Jump to content

Bondaru' Negru - Karoq Style 1.5 DSG


Piggy_JR

Postare recomandată

Salutare,

 

Dupa asteptari seculare (atat mi s-a parut) care au durat 162 zile (23 saptamani), am ridicat un minunat Karoq 1.5 TSI (150 CP) DSG cu urmatoarele extra dotari fata de Style: Duze stropitoare parbriz incalzite; Elemente suplimentare protectie sasiu; Masute rabatabile pe spatarul scaunelor din fata; Parbriz incalzit; Sistem Varioflex.

De la dealer am primit 4% discount si covorase (fata, spate si portbagaj) si numerele temporare "preferentiale" (lol).

Deoarece nu am avut rabdare, am si scos-o la drum si deja avem 500 km si pana acum am doar o impresie buna cu privire la cum se comporta atat in trafic aglomerat (Bucuresti), cat si la drum intins (DN1). Trecand de la o cutie manuala, pot sa spun ca acest DSG chiar imi place cum se misca si cum schimba vitezele in caz de nevoie, urgenta, cat si daca mergi "potolit".

 

2.thumb.jpeg.7f94d3b0bbed576d1ff639b97fe99aad.jpeg1.thumb.jpeg.ab543081bffdc4b2b57be6b790b19208.jpeg3.thumb.jpeg.e80a5f2005bd032b47201b57d60695e0.jpeg

Drumuri bune tuturor! :)

Link către comentariu

ma bucur pentru tine si achizitia ta.

frumoasa masina .... drumuri bune !

Link către comentariu

Foarte frumoasa! Tare de tot numarul provizoriu :D 

Niste geamuri fumurii cred ca ar completa bondarul.

Link către comentariu

Primul Karoq pe forum, daca nu ma insel. Sa-l stapanesti sanatos. Da, niste geamuri fumurii ar completa aspectul.

1.5 TSI pe Karoq cred ca este mai fasnet decat pe Kodiaq.

Drumuri bune!

 

Link către comentariu

Am pus si folie Llumar LATI Avantgarde; urmeaza sa pun poze noi cu noul look.

Obisnuit cu cutia manuala si cu motorul zgomotos, acum nici nu am observat cand ajunsesem la 110 (atat de repede si de silentios). As face un test drive cu un Kodiaq (acelasi motor) sa spun care e mai fasnet. :)

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, drumuri bune si asteptam poze cu noul look.

Link către comentariu

My vision: jante cu negru, elemente cromate infoliate cu negru, longitudinalele sunt deja negre iar geamurile zici ca ai pus folie (sper ca e 5%).

Result: Karoq Black Edition ?

PS: legat de placutele rosii, ce sanse erau sa pice numarul asta? :))

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Da, cea de 5% (am copil mic si inca nu si-a reglat ochii la lumina puternica + vreau sa il protejez de uv - de asta am ales clasa de top de la Llumar)....

O idee foarte buna, sa transform acest Karoq in Black Edition - pacat ca nu pot pune folie tot de 5% si pe fata. :(

Multumesc tuturor pentru urari! La fel va spun si eu: Drumuri multe, bune si fara evenimente! :)

P.S. O sa pun, mai tarziu, mai multe poze cu foliile (interior si exterior) si alte detalii (standard) din interior.

Link către comentariu

Tot pentru copii am pus si eu folia la Kodi (plus pentru ca arata ca o vitrina de sufragerie fara :)) )

Ar fi fost super sa se poata pune si pe fata, ceva mai deschisa nu tot 5% ca e prea exagerat pentru fata, dar se facea trecerea mai lin nu asa brusc.

Link către comentariu

Si cateva poze cu foliile, interiorul si consumul (pana acum). Ca si viitoare schimbari, vreau sa ma joc cu OBD11 (inca nu l-am comandat), si sa merg pe "Karoq Black Edition" :))

 

21.jpg

3211.jpg

20180712_074010.jpg

20180712_074103 (1).jpg

Link către comentariu

Vreau sa imi pun bare si cutie portbagaj. Are cineva idei de unde as putea sa cumpar unele care sa fie destul de bune (fara zgomote in mers etc.)?

Link către comentariu

Am studiat si eu problema asta, exista un model de la Thule care se pare ca nu face la fel de mult zgomot ca celelalte:

https://portbagajeauto.ro/bare-transversale-thule-wingbar-edge-pentru-skoda-karoq-5-usi-suv-model-2018-sistem-cu-prindere-pe-bare-longitudinale

Eu totusi nu vreau sa dau atatia bani, vreau sa le folosesc impreuna un suport de biciclete, utilizarea va fi ocazionala, asa ca probabil voi lua asa ceva:

https://suportbicicleta.ro/accesorii-auto-exterioare/bare-transversale/bare-transversale-menabo-dozer-pentru-skoda-karoq-2018-5612.html?search_query=Skoda+karoq&results=7

Link către comentariu

@cris2109are un set de bare de la Thule (din poze, cele din link seamana cu ce are el).

Cum zice si el, indiferent ce bare ai cumpara, la viteze mai mari, clar vor face zgomot. Daca adaugi si cutie, clar zgomotul va creste

Link către comentariu

Ma uitam si eu peste cele de la Menabo (par a fi compromisul destul de ok in pret - calitate).

Acum ramane cutie portbagaj. :) Vreo idee?

Link către comentariu

La cutii conteaza mult capacitatea si forma. Oricum va face zgomot in mers, la viteza mare.

Link către comentariu

Se vede DSG-ul la drive green. Eu cu manuala nu cred ca am reusit mai sus de 80.

S-o stapanti sanatosi si fara evenimente...decat cle placute :)

Link către comentariu

multumesc, valyemil81! :) si tie la fel!

@Cristian, ceva idei pentru cutia de portbagaj? Eu nu am testat nimic (nu am avut nevoie pana acum) si de asta intreb.

Modificat de Piggy_JR
Link către comentariu

Da, barele alea de la Thule le am eu pe Ateca. Peste 80km/h fluiera si alea un pic. Partea buna e ca in 5 min le poti da jos. Am avut model similar pe Ibiza dar erau mai inalte si cu capetele iesite in afara. Alea fluierau mai tare. Ca portbagaj, eu am folosit pe Ibiza si inca il mai am unul de la Modula de 430l. Am dat cam 700ron de nou si nu am avut nicio problema pana acum. Nu simti ca il ai deasupra in mers nici la viteza. Cu portbagajul deasupra, contrar la ce te-ai astepta, nu mai fluiera, dar creste consumul.

Link către comentariu

Va rog sa reveniti on topic.

Pentru sfaturi de achizitii cu privire la cutii de trasport sau bare exista topic-uri dedicate.

Va multumesc.

Link către comentariu

@loghy, se pare ca am inteles gresit scopul acestui topic. Credeam ca e vb de masina mea si de a cere sfaturi pentru diferite aspecte (non-tehnice).

Daca trebuie sa postez in alta parte si sa astept cu saptamanile sa imi raspunda cineva, atunci asa o sa fac...adica nu mai cer ajutor public pe acest forum.

Link către comentariu

@Piggy_JR hai sa zicem ca doar partial :), ca acesta este si motivul pentru care nu am intervenit de la inceput. Adica: daca discutia nu ia avant este ok, dar cand ia amploare este de preferat sa se poarte intr-un topic dedicat pentru ca ulterior este mult mai usor de gasit de catre alti membrii, decat "ascunsa" aici si apoi, are mai multa vizibilitate in randul membrilor fiind in aria tehnica, intrucat nu toata lumea este interesata de aceasta arie.

Scopul acestui forum este, pana la urma, de a ne ajuta intre noi, si sa beneficiem in urma intamplarilor si experientelor celorlalti.

Sunt destul de obosit la ora asta, dar sper ca am reusit sa ma fac inteles :)

 

Link către comentariu
  • 1 year later...

M-am gandit sa sterg un pic praful de o palma depus aici prin a spune ce i-am mai facut in acest an:

Un set nou de roti (jante + anvelope) ce sa le folosesc pe timp de iarna. Nu am vrut ceva prea-prea si nici foarte-foarte, asa ca m-am oprit la oferta celor de la Skoda: AZW Polar 7,0 x 17" 5/112/45 + 215/55 R17 98V XL Semperit Speed Grip 3.

Un set de aparatori de noroi, care pot sa spun ca strica un pic design-ul masinii, dar pe drumurile (secundare) pe care merg pot sa spun ca isi fac treaba. Toata mizeria nu ajung pe portiere (cel putin nu la fel de mult ca inainte) si da un aer mai curat masinii.

Aparatori_Noroi.thumb.jpg.9d2034b8478a4d9342be5c6d6d1251e0.jpg

 

Camera de bord e discreta si interesanta, a reusit sa surprinda un bivol ce m-a sicanat pe sosea. Din pacate nu am scos acea inregistrare la timp, drept urmare a fost stearsa (prin suprascriere). :( Oricum sper sa nu mai dau peste astfel de bivoli pe sosele si sa devenim colegi in trafic, nu concurenti.

Camera.thumb.jpg.c6344ee1d0b9f5137f4a9bee808e640d.jpg

Deoarece, cautam bare transversale si cutie, pana la urma am decis sa iau doar barelele, iar cutia sa o inchiriez de fiecare data cand am nevoie; ceea ce pare din ce in ce mai rar, deoarece portbagajul masinii incepe sa devina din ce in ce mai incapator, sau timpul petrecut jucand Tetris incepe sa isi arate adevarata valoare. :)))

Despre bare, pot sa spun ca zgomotul facut nu e atat de deranjant; iar fluieratul se aude la viteze de autostrada.

Bare_Transversale.thumb.jpg.996d87ec0cc6f73384b836600bd76d13.jpg

Intr-o nota mai putin distractiva, m-am trezit (dupa o parcare regulamentara intr-un centru comercial) cu o zgarietura, de toata frumusetea, ce cuprinde toata portiera dreapta fata si jumatate din cea din spate. :(

Zgarietura.thumb.jpg.77c91d3ae88ec83e716e409013d11837.jpg

Iar la 19.750 km (fix) mi-a dat primul avertisment: Verificati cantitatea de ulei de motor. Drept urmare am deschis capota, am curatat joja si am vazut ca nivelul era in partea de jos (minim). Am tras o fuga la primul service Skoda si am cumparat 1 litru de ulei Castrol 5w30 (504 00/507 00) si am completat cu 500 ml (astfel nivelul a crescut la jumatatea jojei).

Oricum, timpul si km petrecuti in aceasta masina pot sa spun ca sunt interesanti, fara probleme si fara oboseala acuta pe partea soferului. :)))))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!