.

Nu stiu daca textar sunt cele care vin pe original, deoarece prefectura de aici are un tuareg care cumpara numai piese originale la masina indiferent de pretul acestora, si pe original in cutie erau placute TRW.

Asa ca TRW am pus si eu pe fata, de alea am de cateva luni si pe spate, nu scartie nimic, opreste cu respectarea limitelor fizicii, deci nu ma pot plange.

Singura nelamurire pe fata la o roata am vazut ca placuta din interior era mai putin uzata decat cea de pe exterior, fiind diferente totodata si intre placutele de la rotile din fata, nu colosale, dar vizibile cu ochiul liber.

Posibil sa nu lucreze un pisonas de frana cum trebuie, se pot regla cumva si astea?

Cred ca la mine nu sunt deloc discurile ovalizate, deoarece nu intru niciodata cu masina in balti chiar daca astept pana se elibereaza 500 m pe contrasens si nici nu am avut inundatii din alea in zona sa merg cu masina ca si cu vaporul, dar peste inca ceva vreme o sa le schimb discurile si pe fata sa vad daca se mai repeta fenomenul de tremurici ca de arici.

:D

Modificat de ondin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... am schimbat placutele spate. Cele noi sunt TRW ...

Un feed back despre placutele montate pe spate in Noiembrie: fara probleme majore, nu tu scartait, nu tu incalziri la folosire normala.

In schimb ieri pe coborarile de la Stelvio si Gavia, respectiv Mortirollo (am sa descriu calatoria in rubrica specifica cand ajung acasa) cele de pe spate s-au incalzit mai mult decat cela pe fata. Avand in vedere ca nu stiu ce am pe fata nu pot trage concluzia decat ca sunt de la alta firma care nu se incalzesc la fel :icon_thumright: cand am sa la schimb am sa postez din nou. Am simtit un pic de inmuiere a pedalei dar nu a fost ceva iesit din comun.

Off topic: daca cineva vrea sa coboare in forta (stil raliu) pe coborari '' mai '' periculoase poate folosi frana de motor pentru a compensa incalzirea sistemului de franare dar sa nu uite ca piesele componente a sistemului de transmisie sunt mult mai scumpe decat piesele de la frane. Si sa nu uitam nici de manopra aferente acestora :vaidecapulmeu: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am achizitionat si eu un set de placute pentru fata. Am optat pentru un set Jurid 170 RON ( are inclus si firul pentru senzor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un feed back despre placutele montate pe spate in Noiembrie: fara probleme majore, nu tu scartait, nu tu incalziri la folosire normala.

In schimb ieri pe coborarile de la Stelvio si Gavia, respectiv Mortirollo (am sa descriu calatoria in rubrica specifica cand ajung acasa) cele de pe spate s-au incalzit mai mult decat cela pe fata. Avand in vedere ca nu stiu ce am pe fata nu pot trage concluzia decat ca sunt de la alta firma care nu se incalzesc la fel :( cand am sa la schimb am sa postez din nou. Am simtit un pic de inmuiere a pedalei dar nu a fost ceva iesit din comun.

Pai e normal ca cele de pe spate sa se incalzeasca mai mult pentru ca pe spate sunt discuri compacte iar pe fata sunt discuri ventilate. O alta cauza e suprafata de disipare a caldurii mai mare pe fata (care vine din faptul ca sunt mai mari ca diametru pe fata si pe de alta parte sunt ventilate deci au patru suprafete in contact cu aerul - exterioarele discului si interiorarele lui. Bine si forta de franare pe fata e mai mare datorita principiului transferului maselor la franare si datorita inclinarii soselei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am schimbat si eu zilele astea placutele frana TRW si discurile BREMBO fata de scartiit nu scartie, dar mi se pare mai moale pedala si distanta de franare mai mare stie careva exista un rodaj ceva? si daca la schimbul acestora trebuie obligatoriu aerisirea franelor? lichidul a fost verificat si este in parametrii. astept pareri.

Modificat de Doom_I_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe instructiune de montaj apare o perioada de rodaj specificat (intre 200 si 500 km), lichidul de frana se recomanda a se schimba la 24 luni. (exista discutii diverse multiple pe alte topic-uri). Aerisirea nu este necesara daca nu s-a umblat la lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate au obligatoriu senzor de uzura pentru placutele fata daca se respecta codul piesei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbat placutele spate la masina din semnatura la 47.000 km. cele de fabrica erau TRW, le-am schimbat cu ATE.

pret placute ATE spate - 100,6 RON

manopera - 40 RON

cele fata sunt pe la jumatate, la anu cred ca le schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Si eu am optat pentru placute TRW, ca majoritatea celor de aici. Sunt multumit de comportament. La inceput au avut un scartait deranjant la franare usoara, dar a disparut dupa cateva sute de km.

Pret 350ron fata+spate+manopera.

Service : La-service, pe care il recomand tuturor fara retineri.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca si placute si discuri Mintex (fac parte din grupul Textar) si sunt ok din puct de vedere al calitatii dar si al pretului.Placute in jur de 120 ron si discuri 200ron pe set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Utilizator de EBC Redstuff V2 - foarte multumit, am 5000km si inca nu s-au tocit astfel incat sa muste cu toata suprafata, mers mai mult sau mai putin linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper că locul acestui post este aici, dacă nu, poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am schimbat ieri placute spate trw 107 ron si lichidul de frana 1.5L 52 ron si manopera 70 ron..sunt multumit nici un scartait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare,

Scuze de offtopic.

Am schimbat si eu azi placutele de frana pe fata(Ferodo Premier)(220Ron placutele+65 manopera+25 testare=310Ron)...dar din pacate mecanicul care s-a ocupat a descoperit ca cine a inlocuit inainte placutele a fortat un filet la portfuzetul din fata stanga si s-a ros, si a facut el un artificiu,ca sa pot merge momentan, dar a insistat sa schimb portfuzeta.

El spunea ca nu se gasesc aftermaket, ci vin doar originale, sau din dezmembrari...

Aveti idee de unde pot lua si eu un portfuzet? Si cam cat costa?

Multumesc anticipat!

Andrei

Modificat de urzicah2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael Wittmann

A folosit cineva placute BRAX? Am luat azi un set pentru fata si m-a costat doar 65 lei. Citind acum parerile unora, parca nu ma simt bine stiind ca am luat asa ceva. Nu ma dau banii afara din casa in perioada asta... dar parca nici "chinezarii" ieftine nu vreau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa te gandesti cand ai dat doar 65 ron pe ele daca sunt chinezarii sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, sunt nou pe forum, as dori sa va multumesc in primul rand pentru ca am gasit multe informati care m-au ajutat pe acest forum.

Am schimbat placutele de frana spate fata acum 600 km si la discurile spate spre marginea interioara pe circumferinta intregului disc este o dara de rugina de circa 0,6 cm care nu dispare sub nici o foruma desi placuta atinge acea portiune, fenomenul se intampla la ambele roti spate in fata nu am aceasta problema.Chiar daca merg cu masina 100 km portiunea acea de rugina nu dispare acum nu stiu daca mai trebuie rodate placutele sau nu au fost puse bine de la inceput ce parere aveti? o sa revin si cu niste poze.

Va multumesc, stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
eu am 70k de km si inca nu am schimbat nici fata nici spatele...inca mai merg... merg ca un mosulica, oare?

La fel si eu(~70k)...dar crede-ma ca nu merg precum un mosulica......dar folosesc foarte mult frana de motor, pe cat de mult posibil.Am invatat traseele pe care le parcurg mai des si ma uimesc pe zi ce trece de cat de usor poti sincroniza masina sa intre in viraj cu viteza optima, fara a atinge pedala de frana.La revizia de 60.000 am intrebat daca necesita schimbarea placutelor si mecanicul m-a intrebat daca-mi bat joc de el.....ca-s abia schimbate...ala modul ca nu se cunoaste uzura deloc pe ele. :)

Parerea mea ca mersul constant cu frana de motor pune presiune pe distributie si s-ar putea sa nu se prea renteze faprul ca nu ai uzura la placute! S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca mitul asta cu distributia si frana de motor s-a terminat dar vad ca nu e asa. Unu la mana: producatorul cand da garantie de x kilometri la distributie ia in calcul stilul cel mai daunator pentru distributie si in consecinta cazurile de rupere ale distributiei inainte de atinge kilometrii specificati de producator sunt EXTREM de rare. Doi: frana de motor nu inseamna sa treci intr-o treapta inferiora de viteza, cand ai luat piciorul de pe acceleratie si masina e in viteza esti in frana de motor. Trei: Masina mea, cea din semnatura, are 132 000 km si placutele de frana nu au fost schimbate nici pe fata nici pe spate niciodata, merg 90% extraurban si nu merg pe autostrazi (bine in Romania nici nu ai pe unde ca sunt decat doua) deci folosec frana de motor cat pot des de cele mai multe ori fara se retrogradez trepte si cand am schimbat distributia la putin peste 120 000 km arata impecabil (fara joc la role si fara urme de uzura pe curea). Si inca ceva, pe lamga faptul ca frana de motor ajuta la prelungirea vietii placutelor scade si consumul destul de bine, tocmai azi am venit de la Ranca (alt. 1650 m) - Tg Jiu (alt. 206 m) cu un consum de 2.8 l/100 km distanta fiind de 62 de km, pentru ca, consumul in frana de motor e 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat placutele de frana spate fata acum 600 km si la discurile spate spre marginea interioara pe circumferinta intregului disc este o dara de rugina de circa 0,6 cm care nu dispare sub nici o foruma desi placuta atinge acea portiune, fenomenul se intampla la ambele roti spate in fata nu am aceasta problema.

Sunt puse OK, stai linistit. Probabil ca inca nu s-au tocit suficient cat sa calce cu toata suprafata pe disc.

La franare simti ceva in neregula? Daca nu, n-ai de ce sa iti faci griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La franari nu mi se pare nimic in neregula, am incercat si franari la limita absului, masina franeaza in regula.

Multumesc de raspuns, poate o sa dispara cu timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti. De curand curand mi-am achizitionat si eu placute TEXTAR dar cand sa le inlocuiesc si pe cele spate am observat ca discurile mele erau pe terminate. Ce discuri de frana spate imi recomandati? Sa merg tot pe TEXTAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!