Jump to content

Ce ulei recomandati la un motor AJM cu peste 400.000 km?


dj_italo2001
 Share

Postare recomandată

De curand am cumparat un passat3b5 din 99 toamna cu motor ajm care are peste 430000km....starea caroseriei si pretul au fost determinante in aceasta alegere :)

Recent adusa de la hitleristi masina se comporta foarte bine din toate punctele de vedere.

Problema e ca nu am niciun istoric al acestei masini, poate cineva care are acces din interior ma poate ajuta.

Ce mi-e clar este ca masina intre 2016 si 2018 a mai rulat cca 70000 judecand dupa km afisati pe ceas si cei pe care i-am gasit pe singura chitanta de la un service Bosch uitata prin actele masinii :)

Am cumparat aceasta "rabla" pentru cca 50-70.000 km nevoie si maxim 3-4 ani de utilizare, ce v-a fi dupa 2021 in materie de Euro 3 nimeni nu mai poate sti :(

Eu as dori sa trec pe ulei ENEOS, acest producator m-a convins cel putin in ultimii 2 ani de cand i-l folosesc pe actualul "gogosar" Audi 80 b4 motor AAZ (pe care de altfel l-am si scos la mezat)

Ce imi recomandati ca si tip de ulei in cazul meu ?

10W40 sau 5W40 avand in vedere si vechimea masinii + nr mare de km ?

Eu as merge pe scenariul cu 10w si schimb la max 10000km.

Masina este folosita preponderent in oras, la viteze si turatii mici/medii, nu are carlig sa traga remorca.Ca si "dizelist" convins de peste 20 ani stiu cum sa biciuiesc cei 116 "magari" daca e cazul :)

Unii mecanici mi-au recomandat 5w altii 10w.... nu stiu ce sa aleg

Voi ce ziceti ?

 

Modificat de dj_italo2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți trebuie 5W40 cu norma 505.01. 

Ai topic de uleiuri aici:

 

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

54 minute în urmă, dj_italo2001 a scris:

Recent adusa de la hitleristi masina se comporta foarte bine din toate punctele de vedere.

 

 

Glumele astea pastreaza-le pentru o berica cu prietenii. Pana una alta, ai report pentru limbaj neadecvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca este un motor uzat si ca mergi extem de mult in oras, eu zic sa pui unul mai gos care NU face depuneri.
Citeste despre uleiul acesta Castrol GTX Ultraclean....nemtii il folosesc pentru astfel de motoare.

https://www.castrol.com/ro_ro/romania/products/cars/engine-oils/castrol-gtx/gtx-product-page.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70% din dieselurile vag din anii aia, au peste 400.000km si merg ok, nu stiu de ce crezi ca al tau este mai obosit. Mergi pe ulei 5w40 cu norma 505.01, asa cum cere producatorul.  Lasa de o parte parerile "inlocuitorilor de piese" care testeaza uleiul intre degete. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uzura se determina intai prin consumul de ulei,test de compresie,control vizual cuzineti/turbina/ax cu came ...5w40 e uleiul care trebuie sa il pui in motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!