Jump to content

Golf 7.5 GTI PP


tudorsss

Postare recomandată

Asa e la mine modul individual. Drive, daca vine cu setarile eco, normal si sport, ar fi in mod normal ceea ce e Engine la mine, adica motorul+cutia.

DCC, dupa cum observi, e separat. Sigur ai si dotarea asta pe masina? :D 

Daca da, inseamna ca au schimbat locul de unde o setezi.

IMG_7884.JPG

Link către comentariu

? of, acum m-am uitat din nou pe configurator, zice așa pentru opțiunea aleasa:

Selectarea modului de conducere

Permite configurarea de catre sofer a directiei, acceleratiei, sistemului de climatizare si, daca sunt alese, a sistemului Adaptive Cruise Control si a suspensiei cu reglare adaptiva.In plus, ofera si 4 configuatii prestabilite: Confort, Normal, Sport sau Eco.

Cand făceam oferta, dealerul îmi spunea ca e inclusă și suspensia adaptiva aici. L-am întrebat pai cum, așa de ieftin? Da, cum să nu.

 Insa acum observ ca opțiunea pentru reglare adaptiva nu apare in configurator pentru jantele de 17, doar pentru cele de 18 sau 19. The irony! ?‍♀️

E vreun Golf cu jante pe 17 și cu DCC?

Am să port o discuție probabil savuroasa cu dealerul.

Link către comentariu

Este strigator la cer si deloc surprinzator ca unii vanzatori de la vw nu stiu ce vand.... e cam de [cenzurat] ca ti-au promis dcc si acum .... nu ai.

Link către comentariu

La mine nu știau că am mirror down până nu i-am arătat după ce a venit mașina nu m-a crezut deși putea sa verifice prin alte surse..deci o durere mare in..

Link către comentariu

Astept raspuns de la producator, pe maine. Intre timp, vad ca si KW are o solutie, astept un pret de la partenerul lor local. Sper sa rezolv insa cu dealer-ul, sa nu fiu eu singurul caruia i s-a intamplat o situatie de genul acesta.

Link către comentariu

Din partea dealerului nu m'as astepta la prea multe, nu or sa faca upgrade'ul la DCC si nici nu cred ca vor veni cu ideea de a'ti inlocui masina, cel mult iti vor oferi ceva discount/gratuitati la revizii/accesorii. 

Contractul scris a fost respectat, discutiile intre tine si reprezentantul de vanzari raman discutii. 

Off topic: La fosta masina, luata de noua, garantia incepuse de un an, dar am aflat abia la prima revizie (una facultativa, la 2500km).

Ei au facut insa greseala ca in contractul C/V sa lase garantia standard de 4 ani in loc de 3, asa ca legal eram acoperit pe cheltuiala lor, desi n'a fost cazul

Link către comentariu

In parte e si vina ta, pentru ca daca ai fi parcurs configuratorul de pe site, ai fi vazut ca exista optiunea "suspensie cu reglare adaptiva DCC" la un pret de 968.66 EUR :) Si din ce observ eu, nu obliga la jante pe 18" sau 19".

Modificat de tudy_cnu
Link către comentariu

Wow, zilele trecute nu era DCC pe jantele de 17. @tudy_cnu pentru tine care e diferenta dintre Confort si Sport, la DCC? Cei de la KW au trimis acum o oferta de 12000 lei insa din cate vad sistemul lor nu se integreaza cu infotaiment-ul VW si trebuie adaugat ceva buton in plus pe undeva. Inca astept raspunsul producatorului, daca ofera kit de DCC.

Link către comentariu

E faina masina ! Bucura-te de ea asa acum !

Ca are sau nu DCC e mai putin important acum. E clar ca nu poti sa o mai pui acum decat cu costuri semnificative.

Nu inteleg totusi de ce nu ai luat jantele de 18". Pe o masina cum e GTI-ul  nu era un capat de lume legat cred ca nici legat de bani si nici de confort.

Link către comentariu

Multumesc, am luat pe 17 tocmai ca sa fie mai confortabila :D . E faina si ma bucur de ea, doar ca ar fi ideal si cu DCC. Voi vedea ce pot rezolva.

Link către comentariu

Eu, venind de pe un scirocco, am tinut suspensia pe confort, pana acum, 20 de minute in 2 ani. E diferenta sezizabila intre cele 2 moduri dar nu de la cer la pamant.

Link către comentariu

depinde mult de drumuri..daca esti in ro ,da poate este o diferenta.. daca ai drumuri bune credema ca nu se simte ninic..cum nici la mn nu se simte si nu am dcc.. si am 240.45.r18

Link către comentariu

Se simte pe orice tip de drum diferenta.

@MariusPD tu ai golf sau tiguan cu dimensiunile alea la cauciucuri ? :biggrin: Normal ca nu simti nimic cu dimensiunile alea ... generoase...

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

@MariusPD din experienta iti spun ca se simte, mai ales pe viraje. Pe confort are un ruliu sezizabil in timp ce pe sport e mult mai inchegata. Tu pe golf ai 225/40/18

Link către comentariu

am golf "domnu" @ShadoWzZ si da cu dimensiunile astea generoase.

@tudy_cnu..da asa e.. la telefon cand am scris a luat aceea dimensiune care o scrisesem altadata in automat...  

am editat...

10 hours ago, MariusPD said:

depinde mult de drumuri..daca esti in ro ,da poate este o diferenta.. daca ai drumuri bune credema ca nu se simte ninic..cum nici la mn nu se simte si nu am dcc.. si am 225.40.r18

 

Link către comentariu

E foarte subiectiva treaba cu rigiditatea unei masini.

Eu n-am DCC si cu 225/40/R18 mi se pare destul de rigida. E mai rigida de exemplu ca un RS4 B7 cu roti pe 19". (remarcat atat de mine cand am mers cu RS4, cat si de proprietarul acelui RS4 cand a mers cu GTI-ul meu).

Balonul anvelopei e cu ~15% mai mare la 225/45/R17 vs 225/40/R18.

@MariusPD GTI cu 225/40/R18 se comporta diferit fata de Golf normal cu aceleasi roti pentru ca mai difera unele componente la suspensie cum ar fi bara stabilizatoare spate care e mai groasa la GTI PP.

Screen Shot 2018-04-17 at 6.58.54 PM.png

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Salutare; acum m-am intors de la dealer. 

Ideea e ca ar trebui sa vad cat de mult influenteaza DCC-ul pe confort fata de ce am eu acum, singura optiunea ar fi sa o vand si sa comand alta. 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Incepe sa devina cam rara din pacate cutia manuala pe gti...

Poti sa te duci sa te iei putin de dealer ca te-a indus in eroare si poate obtii o revizie gratuita sau niste covorase sau ceva asemanator, insa mai mult de atat nu cred... Confortul nu are cum sa fie atat de rau tinand cont ca ai jante pe 17 iar gti-ul este cunoscut ca este un daily foarte bun si nu iti scoate pietrele de la rinichi ca un civic type-r de ex. 

Nu te mai stresa cu dcc-ul, bucura-te de masina! De cati bani costa faci cateva plinuri si te plimbi prin toata tara.

Link către comentariu
On 4/15/2018 at 2:16 AM, tudorsss said:

Cand făceam oferta, dealerul îmi spunea ca e inclusă și suspensia adaptiva aici. L-am întrebat pai cum, așa de ieftin? Da, cum să nu.

@mihai.onu94 Nu este chiar asa. Daca in confirmarea de comanda/fisa de comanda primita de la reprezentanta sau ceva act oficial are stipulat negru pe alb ca masina este echipata cu DCC, dar aceasta la receptia finala NU are, sincer...este doar o simpla formalitate pentru a face retur, sau ceri ca masina sa fie echipata cu astfel de optiune, adica "retrofit".

Ai platit ceva de care nu beneficiezi.  

Link către comentariu
On 15.04.2018 at 2:16, tudorsss a scris:

Selectarea modului de conducere

Permite configurarea de catre sofer a directiei, acceleratiei, sistemului de climatizare si, daca sunt alese, a sistemului Adaptive Cruise Control si a suspensiei cu reglare adaptiva.In plus, ofera si 4 configuatii prestabilite: Confort, Normal, Sport sau Eco.

Cand făceam oferta, dealerul îmi spunea ca e inclusă și suspensia adaptiva aici. L-am întrebat pai cum, așa de ieftin? Da, cum să nu..

@Stefan.DFS inteleg ce spui tu, dar Tudor a vorbit cu dealerul de "selectarea modului de conducere" si in contract ii apare acest optional. Daca nu se specifica in contract nicaieri de DCC ca facand parte din acea optiune slabe sanse sa rezolve ceva. Daca scria in contract "optional: DCC" si de pe masina sa lipseasca si atunci era cum spui tu, dar asa, dealerul i-a livrat masina conform contractului. Ca e dealerul incompetent si nu stie ce vinde e alta treaba din pacate...  De asta si zic ca mai mult de o revizie gratuita sau ceva asemanator nu o sa obtina. 

Si mai e o chestie, daca in contract scrie DCC si el nu a vazut ca lipseste la livrare, si a semnat ca totul e ok, mai poate face ceva acum?

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
1 hour ago, tudorsss said:

Ideea e ca ar trebui sa vad cat de mult influenteaza DCC-ul pe confort fata de ce am eu acum, singura optiunea ar fi sa o vand si sa comand alta. 

Daca ti se pare GTi-ul inconfortabil, in conditiile de echipare cu 17'' ! chiar si fara DCC, atunci, fara suparare, ai ales masina gresita pentru nevoile tale.

Pe drumuri cu denivelari, asfalt valurit, gropi, masina nu se poate transforma in covor fermecat, nu este Hydractive3 de la Citroen. Roata va lucra in continuare, va avea compresie si rebound pe amortizor, care, chiar si cu DCC-ul pe confort, intr-o masura tot se vor simti in masina. Din experienta, as estima un 10-15%, adica marginal, diferenta intre setarile DCC-ului, intre "normal" si "confort".

Link către comentariu
59 minutes ago, mihai.onu94 said:

 

Si mai e o chestie, daca in contract scrie DCC si el nu a vazut ca lipseste la livrare, si a semnat ca totul e ok, mai poate face ceva acum?

normal .

cand a semnat s-a uitat la masina , nu a demontat-o sa vada daca nu cumva lipseste o bila din rulmentul X sau DCC-ul

in urma reclamatiei se poate verifica masina si daca aceasta a iesit din fabrica echipata cu tot ce este prevazut in comanda/contract.

daca nu scrie si e doar discutie verbala , poate sa ii bata obrazul si cam atat. primeste un set de suporti de numar, pt deranj.

Link către comentariu

Voi posta acum ceva ce imi va aduce minusuri multe.

Dupa ce am aflat de pe vremea lui G6 cat costa componentele de DCC, consider ca pe drumurile noastre, daca vrei sa mergi mai fara griji, acest sistem nu e o bucurie. Mai ales ca Golful nu are un sasiu atat de rau incat sa aiba nevoie de asa ajutoare ca sa stea bine pe drum (bineinteles nu in varianta trendline cu punte rigida pdg si jante pe 15)

Eu in locul tau m-as bucura ca am o grija in minus :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!