Jump to content

Golf 6/Jetta - Repere / accesorii OEM


psyk3
 Share

Postare recomandată

Se poate citi pe portetrier producatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etrierii sunt TRW si cred ca si discurile sunt aceeasi marca, teoretic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de sistemul de franare. Cel de 280 care vine cu tot cu fuzeta si portetrier integrat, FSIII se poate sa fie de la TRW.

Cel de 288/312mm sunt ATE, dar nu e o regula generala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de cine sunt facute discurile de frana fata pt Golf 6 Highline 1.6 tdi (cele cu care vin din fabrica)?

La fel ca la oricare alta piesa, in fabrica se pune ce au atunci pe stoc, ei folosind mai multi producatori pentru aceleasi piese.

Daca vrei oem, ia-le de la reprezentanta dupa seria ta de caroserie. Daca vrei aftermarket, exista un alt thread pentru upgrade de frane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat..mai variaza marca si in functie de echipare/motorizare.

TRW nu prea sta pe acelasi calapod de pret cu ATE,  daca au piese cu aceleasi caracteristici si preturi similare aleg cu zici tu(de exemplu la geamuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera dimensiunile discurilor in functie de motorizare, dar pentru aceeasi dimeniune, 280mm fata pt 1.6 TDI daca nu ma insel, folosesc mai multi producatori. E fix la fel ca la geamuri de ne trezim cu geamuri de la firme diferite pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ca la cauciucuri, depinde ce au ei pe stoc in momentul cand s-a produs masina. 

 

WTF?? Am scris G U M E si forumul mi-a schimbat in cauciucuri?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la vw dar la opel cauciucurile vin in functie de echipare (de ex la variantele slabe pun conti eco contact iar la cele de top premium contact sau sport contact).

Cu alte cuvinte sunt sigur ca un GTI sau R nu vine cu discuri TRW..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul e si la VW, nu o sa vezi GTI cu Eco Contact, dar o sa vezi GTI si cu Premium Contact si cu Pilot Sport. La fel cum TDI-urile pot veni cu discuri Ate sau TRW sau orice alta firma cu care are VW contract in momentul ala.

Nota personala: nu cred ca TRW e atat de mult sub Ate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am exprimat referitor la pret, referitor la calitate pot sa zic ca am avut discuri ate proaste si roadhouse bune deci nu totdeauna discurile mai scumpe sunt si mai bune.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat la discurile cu care a venit masina (312) si nu au absolut nicio stanta nimic pe ele. No name? :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kustom_kulture_addict

sunt ATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare ! Are cineva ideie de unde pot procura , pedale sport la un pret acceptabil ?, sau cine are pe masina , cum este cu ele ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la orice reprezentanta cu codul asta: 1Z1064200, platesti 250 de lei si vei primi in cateva zile asa ceva:

1Z1064200-500x500.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult , tu ai pe masina ? dar suportul pentru piciorul stang , este separat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al ? stii cumva si le ce pret este ? si pedala de acceleratie vine cu totul , din cate stiu , corect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, astea le am si eu pe masina, footrest-ul este separat si costa vreo 80 de lei, poti sa-l comanzi folosind codul asta: 1K1864551SUB.

La kit-ul asta pedala de acceleratie vine cu totul, doar o scoti pe cea veche si o pui pe aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ! Multumesc mult Rave !

O  alta intrebare  Rave poate o ai pe masina , se poate face automat pana la urma treaba cu  Follow me home ? fara sa mai dau de maneta ?

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face daca treci la senzorul de lumini/ploaie OEM, cu parbriz, oglinda si ce mai trebuie schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Si-a montat cineva scut metalic pt motor pe Golf 6 (modelul asta : http://www.scutmotor.co/scut-motor-vw-golf-6-dupa-2009)

Este de altfel singurul model de scut aftermarket pe care l-am gasit.

Ma interesa in principiu cum se comporta pe masina (daca nu zdrangane, etc), daca coboara mult garda la sol si daca se potriveste ,,perfect''.

Imi tot intra pisici pe la motor cand vine frigul, astfel am nevoie de un scut..

 

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu iau in calcul un scut ca cel descris de colegul de mai sus, pt ca dau cu masina in tot ce apuc, mai ales iarna.. Dar astept ceva feedback mai intai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu luasem de aici de pe forum metalic la vreo 250ron(din fabrica este vreo 200 de euro si este din plastic ),parea foarte ok si l-as fi pastratdar la mine nu s-a pupat din cauza ca freca in tubulatura de la IC/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Si-a montat cineva scut metalic pt motor pe Golf 6 (modelul asta : http://www.scutmotor.co/scut-motor-vw-golf-6-dupa-2009)

Este de altfel singurul model de scut aftermarket pe care l-am gasit.

Ma interesa in principiu cum se comporta pe masina (daca nu zdrangane, etc), daca coboara mult garda la sol si daca se potriveste ,,perfect''.

Imi tot intra pisici pe la motor cand vine frigul, astfel am nevoie de un scut..

 

Mersi !

 

Am comandat eu un scut de acolo. Diseara il montez si revin cu info despre calitate, montaj si poze.

La prima vedere pare vopsit foarte bine, solid (~8 kg)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!