Jump to content

Passat B8 TSI


rcodru

Postare recomandată

Sa o stapanesti sanatos! 

Acc'ul, ca și tempomatul clasic, nu ajuta la un consum redus. La cat de comod este, însă, nici nu conteaza acest aspect. 

ACT'ul nu ar trebui sa se simta in funcționare, eu nu l'am simțit (pe Ateca) nici la început, nici acum, la 10k km. Motorul nu e tot CZEA? 

Si întrebarea clasica (daca nu e confidential :D) : care a fost pretul? 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

Arata absolut perfect, mai ales pe ALB! Este cea mai buna culoare, o scoate in evidenta, e mai usor observabila in trafic de ceilalti, si vara nu te coci in ea. 

O intrebare, vad geamuri fata cu tenta verde? exista privacy glass/geam atermic pe fata din fabrica? sau ai pus tu ceva folie.

Legat de range, sa stii ca e foarte precis sub 100km ramasi. Sub 90 parca e din 5 in 5 km range-ul si e foarte precis. Eu am luat masina cu 10km range ramas.

Link către comentariu

@andrei0241

Mulțumesc! Prețul a fost de 24800 euro.  Cu discount Porsche 20 de ani de vreo 4000 euro și încă un discount de 1500 euro dat de dealer.

Legat de ACT, nu te gândi că se simte ceva brutal, nu se simte deloc trecerea din 4 in 2 cilindri, dar la 130 pe autostrada, daca merge in 2, "vibrația" mașinii se simte puțin diferit în volan. Și da, motorul tot CZEA este.

 

@deenman știu că toate passaturile b8 au geamuri atermice. Cele din spate așa au venit din fabrică.

@Rave mersi ! :)

Modificat de rcodru
Link către comentariu

1000km autonomie e totuși onorabil. 

La a mea Ateca, după alimentare am constant 620-640km autonomie, pentru drumuri doar prin țară consider suficient, oricum trebuie o pauză de masă / mișcare până aș parcurge atâta distanță. 

Bun prețul și f ok și configurația. Ce ai mai fi adăugat dacă era sa faci tu comanda? 

Cât despre carburantul la preluarea mașinii, Seatul l'am luat cu 0km autonomie, mai că nu'i venea sa scot mașina din curtea dealer'ului până la benzinăria aflată la 500m...

Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos, foarte frumoasa bijuteria. drumuri bune

Link către comentariu

Felicitări pentru achiziție! Sa va purtați unul pe altul sănătoși! :D

Link către comentariu

In sfarsit cineva a postat despre un B8 1.4TSI ca sunt si alti care asteapta! :) 

Felicitari pt masina, s-o stapanesti sanatos. 

Cat despre motor, cum ti se pare? Trage destul de bine? :) 

Te intreb ca astept si eu un B8 1.5 TSI 150cp, detin un B5.5 1.9TDI 4Motion 130cp. 

 

Link către comentariu

@bishny2003 @sebip Mulțumesc!

@andrei0241

As mai fi adăugat Lane assist, assist pt faza lungă și Side assist.

Dar cine știe, am văzut că există kit de retrofit pe kufatec.de :) și la cat de slab e parbrizul ( am deja 2 floricele pe el ), daca îl voi înlocui, sigur o sa iau versiunea cu camera inclusa.

Link către comentariu

@misucatinas

Motorul trage ok ( pt mine )  Am mentionat lag-ul pe care il simt in turatiile mai joase ( 1500 - 1800 ).

Nu pot compara cu 1.9 TDI ca nu am condus, dar imi imaginez ca acel cuplu de la diesel se simte mult mai bine.

Despre 1.5 TSI am auzit ca e gandit sa fie mai economic decat 1.4 TSI si ca nu prea-i place sa fie turat :) Sa ne spui cum se simte,

Link către comentariu
Razvan Constantin

Sa o stapenesti sanatos si drumuri bune. Masina are destule optionale, doar culoarea nu este demna de un Passat, trebuia sa alegi una mai eleganta.

Modificat de Razvan Constantin
Link către comentariu

@Razvan Constantin - așa o fi :) fiecare cu preferințele lui. Am avut de ales între alb și negru, cum mașina neagra mai avusesem ... mi-a "ușurat" decizia ?

 

@Radhoozzz - mersi!

Modificat de rcodru
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

la spalatorie :

IMAG3035.thumb.jpg.9d8794aa6c456f3fc74f45aafe49992d.jpgIMAG3037.thumb.jpg.d280e4c9f38b29f7f620f1fcbea5f5d0.jpg

Si ceva pentru intretinere. Se pare ca am deja o zgarietura fina pe o oglinda si ma astept sa fie nevoie sa mai pun puncte de vopsea pe unde mai sar pietre.

IMAG3071.thumb.jpg.d61f7dcfb0c4c1bde4b3dffe3b7108a0.jpg

Link către comentariu

Felicitări și să o stăpânești sănătos! E o mașină foarte frumoasă și confortabilă. 

Link către comentariu

Cum spala cei de la concorso?Parca acolo pare don ce vad in pozele de mai sus. Merita diferenta de bani fata de o spalatorie normala sa zic, acorda mai multa atentie la detalii sau ca si restul?

salutari si sa o folositi cu placere!

Link către comentariu

@Miky_1 Mulțumesc!

@gabriel88 da, din cele pe care le-am incercat eu sunt și cei mai buni și cei mai scumpi. A nu se înțelege că sunt perfecți totuși :)

 

 

Link către comentariu

Felicitari prntru achizitie, este foarte frumoasa. Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara incidente nedorite 

Link către comentariu

Salut, am și eu o zgârieturi pe parbriz.. Tu ai testat acea soluție pe oglinda!? A diminuat zgârietura? Sau eliminat!?.. Parca as încerca și eu ceva cu ce sa scot zgârieturi de pe parbriz.. 

Big like pt masina și +1 pt întreținerea ei! 

Modificat de davides
Link către comentariu

Ptr zgârieturi serioase pe parbriz, polish manual e inutil, trebuie ceva pe baza de oxid de ceri, aplicat mecanic

Link către comentariu

Salutare! Felicitări pentru achiziție! ?

Mă bate și pe mine gândul la o configurare asemănătoare și sunt foarte curios de cum arată interiorul și scaunele ergoComfort. Cum se simt? Am ergoActive pe Golf și mă aștept la un sentiment asemănător.

Ne poți trimite niște poze și cu interiorul?

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
On 8/23/2018 at 8:13 PM, davides said:

Salut, am și eu o zgârieturi pe parbriz.. Tu ai testat acea soluție pe oglinda!? A diminuat zgârietura? Sau eliminat!?.. Parca as încerca și eu ceva cu ce sa scot zgârieturi de pe parbriz.. 

Big like pt masina și +1 pt întreținerea ei! 

n-am incercat inca, dar nu as recomanda sa dai pe parbriz.  zgarieturi fine am avut pe parbrizul de la vechiul b6 si s-a lasat cu schimbare parbriz. nimeni nu se baga la polishat parbrize.

On 8/23/2018 at 11:55 PM, andrei0241 said:

Ptr zgârieturi serioase pe parbriz, polish manual e inutil, trebuie ceva pe baza de oxid de ceri, aplicat mecanic

@andrei0241 ai ceva mai multe detalii ? se face pe la undeva pe la noi ? 

On 8/24/2018 at 12:25 PM, MaciuMTR said:

Salutare! Felicitări pentru achiziție! ?

Mă bate și pe mine gândul la o configurare asemănătoare și sunt foarte curios de cum arată interiorul și scaunele ergoComfort. Cum se simt? Am ergoActive pe Golf și mă aștept la un sentiment asemănător.

Ne poți trimite niște poze și cu interiorul?

 

Mulțumesc!

@MaciuMTR Cele ergocomfort mi se par mai mult marketing. Compar cu B6-le anterior si ce au in plus e reglajul manual al lungimii si inaltimii sezutului. Mie mi se pareau mai confortabile cele de la B6 la drum lung.

 

 

 

si niste poze cu scaunele

IMAG3154.thumb.jpg.1262b718a8ede7ae4a5f940bb99a1922.jpg

IMAG3152.thumb.jpg.7bf42c0e65efd2e51b96aa350ceca305.jpg

Link către comentariu

Poti intreba la astia, am vazut niste review'uri bune despre ei (nu am avut insa de'a face cu ei). Costul se pare ca e in functie de conditia parbrizului, intre 2-600 ron. Mai sunt si altii, deci se poate ...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!