Jump to content

Golf 6/Jetta - Repere / accesorii OEM


psyk3
 Share

Postare recomandată

Dubios de ieftin ACC-ul ala. Pe mine doar senzorul de ploaie si lumina ma costat 33 mil (piese originale)

Pai la pretul de 10 mil imi montez si eu ACC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC - ul se moteaza in parbriz.Ce spune @Robert Sandu este tempomat simplu.ACC-ul pastreaza automat distanta fata de masina din fata.

@Robert Sandu : Aici te contrazic , cred ca orice pui ulterior livrarii pe masina costa triplu si raportand la Romania inzecit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca in configurator este un tempomat extrem de scump ... deci banuiesc ca este vorba de ACC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista, in manual este prezentat, in nici un caz nu ajunge 1000 ron, poate 10000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista ACC pe Golf 6, mai interesati-va.

Manatee, tempomatul acela e tempomat obisnuit, dar la echiparea trendline e optional, la ceva mai mult de 300 de euro.

ACC intra in discutie de la Passat in sus.

Kadettro, sunt diferente intre cartea de prezentare si masinile aduse de importator in Romania. Banuiesc ca nu ai vazut pe strada pana acum vreun golf 6 bifuel, cu toate ca apare in carte, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia mai citeste mataluta pliantul de prezentare golf 6, ala care a aparut initial, era exact una dintre noutatile g6, si scrie clar acolo de ACC pe langa suspensie adaptiva si altele. ce-i drept inca nu l-au pus pe masina, ce or astepta, nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nimic incorect din ce spun eu, in Romania nu exista Golf 6 cu adaptive cruise control, m-am interesat. Stiam ca doar la GTI vor sa puna, nu si la golf-urile de serie. Ca sa sporeasca si mai mult confuzia, ACC mai inseamna la ei si adaptive chassis control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista ACC pe Golf 6. Doar de la Passat in sus. Confirm ce spune Seby80.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de unde aveti voi informatiile ca nu exista sau ca ar fi doar pe GTI. In pozele de mai jos se vede clar, sistemul ACC in prima poza pe un golf normal si fara ACC poza a doua. Nu stiu daca exista pentru Romania optiunea asta dar in alta parte sigur exista.

@seby80 in manual iti prezinta toate optiunile cu care poate veni masina. Daca la noi nu se poate, asta nu inseamna ca nu exista...

post-14434-0-82052500-1299434897_thumb.j

post-14434-0-39337500-1299434905_thumb.j

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kadettro, e vorba de Romania, nu am spus ca in alte tari nu se poate. Uita-te numai pe gama de culori disponibila pe golf in Germania... asa ca e foarte posibil ca acolo sa se poata si ACC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul tau post nu specificai nimic de tara si oricum suntem cam :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kadettro- ce prezinti tu in fotografiile alea e Light Assistant-ul si nu ACC-ul. Stiu pentru ca eu am asa ceva pe masina (Light Assist).

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi prieteni, va contraziceti degeaba. In targul Autovit, acum 3 saptamani, exista un golf 6 cu ACC la vanzare. L-am vaut eu cu ochii mei. Si am mai vazut pe un site de masini , tot la vanzare, un golf 6 cu ACC. Am sa caut site-ul si daca am voie sa pun adresa aici am sa o fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC functionality

The easiest way to explain the laser-based ACC is to consider it as an extension of the cruise control system. The key feature here is the fact that

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa o ingropam ca oricum nu ai ce face cu asta in romania la cat de necivilizati suntem in trafic, indiferent daca poti sau nu sa il comanzi pe golf. mai bine puneau optional parbrizul incalzit, am injurat ceva iarna asta ca nu exista ca optiune, m-ar fi ajutat serios chit ca nu merg zilnic cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog depasiti momentul, discutia este offtopic

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar o ultima precizare (stiu ca sunt offtopic, dar imi place ca adevarul sa prevaleze pana la urma): am verificat azi la importator si in Romania nu se aduce Golf 6 cu ACC. Cred ca mai mult de atat nu are rost sa mai discutam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe din ele sunt vechi,bodykitul ala e de anul trecut sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intrebare:

de mult tot jinduiesc dupa un volan de GTI, daca imi iau unul, ar fi bine sa fac la service montarea? cand il cumpar, cum pot verifica ca e in regula?

ideea e ca volanul meu actual, cu piele, nu are comenzi pe volan, ca asa am vrut eu. din nefericire, ce am gasit eu sunt volane gen GTI dar cu comenzi pe ele. e suficient sa fie pus si merg comenzile sau mai trebuie ceva in plus? am CB+ si tempomat, daca conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ai nevoie de calculatorul de coloana de volan care sa suporte comenzi pe volan, cablajul de airbag din volan si airbagul in sine daca volanul tau actual nu e in 3 spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite cum e volanul meu actual:

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://i.auto-bild.de/ir_img/61990688_74531e54b1.jpg&imgrefurl=http://www.autobild.de/bilder/kaufberatung-vw-golf-vi-833416.html&usg=__JB2BeuegVv0Oo06yq4G3fuldL5g=&h=373&w=560&sz=47&hl=ro&start=0&zoom=1&tbnid=VDJOAJnKmTgbwM:&tbnh=155&tbnw=207&ei=b5CFTf_2IsbEtAaa9o2VAw&prev=/images%3Fq%3Dgolf%2B6%2Bcomfortline%26hl%3Dro%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DY2B%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26biw%3D1600%26bih%3D1047%26tbs%3Disch:1%26prmd%3Divnsfd&itbs=1&iact=hc&vpx=1104&vpy=101&dur=234&hovh=174&hovw=262&tx=79&ty=60&oei=b5CFTf_2IsbEtAaa9o2VAw&page=1&ndsp=42&ved=1t:429,r:5,s:0

si uite cum e GTI-ul

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/41/1823/3225389/5/vw-golf-gti-5.jpg&imgrefurl=http://www.promotor.ro/noutati-auto-masini-noi/galerie-volkswagen-golf-6-gti-3225389/imagini/p5&usg=__5gO-L_C3CENSuIdMf8uDHkrxMLM=&h=347&w=532&sz=51&hl=ro&start=0&zoom=1&tbnid=OcRHt6R_f3ukdM:&tbnh=136&tbnw=181&ei=Q5CFTbvzJIWxtAbQ86SqAw&prev=/images%3Fq%3Dgolf%2B6%2Bgti%26hl%3Dro%26client%3Dfirefox-a%26hs%3D9gW%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26biw%3D1600%26bih%3D1047%26tbs%3Disch:1%26prmd%3Divns&itbs=1&iact=rc&dur=281&oei=Q5CFTbvzJIWxtAbQ86SqAw&page=1&ndsp=42&ved=1t:429,r:5,s:0&tx=73&ty=62

este in 3 spite, doar ca partea centrala difera fata de GTI sau HIGHLINE, e putin altfel, insa eu il cumpar cu tot cu airbag, nu risc sa ma trezesc ca nu se potrivesc airbagurile. in conditiile astea, tot trebuie alt calculator de coloana?

dar daca reusesc sa gasesc volan de GTI fara comenzi pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca vrei fara comenzi nu mai trebuie schimbat calc de coloana si nici cablajul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-80116-0-71695100-1300626553_thumb.jDin pacate nu stiu de unde aveti dumneavoastra preturile astea! Eu am intrebat si la reprezentanta si nu sunt preturile chiar asa exagerate.

Cand am dat preturile la RCD 510 de 1690 RON si la RNS de 2690 ron ati spus ca nu are cum si ati contestat. La un moment dat am crezut ca nu am vazut bine dar preturile pe care le-am dat chiar acelea erau. Din pacate cand am mai ajuns eu pe la reprezentanta nu mai erau in vitrina RCD si RNS dar aveau un RCD 210 si nu este nici macar pe aproape de 2600 ron cum spuneti.

manatee

RCD 210 - 2607RON - 1K0057156B

RCD 310 - 2959RON - 1K0057186AA

RCD 510 - 5381RON - 3C8057195

RNS 310 - 4166RON - 3C0035270

RNS 315 - 5285RON - 3C0035279 (varianta America)

RNS 510 - 10755RON - 1T0035680B

RNS 300 - 4180RON - 1K0035191H (varianta golf 5)

Un set de preturi VESELE fara TVA!!!

PS: Exista si un RMT 100 la 1879 RON - 6Q0051228 care cred ca este inlocuitorul lui RCD 210 pentru America

Modificat de Robert Sandu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!