Jump to content

Simeringuri supape si simering delco !


Imparatul
 Share

Postare recomandată

Daca ati schimbat simeringurile la supape la GTI 16V si simeringul de la delco ca sa nu mai piarda ulei.

Cat costa simeringurile de la supape si cel de delco cam cat e manopera si daca e treaba laborioasa.

Trebuie data jos garnitura de chiulasa sau se poate face si asa????

Ca din cate stiu pe la simeringurile de supape mai "arde" uleiul !!!!!

Multumesc......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simeringurile de la supape sunt 1.5 - 2 ron bucata, adica neglijabil fata de cat cost amanopera.

Nu stiu cum e la 16v, dar la 8v nu trebuie dat ajos chiulasa, se pot schimba deasupra. Eu le-am schimbat de 2 ori la inceputul anului, primele au fost Elring si consumul de ulei a crescut de 3-4 ori, dupa care am pus Victor Reinz si consumul a scazut la o valoare sub consumul initial (inainte de prima schimbare), dar nesatisfacator, ma asteptam si speram sa scada mai mult.

Manopera la operatiunea de la mine nu a fost foarte laborioasa, dar ai nevoie neaparat de o parghie ca sa comprimi arcurile de la supape si e nevoie de minim 2 oameni. Ca si durata - circa 4 ore. Pentru 16v timpul va fi mai mare. Mare grija la final la punerea distributiei la punct, la mine au fost probleme la ambele schimbari - 1 sau 2 dinti aiurea. Numai ca la mine pistoanele nu pot atinge supapele asa ca nu am avut probleme, dar la 16v situatia e diferita.

Despre deloco nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Cu distributia am mai dat-o jos si au pus-o cum trebuie de fiecare data. Asa este imi consuma ulei din cauza aceasta. Si mai ales ca la segmenti am compresie f. buna adica intre 10-13 eu am 11,5 pe fiecare sunt sigur ca-mi papa uleiul pe la simeringuri. Mi s-a mai spus si stiu ca e o boala de-a lor.

Si imi mai scapa si pe la un simering de la arbore(cred) acolo unde este cureaua de distributie. Cum se schimba si acela???

Multumesc mult de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-ar interesa ala de la delcou , ca eu peacolo pierd ulei. se poate schimba doar semeringul , ca am auzit ca ar trebui sa comand tot delcoul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-ar interesa ala de la delcou , ca eu peacolo pierd ulei. se poate schimba doar semeringul , ca am auzit ca ar trebui sa comand tot delcoul ?

Am schimbat eu semeringurile si m-au costat in jur de 500 toate 16 si ala de la delcou am mers cu el la Alpadrino l-au masurat acolo si mi-au dat altul cu aceleasi cote, care bineinteles dupa o luna a inceput sa curga si asta :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu semeringurile si m-au costat in jur de 500 toate 16 si ala de la delcou am mers cu el la Alpadrino l-au masurat acolo si mi-au dat altul cu aceleasi cote, care bineinteles dupa o luna a inceput sa curga si asta :icon_idea:

dupa ce le-ai schimbat pe cele de la supape a mai consumat ulei? sau ca cat mai consuma acuma???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am schimbat acum un an

vezi detalii aici: simeringuri supape

Modificat de SamuraiJerk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu semeringurile si m-au costat in jur de 500 toate 16 si ala de la delcou am mers cu el la Alpadrino l-au masurat acolo si mi-au dat altul cu aceleasi cote, care bineinteles dupa o luna a inceput sa curga si asta :offtopic:

deci care ar fi solutia ?am inteles ca simeringul ala original ar face treaba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu problema cu semerigurile din capete (delcou,distributie in cazul meu) este in fc de uzura masinii .. cand am vrut sa le schimb am gasit uzura pe axa cu came in zone semeringului .. evident ca orice incercare de schimbare a semeringului respectiv nu a rezolvat problema .. doar schimbarea axei cu came :) . Dar eu am 8v nu stiu cum e la 16v sigur diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu problema cu semerigurile din capete (delcou,distributie in cazul meu) este in fc de uzura masinii .. cand am vrut sa le schimb am gasit uzura pe axa cu came in zone semeringului .. evident ca orice incercare de schimbare a semeringului respectiv nu a rezolvat problema .. doar schimbarea axei cu came :) . Dar eu am 8v nu stiu cum e la 16v sigur diferit.

Cam cat ar costa o axa cu came noua? in cazul meu 2 bucati daca se impune si schimbarea acestora????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat ar costa o axa cu came noua? in cazul meu 2 bucati daca se impune si schimbarea acestora????

Am facut operatia asta acum vro 3 ani ... nu mai stiu cat a fost, oricum nu a fost o experienta fericita din punct de vedere costuri mai ales ca nu am gasit decat la reprezentanta. 4-500e parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut operatia asta acum vro 3 ani ... nu mai stiu cat a fost, oricum nu a fost o experienta fericita din punct de vedere costuri mai ales ca nu am gasit decat la reprezentanta. 4-500e parca

cam scump. e adevarat, dar dupa iti mai lua ulei? sau mergea f. bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam scump. e adevarat, dar dupa iti mai lua ulei? sau mergea f. bine?

Ce legatura are axa cu came cu semeringul delcoului. :) .... A poate axul semeringului da

Pt imparatu : dupa ce le-am schimbat nu a mai dat cu fum de loc si ulei nu prea consuma nici inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura are axa cu came cu semeringul delcoului. :) .... A poate axul semeringului da

Pt imparatu : dupa ce le-am schimbat nu a mai dat cu fum de loc si ulei nu prea consuma nici inainte

La mine cam zboara uleiul. Dar avand compresie pe pistoane e clar ca segmentii nu au probleme. Si fum scoate cand ajung cu turatia sus de tot pana pe rosu (7000... sau peste 7000).

De aceea ma gandesc ca-s simeringurile de supape si cel de pe bloc de la arbore care invarte cureaua de distributie ca si acolo e murdar tare de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!