Jump to content

Surub bucsa bascula


valy2d
 Share

Postare recomandată

Salut!am si eu o problema.Am fost la 2 service-uri sa-mi schimb bucsele la bascula partea din fata(cele mici).Bucsa din stanga nu au reusit sa mi-o schimbe din cauza unui surub pe care nu-l pot scoate.Si mi-au spus ca nu pot da alt filet fiind din aluminiu si ca trebuie schimbat cadrul cu totul .Stiti vreun service unde pot rezolva problema fara sa schimb cadrul?

Atasez 2 poze cu surub si cadrul:

 

301DBFC2-3420-4320-8353-08968B58C8D7.jpeg

C955C22D-AEB8-4A94-A977-687B14572B8C.jpeg

Modificat de valy2d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inundat șurubul cu spray degripant și încercat după câteva zile. Cu un T de forță și un braț prelungitor trebuie să se deșurubeze.

Eventual la alt service, fiindcă ăștia nu par să se fi chinuit prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La primul service au incercat destul de mult sa-l scoata au dat si cu un spary(nu stiu exact de care) ,dar n-au reusit iar cei de la al 2-lea service mi-au recomandat sa schimb cadrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă se vrea, se poate. Ai două variante, șurubul fie se va rupe, fie se va desface.

Dacă se va rupe, se dă o gaura prin el cu un burghiu spiral de 8, apoi cu unul de 10 (șurubul e de 12, deci la fix), se ia un tarod cu același pas metric (1.5) și se încearcă refacerea filetului existent. E riscant, dar din momentul în care s-a rupt șurubul, nu ai nimic de pierdut.

Ăia nu sunt mecanici, ci schimbători de piese.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos!imi poti recomanda un service unde pot face asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Sau cauta un service care au helicoil...

Cum zicea si MyKe majoritatea se axeaza pe schimbat piese...de ce sa iti repare cadrul cand iti pot vinde unul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă știți vreun service care dispune de așa ceva,va rog să postați aici sau să-mi dați un pm.Multumesc din suflet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam orice service ar trebui sa aiba in dotare kit uri reparatie filete...trebuie desfacut surubul si apoi se reface sau nu filetul

au incercat cu pistol pneumatic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au incercat si cu pistol pneumatic dar degeaba.La primul service mi-au spus ca ca trebuie taiat cu flexul si dat alt filet...

Sa incerc la reprezentanta?

Modificat de valy2d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum depinde si de forta pistolului pneumatic,daca nu e stricat capul surubului trebuie incercat cu un prelungitor...ori se desface ori se rupe

e de 16mm capul si m10 surubul?

aia de le reprezentanta sunt apretati rau,nu fac ei asa lucrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stiu ce dimensiuni are.Nu ma pricep.Daca se rupe raman cu masina acolo .De asta caut un service care au habar cu ce se mananca problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Șurubul e M12x1.5x110, se desface cu cheia de 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa fi incercat alta cheie decat cea de 18?si din cauza asta nu s-a desfacut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea, cheia de 19 s-ar fi învârtit pe hexagonul șurubului. Hexagonul e întreg?

Iar aia de 17 nici n-ar fi intrat. :) 

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu stiu . M-am uitat doar din pozitia din care am facut poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Trebuie sa schimb si eu bucsele de la bascule si am o nelamurire. Bucsa spate se schimba cu tot cu suportul de aluminiu? din experienta mea pe parte de bucseraie lemfordarder au fost cel mai durabile, voi ce producator recomandati? sau sa merg pe OE

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemforder, cu totul, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumes! Am dat comanda...

Acum inca o intrebare, cere sunt cupluplurile de strangere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!revin la problema mea,am mai fost la 2 service-uri si toti mi-au spus ca trebuie schimbat tot cadrul.Recomandati-mi va rog frumos un service ,unde sa-mi rezolve aceasta problema fara sa-mi schimbe cadrul.

Modificat de valy2d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Recent am avut si eu o problema asemanatoare. Cel de la atelier mi-a spsus ca pot incerca sa il desfac dar, nu a vazut niciodata in 30 de ani ca cineva sa reuseasca. La mine a fost mai simplu pentru ca am distrus doar bucsele bratelor cand s-a taiat surubul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut! Stie cineva(a montat) daca se poate pune cadru motor/directie de pe Passat B6, pe Passat B7? Sunt la fel? Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!