Jump to content

Ce diferente exista ?


lexxus
 Share

Postare recomandată

am gasit un motor 1.8 8V k-jetronic pe un audi 80 care avea cod de motor DZ.exista vreo diferenta majora intre motorul DZ si EV de pe golf??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand pe Audi motorul e dispus longitudinal, in timp ce pe golf e transversal. Galeria de admisie si cea de evacuare sunt pe partea dreapta a motorului, pe stanga sunt doar bujiile. Cred ca la golf galeria e admisie e pe partea din fata, adica partea stanga a motorului (nu stiu daca si la motorul EV, dar la cele 16v asa cred ca e).

In ce sens spui ca ai gasit motorul DZ pe un Audi 80? L-ai cumparat, l-ai vazut sau doar ai vaut un anunt?

Daca nu l-ai vazut si vrei sa-l vezi, da-mi un PM si ti-l pot arata pe al meu.

Later Edit: Acum vad ca esti in Arad, eu fiind in Bucuresti... E mai greu sa ti-l arat. Dar am cateva poze, in caz ca te intereseaza ceva anume spune-mi.

Modificat de georgem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la golf galeria e admisie e pe partea din fata, adica partea stanga a motorului (nu stiu daca si la motorul EV, dar la cele 16v asa cred ca e).

nu e asa, e ca la Audi, la 8V. la 16V, intr-adevar. chiulasa ar fi foarte diferita...

despre EV : 01.84 -07.87 , 82 kw / 112 cp @ 5500 rpm, 153 NM @3500 RPM , alezaj, cursa : 81/86.4 mm,

compresie 10:1, K-Jetronic, aprindere electronica TSZ-H.

despre DZ : Audi 80 : 1/83-10/91 , audi 90 : 8/85-9/91 , 1.8 , aceeasi putere... probabil galeria de admisie si cea de evacuare putin modificata (ca sa se potriveasca longitudinal in Audi) si liniile injectoarelor, etc.

diferente minime. totusi un transplant de pe audi -> golf cred ca ai nevoie de galeriile de golf.

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc si eu pentru lamuriri.

@scirocco: ai idee cumva daca in loc de chiulasa 8v de pe motorul DZ se poate pune vreo chiulasa 16v de pe alt motor? Si daca da, trebuie vreo modificare majora sau e simplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferente minime. totusi un transplant de pe audi -> golf cred ca ai nevoie de galeriile de golf.

din cate am inteles pot pune linistit motorul,dar trebuie sa pun pe motorul DZ galeria de pe EV???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles pot pune linistit motorul,dar trebuie sa pun pe motorul DZ galeria de pe EV???

pai galeria de evacuare de la Audi sigur nu o sa mearga. Din nou, aia de admisie de Audi nu stiu iar daca are loc. stiu sigur ca aia de 16v nu merge. aia de 8v nu stiu.

chiulasa de 16v pe 8v s-a mai discutat. trebuie schimbate multe, inclusiv pistoanele, cele de 16v au o forma speciala sa nu loveasca in supape. compresia va fi aiurea, gaurile pt. de ulei sunt mai mari la chiulasa de 16v

s-a discutat mult pe www.vortex.com, da un search. nu merita. un 16v in zilele astea poti sa-l iei si cu 150 EUR. eu am vandut doua cu 300EUR.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!