Jump to content

Golf 6/Jetta - Repere / accesorii OEM


psyk3
 Share

Postare recomandată

Misto masina. ? Mi-ar trebui un cod de la piesa aia. Cum l-as putea gasi oare ?

555555.jpg

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Imi poate da si mie cineva un cod pentru protectiile de cauciuc care se monteaza pe fundul buzunarelor din fetele de usi fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am găsit codurile. Protectiile alea costă o mica avere. Mai bine imi tai doua bucăți de mocheta dupa tipar si aia e. Si-asa nu se vad. 

In alta ordine de idei, am reusit sa rup o clema metalică de la una din plafonierele spate. Mă poate ajuta cineva cu un cod? Atasez poza. 

20181118_144455.jpg

Modificat de Inginerul
Atașare poze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va rog sa ma ajutati daca stiti cumva un cod de piesa sau o denumire cat mai exacta pentru elementul incercuit in poza. Este vorba de "piulita" in care se infileteaza torx-ul T30 de la manerul fetei de usa. In cazul meu, cel mai probabil, la una din fetele de usa, cand s-a mai dat jos, acel torx a fost bagat fortat/stramb, si acuma, de fiecare data cand il desfac, torxul iasa cu tot cu acea piulita. Din ce am vazut, acea piulita este practic infiletata la randul ei pe placa, nu este turnata. Daca as putea gasi, una noua, sa o pun calumea pe placa si pe urma sa pun alt torx T30, sa fie cumva totul in regula si sa nu ma chinui pe viitor. Mersi.

000000437952.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna! Stiti cumva daca pot sa inlocuiesc haionul de golf 6 variant cu unul de golf 5 variant? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca.. iti trebuie un ciocan, un flex si mult chit

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vreun motiv care sa iti sustina afirmatiile? ca par identice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare identic. Nu am studiat problema exact, dar par sa se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PaulG91, poti lua linistit hayon de golf 5 variant, se potriveste 1 la 1 pe golf 6. De il gasesti si la culoare in dezmembrari si mai bine, doar il montezi, reglezi si aia e.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mircea_bar2000

Am un Golf 6 Variant, cu VIN: WVWZZZ1KZCM669557. Se pare că mi s-a defectat senzorul spate de reglare poziție far xenon. Am intenția să cumpăr unul sh, că nou costa peste 800 ron. Mă puteți ajuta și pe mine, va rog, cu un cod pentru senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

george99xxx

1K0 941 274 C - senzor reglare spate

1K0 941 273 N - senzor reglare fata

Iti recomand sa iti cumperi de pe aliexpress senzorul la un pret foarte bun. Sunt piese OEM produse in China pentru gama lor de modele. Multe cunostinte si-au comandat diversi senzori OEM si nu au fost probleme, inclusiv eu goarna la masina din semnatura.

https://www.aliexpress.com/item/Car-Headlight-Level-Sensor-1K0941274C-For-Audi-A3-A6-for-VW-Caddy-EOS-Golf-Touran-Jetta/32971484811.html  - un link pt senzorul reglare spate de care ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM produse in China? cum vine asta? :D

ce iei de pe aliexpress e mai ieftin intr-adevar, dar niciodata OEM (de aia si pretul mic). Multe componente merg foarte bine fara probleme, dar un mic risc ca e chinezarie exista...

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mistery grupul VAG produce anumite modele in china pentru piata locala iar unele repere au coduri diferite de cele care se vand pe piata europeana.

Despre calitate nu stiu ce sa spun, dar totusi fiind repere OE, deci ar trebui sa fie in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

george99xxx
1 hour ago, Mistery said:

OEM produse in China? cum vine asta? :D

ce iei de pe aliexpress e mai ieftin intr-adevar, dar niciodata OEM (de aia si pretul mic). Multe componente merg foarte bine fara probleme, dar un mic risc ca e chinezarie exista...

Iti dau exemplul concret cu goarna mea (alarma) care are acelasi cod (1K0 951 605 C) ca si al masinii tale conform seriei de sasiu:

 https://www.aliexpress.com/item/Car-Security-Alarm-Siren-Speaker-Horn-FOR-VW-Jetta-Golf-MK5-MK6-Passat-B6-Touareg-koda/32867380080.html

Daca te uiti atent in poze, comerciantul a pus un sticker peste locul unde este stantat logo-ul VW-AUDI si producatorul reperului (Bosch in cazul asta).Chestia asta se face frecvent pe Aliexpress deoarece nu toti comerciantii primesc ok-ul din partea VW-Audi sa foloseasca sigla fara acordul lor care, evident, costa destul. Piesa este identica cu ceea ce gasesti la noi la reprezentanta sau la magazinele de specialitate, dar la un pret mult mai bun (777 lei la autokarma: https://www.autokarma.ro/piese-auto-originale?cod_original=1K0 951 605 C ) comparativ cu cei 282 lei (transport ok inclus) de pe Aliexpress. Iti pot da exemple si cu alte repere OEM care merita cumparate de pe Aliexpress si au aceeasi calitate ca cele comandate in tara. Singurul dezavantaj este acela ca ajung in medie dupa o luna (+ -) in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, loghy said:

grupul VAG produce anumite modele in china pentru piata locala iar unele repere au coduri diferite de cele care se vand pe piata europeana.

Despre calitate nu stiu ce sa spun, dar totusi fiind repere OE, deci ar trebui sa fie in regula.

exact - unele repere nu se ridica la nivelul celor vandute de VAG, pe piata europeana. Asta si pentru faptul ca printre cele produse in China exista multe fake uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

george99xxx

Asa este....intradevar exista si multe fake-uri....de aia trebuie sa fii un pic atent sa vezi ce repere vinde comerciantul si recenziile clientilor...dar oricum gasesti multe repere originale la calitate ok...  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

credeti ca suportul de pahare de tiguan se potriveste in locul celui de golf6 plug and play?

cupholderGolf.jpg

5N0862535.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cine ma poate ajuta cu un cod pt piesa din imagine? 
Am nevoie pentru un vw Golf 6 hatchback. Stiti cumva daca este compatibila si piesa pentru vw Golf 6 break ?

De asemenea, gasesc in Romania piesa noua? Exclus reprezentanta...

Multumesc!

16126355-EB53-4615-B6D1-E43DD6A102ED.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0867233C6K8 - pentru stanga

5K0867234C6K8 - pentru dreapta

Codurile sunt pentru varianta de culoare deschisa - alb/gri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi @LUFY ! Stiti cumva daca acestea sunt compatibile de pe un Golf 6 break pe un Golf 6 hatchback ? Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am nevoie de codurile pentru ambele oglinzi cu pliere electrica, incalzire si iluminare periferica pentru un retrofit.

Masina este cea din semnatura, VIN: WVWZZZ1KZAM604962.

Eu am gasit 1K1857507CD stanga / 1K1857508CC dreapta, dar nu sunt sigur ca sunt perechi.

Mersi.

Modificat de johnnyb123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei sa faci acest retrofit, nu crezi ca ar fi o ocazie buna sa schimbi oglinzile cu cele de pe golf 6 (hatchback)?

pe variant s-au montat oglinzile de golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca se potrivesc cele de hatch? Mi-ar trebui totusi niste coduri corecte si pt cele de variant in orice caz.

Pentru hatchback sunt ok astea?

L: 5K0857507AF R: 5K0857508AF   sau
L: 5K0857507AE R: 5K0857508AE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu codurile, dar te pot ajuta cu o serie de caroserie daca ai nevoie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva daca in portbagajul de G6 exista posibilitatea de a monta un carlig pentru bagaje, în lateral!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!