Jump to content

Montare geamuri electrice aftermarket


g-yeah
 Share

Postare recomandată

gasesti pe net la sectiunea dezmembrari...pe diferite forumuri....google:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristip

    20

  • joky

    15

  • Piorel

    9

  • Laurentzuu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o mica intrebare legat de kit`ul lui cristip, si anume .. am observat ca la kit`ul lui sunt piese doar pt geamurile din fata

"This kit is designed to work in a 2 door car or the front doors in a 4 door." nu exista si kit pt geamurile din spate .. daca tot faci treaba sa o faci pana la capat cu geamurile :D

si acuma una personala lui cristip .. pana acuma kit`ul asta mi sa parut cel mai ok .. esti multumit tu personal de kit`ul acesta .. ma refer coboara si urca bine geamul sau sta sa se gandeasca la deal si e ok doar la vale

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kiturile sunt de 2 feluri

pentru usile fata sau pentru toate 4 usi

indiferent ca e kit marca SPAL sau alta marca

iti spun asta dupa aproape 2 ani de sapaturi pe internet pentru a culege informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok .. am vazut si eu pe situ lor .. sry :)

dar intrabarea ramane valabila daca ii convine cum functioneaza .. cat de multumit e de acest kit pe o scara de la 1 la 10 ca sa am o idee daca merita investitia .. ca m-ar interesa si pe mine pe viitorul apropiat sa fac o "conectare" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8

fiindca nu sunt butoane cu impuls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joky; sunt cam in epoca preistorica la capitolul geamuri electrice fiindca nu am avut ocazia sa umblu cu asa ceva :D

poti sa`mi spui mai exact ce fac acele butoane cu Impuls ???

Sry dar la asta chiar nu ma pricep, si Ms de raspuns la intrebarea dinainte :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai problema sta in felul urmator:

la butoanele fara impuls tre sa tii apasat continuu butonul pentru a cobora sau urca geamul

adica daca vrei sa coboare de tot tii butonul apasat pana ajunge geamul jos iar cand ajunge la capat de cursa lasi butounul.Daca lasi butonul in timpul cursei se opreste geamul cand lasi butonul

la cele cu impuls ai doua optiuni sau mai bine zis 2 trepte

1.butonul cu impuls daca apesi o data scurt coboara geamul pana jos.

2.daca tii continuu apasat coboara pana unde lasi butonul

sper ca am fost destul de explicit

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

Am citit si eu mai peste tot pe unde am gasit raspunsuri la intrebarile mele ...

Pentru moment am o singura dilema ..

Unde imi pun si eu geamuri electrice spate pe s.o.t.

Am masina de 2 luni luata noua .. dar fiind de pe stoc, nu am avut cum sa-mi pun geamurile..

Ma intereseaza in mod expres acest subiect.

In alta ordine de idei, iau fetele de la usi cu totul (pentru spate) .. nu-i problema, dar stie cineva un ''depozit de dezmembrari'' in Constanta ?

Multtumesc, si astept raspunsul cu foarte mare interes... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

lamuriti-ma si pe mine intr-o problema;

daca am usi cu geamuri manuale...merge sa iau motorasul electric de actionare geamuri de la un alt golf si sa il montez? sau mai trebuie si alte piese adiacente ,respectiv alte modificari facute

din ce am auzit si am vazut pe softuri specializate se pare ca doar maneta manuala se inlocuieste cu motorasul electric si atat

astept un raspuns bine fondat

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope

trebuie si macaraua sa fie specifica pt geamuri electrice

nu corespunde sistemul de cuplare a motorasului la cele manuale

acuma mai ramane de vazut si placa pe care sunt macaralele electrice daca are locasul pt motoras, mai precis daca permite sa fie montat motorassul

altfel nu mai calca fata de usa pe usa si ramane umflata

in plus de asta trebuie fete de usi cu comenzi electrice pe ele

si ca sa fie tacamul complet ti-ar trebui si modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...si totusi cum de merg si se potrivesc alea aftermarket ??

am 2 variante;

1 fete de usi electrice + motorase de pe un golf

2 aftermarket

..cat despre modulul comfort...daca nu am din fabrica cred ca ar fi dificil sa il pun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joky .. ms mult de raspuns

acuma ideea e ca mai am o alta intrebare .. daca iei un astfel de kit .. si montezi si fete de usi de la o masina care are butoanele si comenzile de geam electric sa inteleg ca butoanele alea stiu functia asta sa lase geamul jos automat sau mai trebuie ceva circuit care sa preia comanda sai sa spuna motorasului sa lase geamul jos ?

Scuze de toate intrebarile astea de Noob .. dar eu ma documentez fiindca urmeaza sa fac o "operatie pe masina" si vreau sa stiu tot ce trebuie sa am ca sa montez direct nu atunci sa ma trezesc ca nu am tot ce`mi trebuie :)

Ms inca o data pt raspunsul de la cealalta intrebare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@HackY25: Le am de ceva timp pe masina si nu am avut nici o data probleme cu ele. E adevarat ca nu arata asa bine ca originalele, dar isi fac treaba. Kitul meu este pt doua usi, cel de 4 usi mai contine 2 motoare pt spate,cabluri si inca 2 butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristp: cum sunt geamurile electrice la tine? Mă refer la exterior. Sunt din alea care se montează fix pe locul lăsat de manivelă? Poze ceva? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joky .. ms mult de raspuns

acuma ideea e ca mai am o alta intrebare .. daca iei un astfel de kit .. si montezi si fete de usi de la o masina care are butoanele si comenzile de geam electric sa inteleg ca butoanele alea stiu functia asta sa lase geamul jos automat sau mai trebuie ceva circuit care sa preia comanda sai sa spuna motorasului sa lase geamul jos ?

Scuze de toate intrebarile astea de Noob .. dar eu ma documentez fiindca urmeaza sa fac o "operatie pe masina" si vreau sa stiu tot ce trebuie sa am ca sa montez direct nu atunci sa ma trezesc ca nu am tot ce`mi trebuie :D

Ms inca o data pt raspunsul de la cealalta intrebare ;)

Da

acele comenzi electrice originale stiu aceasta functie

de fapt totul consta asa cum am mai spus in buton si in modulul de confort

butoanele sunt cu impuls

pentru a adapta kitul aftermarket daca nu are butoane cu impuls am inteles ca exista ceva module one touch

iar daca se doreste si optiunea de inchidere geamuri din telecomanda iarasi exista pe siteurile magazinelor de specialitate modul ridicare geamuri la armarea alarmei

referitor la modulul confort nu detin f multe informatii, pot doar sa spun ca sub bord sunt cateva socluri ca si de relee neocupate si ma gandesc ca in acele locuri se implanteaza modulul si bineatnteles facute adaptarile de rigoare cu vagcomu

daca aveti cumva informatii despre preturi pentru fete de usi sau cum pot fi achizitionate acestea va rog sa le postati

o zi buna

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, interesant, parcă mai văzusem,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de la tipul asta le-am luat: 0728001405 - Cosmin.

Le am de 1 an, singura prob e ca s-a ars ledu in unul din butoane, atat.

Daca nu raspunde (eu am patit) vorbeste cu edihaller.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai luat fetele de usi si motorasele?

in foto vad ca ai butoanele montate in bord

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luna viitoare eu trec pe la ceva dezmembrari auto sa fac un schimb cu ei la o cutie de viteze si daca tot merge bine si ajung pe la ei o sa intreb de fete de usi ca si info si raspund atunci cu pret si daca dau asa ceva separat :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!!am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva.am cumparat un set de geamuri electrice pentru 2 uside pe ebay,si sunt identice cu cele de pe autozvon dar problema este ca nu imi ridica geamul deloc,si le-am montat exact ca la carte.daca ajut eu geamul cu mana merge super,daca nu se chinuie rau,si nu are putere sa ridice..daca are cineva montate va rog spuneti-mi si mie,poate am facut eu ceva gresit..mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa gresezi cu vaselina macaraua ge geam

adica si cu ulei poti cablul care ridica geamul, cel de pe interiorul panoului pe care este montat chitul si eventual prin fantele acelea ale mecanismului de la motoras tot cu ulei sa gresezi

eu la usa sofer am gresat tot si merge brici, iar la cea pasager nu si se chinuie mai ales la urcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am gresat tot dar nu merge ..cred ca acest set este pentru golf cu 4 usi (al meu este cu 2 usi si geamul este mult mai greu ca la 4 usi).daca vrea cineva care are golf cu 4 usi sa isi monteze astept untel .la pret ne intelegem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai kitul asemanator cu cel de pe autozvon, el nu este conceput special pentru Golf(fie in 2 sau 4 usi).Exista intr-adevar kit pentru 2 sau 4 geamuri electrice dar ma indoiesc ca motoarele sunt mai slabe/puternice in functie de acest aspect.Fiind kit universal ar trebui sa functioneze la orice tip de mecanism(chiar si la masinile in 2 usi)

Problema reala este ca acest kit are niste motoare slabe.Mi-am montat si eu asa ceva si la final am decis sa raman la manivela.Motiv?Geamurile se inchideau greu, spre finalul cursei.La deschidere functionau ok.Acum ca geamurile tale sunt mai grele, ca mecanismul meu este uzat, nu stiu ce sa zic...cert este ca acestui kit ii sunt necesare niste geamuri care functioneaza perfect la manivela.Si am uns si eu la greu mecanismul inainte de montare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!