Jump to content

Recomandare placute frana Golf 5


4abc
 Share

Postare recomandată

Am schimbat si eu placutele vineri.Pe fata am pus Ferodo Premier Fdb,pe spate Textar.Cost placute 330 ron+60 ron manopera!

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat placutele de frana pe fata FERODO THERMOQUIET pret 119 setul din Autovit (cel mai bun pret);

Revin cu impresii de cum se comporta dupa 500-1000 km.

Salutari si vreme frumoasa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 1250 km sunt multumit de cum se comporta (au scartait la inceput, dar dupa un drum Buc.-Oradea retur sau pasuit pe discuri si nu mai sunt probleme).

Recomand modelul nu numai pentru cei cu buget limitat.

Salutari !!!

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am inlocuit placutele fata-spate cu Ferodo FSL (buget de criza). Dupa tot ce am citit pe aici, operatiunea mi s-a parut simpla. Prima impresie dupa inlocuire: nu scartaie. Urmatoarele impresii o sa vi le impartasesc dupa rodaj. Ca reper de comparatie: Jurid (fata) si Ferodo (spate).

Mi-ati facut viata mai usoara. Va multumesc!

Modificat de licurycu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian_90tud

Sambata am schimbat si eu discurile si placutele. Am pus si discuri si placute TRW.

Abia astept sa termin rodajul sa vad cum tin. Momentan vad ca nu scartie, ceea ce e un lucru bun.

Sper sa fiu multumit de ele :Driver:. Am optat pentru TRW deoarece doar cu ele ma incadram in bugetul de ~700 lei alocat franelor.

O sa revin cu pareri dupa ce termin rodajul.

O zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian_90tud ai schimbat fata,spate?

Modificat de alinm22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune si mie cineva de pe la piatra cubica mi se misca placutele in etrier si produc un zgomot destul de sacaitor? Mentionez ca placutele sunt noi si tokmai din acest motiv au fost schimbate fiindca si cele vechi faceau la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine sa-ti spuna pe nevazute ? cauze sunt destule, trebuie sa dai jos ca sa vezi unde e jocul, poate fi ori la palcute fata de etrier, ori etrierul nu e strans si joaca, ori poate altceva se misca pe acolo, arcuri slabite la etriere...etc. Da jos si vezi, sau mergi la un priceput in de astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian_90tud ai schimbat fata,spate?

Da, fata/spate am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa un rulaj de cca 150km placutele Ferodo FSL s-au asezat cat de cat. Rezultatul este multumitor, frana este eficienta si nu sunt zgomote de nici un fel. Recomand utilizatorilor normali (adica nu ca ceilalti ar fi anormali).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata dreapta, placuta este cea mai uzata. Are undeva pana in 2mm. Vreau in urmatoarea luna sa fac un drum de Budapesta si Constanta -adica vreo 2300km. Ma tine atat placuta sau preventiv e mai bine sa le schimb pe fata ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat de mult folosesti frana. Probabil o sa te tina, dar daca as fi in locul tau as prefera unele noi.

Nu stiu de ce , dar la mine placuta cea mai putin uzata era tocmai cea cu senzor :huh:

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce parte e cea cu senzor ? Nu s-a aprins indicatorul inca.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata interior stanga :D

Nu ai indicat care este cu uzura pronuntata: cel interior sau cel exterior. Daca nu ai nici un feed-back insemna ca nu face contact "inca" cu discul (ceea ce este "inca" bine).

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! va rog sa tragem o concluzie pt un G5 2.0 tdi. o sa fac o mica aroganta si o sa spun ca din puntul meu de vedere as da 500-700 ron pe un set de placute f bune!. nu prea imi place cum franeaza G5 si as vrea o imbunatatire. nu e nici cazul deocamdata sa imi iau kit de frane de 1500 euro. asa ca initial o sa ma limitez la niste placute f bune. are aprox 60.000 iar pe cartea service scrie ca au fost schimbate la 30k km placutele pe spate( poate e real, poate e " mizerie de service").( masina am cumparat-o de o luna jumatate, deci nu pot sa stiu daca intr-adevar au fost schimbate sau nu..) . multumesc pt viitoarele post-uri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dimensiune au discurile?

Eu am 1ZE pe fata (288m) si 1KD (255mm) pe spate. La ~50 000 am schimbat lichidul de frana (dupa 2 ani) si placutele fata si spate cu placute OEM, nu pe producator. Pot sa spun ca de atunci masina franeaza absolut perfect, la fel ca atunci cand era noua. Iar atunci cand le-am schimbat diferenta a fost enorma, desi nici cele vechi nu erau uzate foarte foarte rau (cei din service spuneau ca mai merg ~15 000 insa cunoscand masina si potentialul am decis sa le schimb).

Am 66 000km acum, iar la revizie la 65 000km pe stand la franare a iesit impecabil.

In concluzie, iti recomand placutele OEM :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu placutele fata. Cea de pe dreapta exterior era gata, mai ducea maxim 200km. Am cumparat TRW-uri cu 126ron+50ron manopera. Placutele nu scartaie; so far so good.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat si eu din anglia, niste placute ATE de pe un site renumit la ei pe care nu stiu daca am voie sa-l postez aici, iar weekendul asta trebuie sa ajunga.

Am dat pe fata-spate 65 lire, in jur de 3 mil si cv, iar aici sunt mult mai mult.Pentru cine e interesat pot sa-i dau un feedback cand sosesc.

Una din placute are si senzor,adica o mufa.E normal sa aiba doar una nu?ms :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar cele de pe roata stanga fata au senzor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

A schimbat cineva discurile de frana pe fata din cauza ca erau ovalizate? Cum se manifesta masina la franare mai brusca? La ce numar de km ati patit asa ceva?

Eu am aproape 140.000 km si desi inainte nu facea asa, acum dupa ce am schimbat placutele de frana are o tendinta usoara de tremurare a volanului cand reduc in scurt viteza.

Sa fie oare din cauza placutelor ca nu sunt inca rodate suficient?

Nu as vrea sa schimb discurile degeaba si de aceea am zis sa va intreb si pe voi poate ati trecut prin aceeasi situatie.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat chiar astazi comanda de discuri si placute Textar :Driver:

Sunt la al 3-lea set de placute cu aceste discuri si pe langa faptul ca s-au cam terminat la viteze mari imi trepideaza volanul si frana nu este foarte eficienta!

Masina are 180k si cred ca au tinut destul de mult...eu unul sunt multumit!

PS:Au costat 780 lei discuri+placute si manopera cred ca va mai fi 100-150 lei! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate 4 sau numai pe fata?

Legat de manopera: daca nu le ai cu tehnica (sau nu vrei sa te murdaresti ) pretul este ok in caz contrar SCUMP :blink:

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre toate 4 este vorba! :)

Luni masina intra in service pentru schimbarea lor.Nu prea le am cu tehnica si nici nu ma pasioneaza! :D

Eu zic ca e bun pretul pentru producatorul ales.Eu am pus placute OEM pana acum si de fiecare data am gasit Textar in cutie! :D

:)) Mie imi place vag-comul! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!